ԱՄՆ-ն Ավստրալիայից պահանջում է պաշտպանական ծախսերը մեծացնել մինչև ՀՆԱ-ի 3,5%-ը
ԱՄՆ-ն Ավստրալիայի իշխանություններին խնդրում է հնարավորինս շուտ պաշտպանության բյուջետային ծախսերը մեծացնել մինչև ՀՆԱ-ի 3,5%-ը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հունիսի 1-ին հաղորդել է Պենտագոնի մամուլի ծառայությունը:
Այս թեման քննարկվել է Սինգապուրում «Շանգրի Լայի երկխոսություն» անվտանգության համաժողովի շրջանակներում ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Փիթ Հեգսեթի և Ավստրալիայի փոխվարչապետ, պաշտպանության նախարար Ռիչարդ Մառլզի հանդիպման ժամանակ:
Մառլզն ավելի վաղ լրատվամիջոցներին հայտնել էր, որ իր ամերիկացի գործընկերը կոչ է արել ավելացնել ռազմական ծախսերը, սակայն չէր պարզաբանել, թե հատկապես որքան:
«Խոսելով պաշտպանական ծախսերի մասին՝ նախարար Հեգսեթն ասել է, որ Ավստրալիան պետք է հնարավորինս շուտ իր պաշտպանական ծախսերը մեծացնի՝ հասցնելով իր ՀՆԱ-ի 3,5%-ին», - ասվում է Պենտագոնի հաղորդագրության մեջ:
Բացի այդ, կողմերը քննարկել են ԱՄՆ-Ավստրալիա գործընկերության հիմնական առաջնահերթությունները, ինչպես նաև «Հնդկախաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում անվտանգության ապահովման գործում ներդրումների համապատասխանեցումը, Ավստրալիայում ԱՄՆ-ի ռազմական ներկայությունը մեծացնելու ուղղությամբ նախաձեռնությունների իրագործման արագացումը, պաշտպանական արդյունաբերության ոլորտում համագործակցության առաջխաղացումը և մատակարարումների շղթայի կայունության ամրապնդումը»:
Հեգսեթի կողմից հայտարարված պաշտպանական ծախսերի ծավալը համապատասխանում է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեի նախաձեռնությանը, որն առաջարկել է դաշինքի երկրների ռազմական բյուջեները մեծացնել մինչև ՀՆԱ-ի 3,5%, ինչպես նաև ՀՆԱ-ի լրացուցիչ 1,5%-ը ծախսել այն ենթակառուցվածքների վրա, որոնք կարող են օգտագործվել պատերազմի ժամանակ: Ակնկալվում է, որ այս նախաձեռնությունը կքննարկվի հունիսի վերջին Հաագայում կայանալիք ՆԱՏՕ-ի ղեկավարների գագաթնաժողովում։
Ավստրալիայի պաշտպանական ծախսերը կազմում են ՀՆԱ-ի մոտավորապես 2%-ը: Կառավարությունը պլանավորում է մինչև 2033 թ. այս ցուցանիշը հասցնել 2,3%-ի:

США требуют от Австралии увеличить расходы на оборону до 3,5% ВВП
США просят власти Австралии как можно скорее увеличить расходы на оборону до 3,5% ВВП. Как передает Арменпресс, об этом 1 июня сообщила пресс-служба Пентагона.
Эта тема обсуждалась в ходе встречи министра обороны США Пита Хегсета с заместителем премьер-министра, министром обороны Австралии Ричардом Марлесом в рамках конференции по безопасности «Диалог Шангри-Ла» в Сингапуре.
Ранее Марлес сообщил СМИ, что его американский коллега призвал к увеличению военных расходов, но не уточнил, насколько.
«Говоря о расходах на оборону, министр Хегсет заявил, что Австралия должна как можно скорее увеличить расходы на оборону до 3,5% ВВП», — говорится в заявлении Пентагона.
Кроме того, стороны обсудили основные приоритеты американо-австралийского партнерства, а также «согласование инвестиций в обеспечение безопасности в Индо-Тихоокеанском регионе, ускорение реализации инициатив по увеличению военного присутствия США в Австралии, содействие сотрудничеству в оборонной промышленности и укрепление стабильности цепочки поставок».
Объявленный Хегсетом размер расходов на оборону соответствует инициативе генерального секретаря НАТО Марка Рютте, который предложил увеличить военные бюджеты стран альянса до 3,5% ВВП, а также дополнительно потратить 1,5% ВВП на инфраструктуру, которая может быть использована в военное время. Ожидается, что эта инициатива будет обсуждаться на саммите лидеров НАТО в Гааге в конце июня.
Расходы Австралии на оборону составляют около 2% ВВП. Правительство планирует увеличить этот показатель до 2,3% к 2033 году.