Փոփոխական ու անկայուն ժամանակաշրջանում անփոփոխ է չին և հայ ժողովուրդների անկեղծ բարեկամությունը. Չինաստանի դեսպանի հոդվածը
Վաղ ամառը բնության բուռն ծաղկունքի ժամանակն է։ Ինձ համար մեծ պատիվ է լինել Հայաստանի Հանրապետությունում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության իններորդ արտակարգ և լիազոր դեսպան։ Սա իմ առաջին այցելությունն է Հայաստան և առաջին աշխատանքը դեսպանի պաշտոնում. երկու կարևոր «առաջիններ», որոնք իմ կյանքի այս փուլում միաժամանակ կարևոր առաքելություն և լուրջ հանձնառություն են։
Հայաստանում գտնվելու կարճ ժամանակահատվածում այս չքնաղ երկիրն արդեն խորը տպավորություն է թողել ինձ վրա։ Հայաստանը գեղատեսիլ լեռներով ու ջինջ աղբյուրներով հիասքանչ երկիր է։ Մեծահամբավ ու վեհ Արագած լեռը լուռ հսկում է այս հնագույն հողը, իսկ կապուտակ Սևանա լիճը սերնդեսերունդ զորացնում է աշխատասեր ժողովրդին։ Ժամանակի փոշուց մգացած քարաշեն շինությունները լուռ պատմում են հեռավոր դարերի պատմություններ։ Հատկապես հմայիչ է մայրաքաղաք Երևանը. Հանրապետության հրապարակից մինչև Ազատության հրապարակ, անցնելով Հյուսիսային պողոտայով, Օպերային թատրոնում վայելելով հիասքանչ ներկայացում, ապա բարձրանալով Կասկադի աստիճաններով` կարելի է ամբողջությամբ զգալ Առնո Բաբաջանյանի հայտնի երգում նկարագրված «կյանքի քաղաքի» կախարդանքը։
Հայաստանը հարուստ պատմությամբ ու մշակույթով հնագույն քաղաքակրթության օրրան է։ Դեռևս երկու հազար տարի առաջ այն եղել է Մետաքսի ճանապարհի կարևոր հանգույցներից մեկը, որտեղ Արևելքի և Արևմուտքի մշակույթները խաչվելով միաձուլվել են՝ ձևավորելով առանձնահատուկ ինքնություն և ծնելով հարատև ու փառահեղ քաղաքակրթություն։
Էջմիածնի մայր տաճարը, Զվարթնոց տաճարի ավերակները, Գեղարդ վանական համալիրը և այլ մշակութային կոթողներ ընդգրկված են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում։ Հայոց այբուբենը, հայկական դուդուկի երաժշտությունը, «Քոչարին» և այլ հայկական մշակութային տարրեր ճանաչվել են որպես ոչ նյութական մշակութային ժառանգություն, ինչը բազմաթիվ օտարերկրյա զբոսաշրջիկների գրավում է՝ բացահայտելու այս հմայքը։
Հայաստանը փորձությունների միջով անցած, սակայն անսասան կանգնած երկիր է։ Հայ ժողովուրդը վերապրել է պատերազմներ ու բնական աղետներ, մեծ կորուստներ է ունեցել, անցել է պատմության ծանր ճանապարհով, սակայն պահպանել է իր ուժեղ կամքը, ինքնակատարելագործման ձգտումը և կենսախինդ ոգին։ Հայ ժողովուրդը առանձնանում է իմաստությամբ ու տոկունությամբ, իսկ աշխարհով մեկ սփռված հայկական սփյուռքն ունի զգալի միջազգային ազդեցություն։
Չինաստանն ու Հայաստանը հարուստ պատմություն և խորը մշակութային արմատներ ունեցող երկրներ են։ Հենց այս պատմամշակութային ընդհանրությունն է, որ հնարավորություն է տալիս մեր ժողովուրդներին փոխադարձաբար հասկանալ ու աջակցել միմյանց, դառնալ անկեղծ ու վստահելի բարեկամներ, ինչպես նաև փոխշահավետ համագործակցության արդյունքում հասնել ամուր և երկարաժամկետ գործընկերության։
