«Հաղթանակի մարտիկներ». Սարուխանից Բեռլին՝ ինչպես լեգենդար Թամանյան դիվիզիայի հայ հետախույզը գերեվարեց 27 «լեզու»
Հայրենական մեծ պատերազմի վետերանների հետ զրույցների «Հաղթանակի մարտիկներ» շարքը «Արմենպրես»-ը նվիրում է Հաղթանակի 80-ամյակին:
Դպրոցից՝ պատերազմ
1925 թվականին Գավառի Սարուխան գյուղում ծնված Վոլոդյա Գսպոյանը՝ Ճուտո մարտական անունով, դեռ 10-րդ դասարանի աշակերտ էր, երբ 1943 թվականին ստացավ բանակ զորակոչվելու հրամանը։
«Դպրոցից ուղիղ գնացի գյուղսովետ։ Հարցրի՝ ի՞նչ կա։ Ասացին՝ զինակոչիկ ես։ Պաշտոնական հրամանը կստանաս ու կգնաս ծառայության։ Ասացի՝ ուրախ եմ, որ գնում եմ։ Կատակով էլ ավելացրի՝ գոնե թողեիք 10-րդ դասարանը ավարտեինք»,– հիշում է նա։
Ծանուցագիրը ստանալուց հետո սկսվում է նրա առաջին ճամփորդությունը։ Նոր Բայազետի (այժմ՝ Գավառ) շրջանից զորակոչված տղաներին հավաքում են Նորատուսում, որտեղ սկսվում են զինվորական առաջին փորձությունները։ Այնտեղից էլ նրանց մոտորանավակով տեղափոխում են Սևան։
Այդ հատվածն էլ հիշողության մեջ մնացել է մի փոքր տհաճ միջադեպով․
«Կատերում Գրիշ անունով զինակոչիկ կար։ Պառկեց փորի վրա, որ լճից ջուր խմի։ Թե էդ պահին խելքիս ինչ փչեց, քացով տվեցի, ընկավ ջուրը։ Բոլորը խառնվան իրար, վերջը ջրից հանեցին։ Հետո տարան, որովհետև ամբողջությամբ թրջվել էր ու հիվանդացել էր։ Պատերազմի ընթացքում արձակուրդի ժամանակ ինձ մոտ եկավ։ Մտածում էի՝ եկել է հետս կռվի, բայց, ընդհակառակը՝ շնորհակալություն հայտնեց, որ ես իրեն գցել էի ջուրը։ Այդպես էլ բանակ չգնաց»։
Զինակոչիկներին ժամանակավորապես տեղավորում են Սևանում, բայց անորոշությունը մեծ էր։ «Տեր ու տիրական չունեինք, չգիտեինք՝ ինչ պետք է անենք։ Ցուրտ էր, դրսում ձմեռ էր, սառնամանիք»։
Այնուհետև սկսվում է քայլարշավ դեպի Դիլիջան։ Ով ինչպես կարող էր՝ ձիով, ոտքով կամ բեռնատարի թափքում։
«Մի հատ գռուզավիկ եկավ, մեջը կարտոշկա էր բարձված, թե ինչ։ Վազելով թռա, բարձրացա կուզովը, պարկերի մեջ կուչ եկա ու մինչև Դիլիջան գնացինք»,-ժպտալով հիշում է Գսպոյանը։
Դիլիջանում հավաքակայան էր։ Այնտեղից սկսվում է արդեն համակարգված ընտրություն։ Զորամասը ստանում է հրաման՝ առանձնացնել այն զինվորներին, որոնք ունեն միջնակարգ կրթություն և տիրապետում են ռուսերենին։ «Ես ռուսերեն գիտեի, էշը ցեխից հանում էի»,– ասում է նա։
Նրան ուղարկում են Վրաստանի Գորի քաղաքում գտնվող ռազմական ուսումնարան։ Երեք ամիս ինտենսիվ պատրաստության ընթացքում ստանում է ավագ սերժանտի կոչում, ինչից հետո սկսվում է ռազմական ուղեգիրը Ծաղվեր գյուղաքաղաքից «Կուկուշկա» փոքր գնացքով ուղիղ դեպի Մոժայսկ, որտեղ արդեն իր գագաթնակետին էր հասել Կուրսկի ճակատամարտը։
Խրամատներ, տանկեր, հրանոթներ, զինվորներ ու անորոշություն։ Բայց ամենակարևոր շրջադարձն այդտեղ է լինում, երբ ավագ լեյտենանտը հրամայում է․ «Բոլոր հայերը դուրս գան»։
Վոլոդյան հիշում է, թե ինչպես սարսափեց՝ մտածելով, որ, գուցե, գնդակահարության են տանում։ Բայց այդ պահին եկավ մայոր Պապիկ Ավալյանը, ներկայացավ ու ասաց, որ հավաքվում է հայկական 89-րդ Թամանյան դիվիզիան՝ նոր կազմով։
