Չինաստանում տեղի ունեցած համաժողովում քննարկվեցին թվային կրթության առավելություններն ու արհեստական բանականության դերը դրանում
Չինաստանի Ուհան քաղաքում մայիսի 14-16-ը անցկացվեց թվային կրթության թեմայով համաշխարհային համաժողովը (World Digital Education Conference 2025):
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ «Կրթության զարգացում և վերափոխում. ինտելեկտի դարաշրջան» խորագրով համաժողովի նպատակը ՄԱԿ-ի կողմից համաշխարհային կրթության վերափոխմանը միտված նախաձեռնություններին արձագանքելն էր՝ կոչ անելով համագործակցային ջանքեր գործադրել ինտելեկտի դարաշրջանում կրթության զարգացումն ու վերափոխումը խթանելու համար։
ՉԺՀ Պետխորհրդի վարչապետի տեղակալ, Չինաստանի Կոմունիստական կուսակցության կենտրոնական կոմիտեի քաղբյուրոյի մշտական կոմիտեի անդամ Դին Սյուեսեանը համաժողովի բացման խոսքում ընդգծեց, որ Չինաստանը մեծ ուշադրություն է դարձնում թվային կրթության զարգացմանը:
Նրա հավաստմամբ՝ ներկայում կրթական տերության կառուցման գործընթացն արագացնող Չինաստանը հետևողականորեն առաջ է տանելու կրթական ոլորտի թվային վերափոխումն ու ինտելեկտուալ մոդեռնիզացիան:
Դին Սյուեսեանը մանրամասնեց, որ ստեղծվում է թվային կրթության ժամանակակից համակարգ, որն ավելի ներառական կլինի, կտարբերվի բարձր որակով և ինտելեկտուալացման աստիճանով ու կապահովի հանրամատչելի շարունակական ուսուցում ողջ բնակչության համար:
Չինաստանի կառավարության ղեկավարի տեղակալը կոչ արեց խորացնել միջազգային համագործակցությունը թվային կրթության ոլորտում և արագացնել ՄԱԿ-ի գլոբալ թվային պայմանագրի իրականացումը:
Մասշտաբային համաժողովի խորագիրը՝ «Կրթության զարգացում և փոխակերպում. ինտելեկտի դարաշրջան», ըստ մամուլի պատասխանատուների, արտացոլում է թվային տեխնոլոգիաների սրընթաց զարգացման պայմաններում համաշխարհային կրթական համակարգի առջև ծառացած առանցքային մարտահրավերներն ու հեռանկարները:
Բացման արարողությունը մեկնարկեց ցուցադրական դասով, որին ընդգրկված ուսանողները դասախոսի համակարգմամբ խնդիրների լուծման համար կիրառեցին արհեստական բանականության հնարավորությունները:
Համաժողովը նաև միտված է միավորելու բոլոր շահագրգիռ երկրների կառավարությունների, համալսարանների, տարրական և միջնակարգ դպրոցների, համապատասխան միջազգային կազմակերպությունների և ոչ կառավարական կազմակերպությունների, բիզնեսների և այլ շահագրգիռ կողմերի ջանքերը թվային կրթության զարգացման բոլոր գործընթացներն ուսումնասիրելու համար։
Բանախոսներն առանձնապես կարևորեցին արհեստական բանականության, թվային տեխնոլոգիաների ընձեռած հնարավորությունները թվային կրթության զարգացման համար:
Նրանց համոզմամբ՝ թվային կրթության այնպիսի առավելությունները, ինչպիսիք են հավասարությունը, ներառականությունը և ճկունությունը, կրթությանն ընձեռում են նոր եղանակներ՝ ավելի լավ ծառայելու արդիականացմանը և խթանելու մարդկանց համապարփակ զարգացումը։
Միջոցառումն ուներ 600 մասնակից, այդ թվում՝ Չինաստանի և արտասահմանյան երկրների ոլորտային պաշտոնյաներ, մասնագիտացված միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարներ, բուհերի, տարրական և միջնակարգ դպրոցների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև փորձագետներ ու գիտնականներ:

На конференции в Китае обсуждаются преимущества цифрового образования и роль искусственного интеллекта в образовании
В городе Ухань, Китай, с 14 по 16 мая проходит Всемирная конференция по цифровому образованию (World Digital Education Conference 2025).
Как передает «Арменпресс», цель проведения конференции под названием «Развитие и трансформация образования. Эпоха интеллекта» заключается в отзыве на инициативы ООН, направленные на трансформацию глобального образования, призывая к совместным усилиям по содействию развитию и трансформации образования в эпоху интеллекта.
Вице-премьер Госсовета КНР, член Постоянного комитета Политбюро ЦК Коммунистической партии Китая Дин Сюэсянь в своей вступительной речи на конференции подчеркнул, что Китай уделяет большое внимание развитию цифрового образования.
Он подчеркнул, что, Китай, который в настоящее время ускоряет процесс наращивания образовательной мощи, будет последовательно продвигать цифровую трансформацию и интеллектуальную модернизацию сферы образования.
Дин Сюэсянь рассказал, что создается современная цифровая система образования, которая будет более инклюзивной, будет отличаться высоким качеством и степенью интеллектуализации, а также обеспечит доступное непрерывное обучение для всего населения.
Вице-премьер Госсовета КНР призвал к углублению международного сотрудничества в сфере цифрового образования и ускорению реализации Глобального цифрового договора ООН.
Название конференции «Развитие и трансформация образования. Эпоха интеллекта», по словам представителей пресс-службы, отражает ключевые вызовы и перспективы, стоящие перед мировой системой образования в условиях стремительного развития цифровых технологий.
Церемония открытия началась с показательного урока, на котором студенты под руководством лектора применили возможности искусственного интеллекта для решения задач.
Конференция также направлена ​​на объединение усилий правительств, университетов, начальных и средних школ, соответствующих международных организаций и неправительственных организаций, бизнеса и других заинтересованных сторон всех заинтересованных стран для изучения всех процессов развития цифрового образования.
Особое внимание докладчики уделили возможностям, которые предоставляют искусственный интеллект и цифровые технологии для развития цифрового образования.
Они считают, что преимущества цифрового образования, такие как равенство, инклюзивность и гибкость, открывают новые возможности для того, чтобы образование лучше служило модернизации и способствовало всестороннему развитию людей.
В конференции участвуют 600 человек, среди которых должностные лица различных отраслей из Китая и зарубежных стран, руководители специализированных международных организаций, представители университетов, начальных и средних школ, а также эксперты и ученые.