Այսօր աշխարհը կանգնած է վերջին հարյուրամյակում աննախադեպ փոփոխությունների շեմին, և բոլոր երկրները միաժամանակ բախվում են թե՛ բացառիկ հնարավորությունների, թե՛ լուրջ մարտահրավերների։
Այս պատմական շրջադարձային պահին պետությունները պետք է դրսևորեն փոխադարձ հարգանք, գտնեն համատեղ եզրեր՝ պահպանելով միմյանց առանձնահատկությունները, գործեն միասնաբար՝ մերժելով պրոտեկցիոնիզմը և միակողմանիությունը, համատեղ ջանքերով պահպանեն արդար ու ողջամիտ միջազգային կարգը և նպաստեն միջազգային ու տարածաշրջանային խնդիրների խաղաղ կարգավորմանը՝ այս ամենով ամրապնդելով խաղաղությունն ու կայուն զարգացումը աշխարհում։
Հայաստանը ևս գտնվում է բարեփոխումների և վերափոխման փուլում։ Այս փոփոխական ու անկայուն ժամանակաշրջանում անփոփոխ է մնում չին և հայ ժողովուրդների միջև եղած ջերմ ու անկեղծ բարեկամությունը։ Չինաստանը մշտապես եղել և մնում է Հայաստանի վստահելի բարեկամը և գործընկերը։
Չին ժողովուրդը երբեք չի մոռանա, որ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի վերջին շրջանում ավելի քան 6000 հայազգի կարմիրբանակայիններ մեկնեցին Չինաստանի հյուսիս-արևելք՝ մասնակցելու ճապոնական ագրեսիայի դեմ պայքարին՝ արժանապատվորեն գրելով եղբայրության և քաջության անմոռանալի էջեր։
Այս տարի լրանում է ճապոնական ագրեսիայի դիմադրության պատերազմում չին ժողովրդի տարած հաղթանակի և համաշխարհային հակաֆաշիստական պատերազմի հաղթանակի 80-ամյակը։ Մենք պետք է դասեր քաղենք պատմությունից, իմաստություն ու ուժ ստանանք Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի դառն փորձից և հակաֆաշիստական պատերազմի մեծ հաղթանակից, հաստատակամորեն պաշտպանենք միջազգային արդարությունը, վճռականորեն մերժենք բոլոր տեսակի հեգեմոնիզմն ու ուժի քաղաքականությունը՝ համատեղ կերտելու ավելի լուսավոր ապագա ողջ մարդկության համար։
Չինաստանի և Հայաստանի հարաբերությունները գտնվում են կարևոր պատմական հանգույցում, երբ բացվում են մեծ հնարավորություններ տարբեր ոլորտներում համագործակցությունը խորացնելու համար։ Իմ նոր պաշտոնի ստանձնման պահին պատրաստ եմ աշխատել հայ գործընկերներիս հետ՝ շարունակելու երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության զարգացումը, դրա փոխշահավետ պտուղները կիսելու, երկու ժողովուրդների փոխըմբռնումն ու բարեկամությունը ամրապնդելու, և թույլ տալու, որ պատմական քամին բացի նոր էջ՝ իրական բարօրություն բերելով մեր երկու ժողովուրդների համար։

Издалека, с великой целью — к новым рубежам сотрудничества: статья Посла КНР в РА
Начало лета - время бурного расцвета природы. Для меня большая честь быть девятым Чрезвычайным и Полномочным Послом Китайской Народной Республики в Республике Армения. Это мой первый визит в Армению и моя первая работа в качестве посла. Два важных «первых», которые являются одновременно важной миссией и серьезным обязательством на данном этапе моей жизни.