«Մեր գյուղից էլ ծանոթներ կային դիվիզիայում։ Գիտեի, որ քեռիս՝ փոխգնդապետ Դռնոյան Հայկը, այնտեղ է։ Շտաբում գնացի մոտը, բայց ինքը ինձ չէր ճանաչում։ Ինձ չէր տեսել, ես էլ գյուղից դուրս չէի եկել։ Երբ ասեցի, որ քրոջ՝ Սիրանուշի տղան եմ, գրկեց ու ուղարկեց գնդի հրամանատարի մոտ՝ իր երաշխավորությամբ։ Էդպես սկսվեց իմ ծառայությունը Թամանյան դիվիզիայում»,-պատմում է նա։
Այդտեղից սկսվեց Ճուտոյի իրական ճակատամարտը։ Տասնյոթամյա գյուղական պատանուց՝ հետախույզ, հրամանատար, օրինական զինվոր։
27 «լեզու». հայ հետախույզի անտեսանելի պատերազմը
Վոլոդյա Գսպոյանի մարտական ուղին թևակոխում է նոր փուլ այն ժամանակ, երբ նա թողնում է կապավորի պարտականություններն ու անցնում ամենավտանգավոր ու գաղտնի ծառայություններից մեկին՝ դառնում է հետախուզական դասակի հրամանատար։ Սկզբում քեռու՝ փոխգնդապետ Դռնոյան Հայկի միջամտությամբ նշանակվում է կապավոր՝ գնդի շտաբից դիվիզիայի շտաբ և հակառակը հրամաններ, գաղտնի փաստաթղթեր և հաղորդագրություններ հասցնելու համար։
Ամեն ինչ փոխվում է, երբ քեռին ծանր վիրավորում է ստանում ու տեղափոխվում Թիֆլիսի զինվորական հոսպիտալ։ Վոլոդյային տեղափոխում են հետախուզական դասակ, և նրան վստահում են հրամանատարի պաշտոնը։ Այդ պահից նա դառնում է այն հազվագյուտ հայ զինվորներից մեկը, որը հետախուզական առաջադրանքներով անցնում է ռազմաճակատի ամենավտանգավոր կետերը։
«Մեր հիմնական նպատակը «լեզու» բերելն էր՝ թշնամու զինվորականներին գողանալը։ Պատերազմի ընթացքում 27 «լեզու» բռնել ենք և հանձնել գնդի շտաբին»,-պատմում է նա։
Բոլոր գերիների անուններն ու ազգությունները նա նշում էր իր բլոկնոտում՝ գերմանացի, իտալացի, անգամ պորտուգալացի, բայց մեծ մասը՝ գերմանացիներ։ Գերիներն անմիջապես ուղարկվում էին գնդի շտաբ, որտեղ թարգմանիչներն ապահովում էին հարցաքննությունը։ Այս տեղեկատվությունը, ըստ ամենայնի, նաև մարշալ Ժուկովին էր հասնում, ով, ըստ վետերանի հիշողության, անձամբ էր դիմել Նվեր Սաֆարյանին՝ հայ հետախույզներից «լեզուներ» ստանալու խնդրանքով Բեռլինի հարձակման նախաշեմին։
Ճուտոյի գլխավորած դասակը բաղկացած էր 37 հոգուց։ Նրանք գրեթե միշտ գործում էին գիշերային պայմաններում, բաժանվում էին երեք խմբի՝ գերեվարման, աջակցող և թիկունքային, որոնք պետք է ներդաշնակ գործեին, քանի որ ամեն վայրկյանը կարող էր թանկ արժենալ։ Մեկ սխալ՝ և գործողությունը ձախողված է, դասակը՝ գերի կամ ոչնչացված, բայց Ճուտոյի ղեկավարությամբ այս մարտական միավորն աչքի էր ընկնում բարձր կարգապահությամբ, կազմակերպվածությամբ և արդյունքներով։
Հետախուզական գործունեությունը պահանջում էր ոչ միայն քաջություն, այլ նաև խորը իմացություն՝ տարածքների, տեխնիկայի, հակառակորդի հոգեբանության։ Վոլոդյան ոչ միայն ռազմավարական մտածողություն ուներ, այլ նաև մարդկային շփման բարձր հմտություններ։ Երբեմն գերի վերցված գերմանացիները սկսում էին գոռալ՝ վախից կամ չհասկացվածությունից, բայց Ճուտոն ու իր տղաները կարողանում էին պահել վերահսկողությունը երբեմն ուժով, երբեմն՝ սառնասրտությամբ։