За короткое время моего пребывания в Армении эта прекрасная страна уже произвела на меня глубокое впечатление. Армения - прекрасная страна с живописными горами и чистейшими источниками. Величественная и великая гора Арагац молчаливо охраняет эту древнюю землю, а голубое озеро Севан дает силу трудолюбивому народу на протяжении поколений. Каменные здания, потемневшие от пыли времени, молчаливо рассказывают истории далеких веков. Особенно очаровательна столица Ереван. От площади Республики до площади Свободы, пройдя по Северному проспекту, насладившись великолепием Оперного театра, а затем поднявшись по лестнице Каскада, можно в полной мере ощутить магию «города жизни», описанного в знаменитой песне Арно Бабаджаняна.
Армения - колыбель древней цивилизации с богатой историей и культурой. Еще две тысячи лет назад это был один из важных перекрестков Шелкового пути, где пересекались и смешивались культуры Востока и Запада, формируя уникальную идентичность и давая начало устойчивой и славной цивилизации.
Кафедральный собор Эчмиадзина, руины храма Звартноц, монастырский комплекс Гегард и другие памятники культуры включены в список Всемирного наследия ЮНЕСКО. Армянский алфавит, армянская музыка дудука, кочари и другие элементы армянской культуры были признаны нематериальным культурным наследием, что привлекает многих иностранных туристов, желающих открыть для себя это очарование.
Армения - страна, которая прошла через испытания, но выстояла. Армянский народ пережил войны и стихийные бедствия, понес большие потери, прошел сложный путь истории, но сохранил свою сильную волю, стремление к самосовершенствованию и сильый дух. Армянский народ отличается мудростью и стойкостью, а армянская диаспора, разбросанная по всему миру, имеет значительное международное влияние.
Китай и Армения - страны с богатой историей и глубокими культурными корнями. Именно эта историческая и культурная общность позволяет нашим народам понимать и поддерживать друг друга, быть искренними и надежными друзьями, достигать в результате взаимовыгодного сотрудничества прочного и долгосрочного партнерства.
Сегодня мир стоит на пороге беспрецедентных за последнее столетие перемен, и все страны одновременно сталкиваются как с исключительными возможностями, так и с серьезными вызовами.
В этот исторический переломный момент государства должны демонстрировать взаимное уважение, находить точки соприкосновения, сохраняя отличительные черты друг друга, действовать сообща, отвергая протекционизм и односторонность, и совместными усилиями поддерживать справедливый и разумный международный порядок, способствовать мирному разрешению международных и региональных проблем, тем самым укрепляя мир и устойчивое развитие на планете.
Армения также находится в фазе реформ и преобразований. В этот изменчивый и нестабильный период теплая и искренняя дружба между китайским и армянским народами остается неизменной. Китай всегда был и остается надежным другом и партнером Армении.
Китайский народ никогда не забудет, что в заключительный период Второй мировой войны более 6000 армянских солдат Красной Армии отправились на северо-восток Китая, чтобы принять участие в борьбе с японской агрессией, с достоинством написав незабываемые страницы братства и мужества.
В этом году исполняется 80 лет со дня победы китайского народа в Войне сопротивления японской агрессии и победы в мировой антифашистской войне. Мы должны извлечь уроки из истории, почерпнуть мудрость и силу из горького опыта Второй мировой войны и великой победы в антифашистской войне, твердо отстаивать международную справедливость, решительно отвергать все формы гегемонии и политики с позиции силы и сообща строить светлое будущее для всего человечества.
Отношения между Китаем и Арменией находятся на важном историческом этапе, когда открываются большие возможности для углубления сотрудничества в различных областях. Вступая в новую должность, я готов работать с моими армянскими коллегами, чтобы продолжить развитие двустороннего и многостороннего сотрудничества, делиться его взаимовыгодными плодами, укреплять взаимопонимание и дружбу между двумя народами и позволить историческому ветру открыть новую страницу, принеся настоящее процветание нашим двум народам.