«Տղերքիս ասում էի՝ մթին մի վախենաք։ Լուսային հրթիռ կկրակեմ, ձեր դիմացը կլուսավորվի, դուք էլ գործի կանցնեք։ Բայց ուշադիր եղեք, մի փորձեք առանց ուսումնասիրելու մոտենալ։ Ամեն բան պիտի նախապես ծրագրված լինի», – պատմում է նա։
Թամանյան դիվիզիայի հետախուզական դասակն արդեն ճանաչվում էր ամբողջ դիվիզիայում որպես օրինակելի։ Նրանց նկատմամբ առանձնահատուկ հարգանք կար։
«Սաֆարյանն էր նույնիսկ ինձ Ճուտո ասում՝ գրկաբաց։ Փոքրահասակ էի, բայց ուժեղ էի ու մարզված»,– հպարտությամբ պատմում է նա։
Հաղթանակի շունչը օդում․ վերջին «լեզվի» որսը խրամատում
Վոլոդյա Գսպոյանը հիշում է՝ վերջին գործողությունը 1945 թվականի հունվարին էր, երբ գիշերը պետք է «լեզու» բերեին։ Այդ օրվա համար նրանց նույնիսկ տրամադրել էին Դեգտյարովի 1941 թ․ հակատանկային միափամփուշտ հրացան։ «Անտանելի ձայն էր հանում, ասես թնդանոթ կրակեր»,– պատմում է նա։
Գիշերը իր զինվորները նշմարել էին մեկին թշնամու խրամատում՝ լավ պաշտպանված, հողի մեջ կառուցված գետնատնակում։ Դիտարկումից հետո սպասել էին, մինչև նա մենակ մնա, ապա հանկարծակի գրոհով ներս էին խուժել ու դուրս են բերել գերմանացի 47-ամյա զինվորականի։ «Նա դիմադրում էր, գոռում, թափահարում ձեռքերն ու խոսում էր անհասկանալի լեզվով։ Մոտեցա, գռմռում էր, չհասկացա՝ ինչ է ասում։ Ատրճանակի կոթով խփեցի գլխին։ Հետո մեղքս եկավ»,– ասում է վետերանը։ Սա նրանց վերջին՝ 27-րդ գերի վերցրած «լեզուն» էր։ Հաղթանակի շունչը արդեն օդում էր։ Իսկ գերիներն արդեն փոխվել էին։ Ոմանք՝ ջղային, ոմանք՝ հուսալքված, իսկ ոմանք՝ բացահայտ ընկճված․ «Nein Hitler! Ja Stalin, Zhukow!»,-գոռում էին։
Վերջին մարտը Բեռլինում
1945 թվականի ապրիլի վերջերին հայկական 89-րդ Թամանյան դիվիզիան արդեն հասել էր նացիստական Գերմանիայի սրտին՝ Բեռլին։ Վերջին ամենադաժան ու հուսահատ մարտերը ընթանում էին քաղաքի փողոցներում, շենք առ շենք, անկյուն առ անկյուն։ Քաղաքն ամբողջությամբ վերածվել էր մարտադաշտի։ Այդ ժամանակ, ինչպես Վոլոդյա Գսպոյանն է հիշում, գիշերները կարճ էին, բայց ուժեղ մթնում էր։ «Բեռլինն այնպիսին էր, որ գիշերը 1-ին ու 12-ին լավ ուժեղ մթնում էր, որից հետո լուսանում էր ու կարող էիր նստել ու թերթ կարդալ»։
Այդ օրերին մարտական գործողությունների պայմաններում զինվորները պարանով էին հասնում հրամանատարական կետ՝ չմոլորվելու և գերի չընկնելու համար քաղաքի խավար փողոցներում և ավերված շինությունների միջով։
«Գիշերը պառկել էինք խրամատում։ Հանկարծ ինձ կանչեցին։ Հրամանատարը ուզում էր տեսնել։ Ինձ հետ նաև Արմենն էր՝ իմ զինակից ընկերը։ Բռնեցինք պարանը ու շարժվեցինք։ Ճանապարհին ընկանք հրետանային հարվածի տակ»,– հիշում է նա։
Մեծ պայթյունից հետո Վոլոդյան զգում է, որ մեջքն ուժգին տաքացավ։ Գիտակցությունը պահելով՝ փորձում է հասկանալ՝ ինչ է կատարվում։ Պարզում է՝ նրա մեջքի մեջ չորս բեկոր է խրվել։ Նրան առաջնային բուժօգնության կետից արյունահոսությամբ տեղափոխում են գերմանական Ռեպպեն քաղաքում գտնվող անտառային զինվորական հոսպիտալ։
«Ինձ բերեցին հոսպիտալ։ Բժիշկը գերմանուհի էր։ Տեսավ ինձ, նայեց՝ չորս հատ բեկոր ու ողջ եմ։ Զարմացած ասաց․ «Չորս բեկոր խփել է այս մարդուն, չի մեռել»»,– պատմում է Ճուտոն՝ ժպտալով։
Ամբողջ մեկ ամիս պառկել էր փորի վրա․ մեջքի վրա պառկելն անհնար էր։ Վիրահատության ժամանակ բժիշկները կարողանում են երկու բեկոր հեռացնել, բայց մյուս երկուսը, այդ թվում՝ մեկը սեղմված ողնաշարի հատվածում, այդպես էլ մնում են մարմնում։ «Ռիսկ չարեցին հանեն։ Մինչև հիմա էլ մեջքիս մեջ կան»,– ասում է նա։
Բայց նույնիսկ հոսպիտալում գտնվելը նրան չի հեռացնում մարտական ընկերներից։ Մայիսի 9-ին՝ վաղ առավոտյան, հանկարծ լսվում է բժշկական բաժանմունքի միջանցքում հնչեղ, վճռական հրամանի ձայնը՝
«Смирно!»։
«Մենք վիրավոր պառկած էինք։ Սկզբում չհասկացանք։ Մտածեցի՝ էս մարդիկ հոսպիտալում էլ են «Смирно» ասում։ Հետո հասկացանք՝ պատերազմն ավարտվել է։ Հաղթել ենք»,- հիշում է նա։
Այդ օրերին վիրավոր զինվորներին առաջարկում էին ինչ-որ բան ուղարկել ընտանիքներին՝ իբրև հիշատակ։ Վոլոդյան ոչինչ չուներ ուղարկելու, բայց կողքի մահճակալին պառկած ռուս զինվորը, որը մի քանի նամակ էր ուղարկել տուն և պատասխան չէր ստացել, չգիտեր՝ ընտանիքը ողջ է, թե ոչ։ Նա նայում է Վոլոդյային ու ասում․ «Իմ ընտանիքից նորություն չկա։ Վերցրու սա ու ուղարկիր»։ Եվ նրան տալիս է մի տուփ խաղաքարտ ու մաքուր սավան։
Այդ խաղաքարտերն ու սավանը փաթեթավորվում են և ուղարկվում Գսպոյանի տուն՝ Սարուխան գյուղ։ Ծանրոցը վերցնում է հայրը։ Գյուղսովետի նախագահը միջամտում է՝«Բացենք, տեսնենք՝ առաջինը ձեռքիս ինչ կընկնի՝ ինձ կտաս»։
Հայրը համաձայնվում է։ Բացված ծանրոցում առաջինը խաղաքարտերի տուփն էր։ Մայրը, տեսնելով ծանրոցը, չիմանալով որդու ճակատագիրը, հուզվում է․ «Լաց էր լինում, մտածում էր՝ մի բան պատահել է»։  Վոլոդյա Գսպոյանը ողջ էր։ Եվ ամենակարևորը՝ նա ողջ էր վերադառնում՝ որպես հաղթանակած զինվոր։
Հերոսը վերադառնում է տուն
Բեռլինում ստացած ծանր վիրավորումից և երկարատև ապաքինումից հետո Վոլոդյա Գսպոյանը չզորացրվեց։
Պատերազմն ավարտվել էր, բայց նրա ծառայությունը շարունակվում էր խաղաղության պայմաններում և նույն պատասխանատվությամբ։
1945 թվականի սեպտեմբերի 12-ին Գսպոյանի ծառայած 526-րդ հրաձգային գունդը տեղակայվում է Էջմիածնում, որտեղ նա շարունակում է իր պարտականությունների կատարումը։ Այսպես նա ծառայում է մինչև 1951 թվականը։
Զորամասից նրան առաջարկվում է մեկնել Լենինգրադ՝ խորհրդային բանակի բարձրագույն ռազմական ուսումնարան, որտեղ նրան կսովորեցնեին ռազմարվեստի վերնախավի մակարդակով։ Միաժամանակ այդ առաջարկն է ստանում նաև ծառայակից ընկերը՝ լեյտենանտ Վոլոդյա Խանամիրյանը։
«Էնքան ընկան իմ հետևից, ասում էին՝ գնա, պիտի գնաս։ Բայց ես չգնացի։ Հիմարություն արեցի։ Պետք է գնայի։ Իսկ ծառայակից Վոլոդյա Խանամիրյանը գնաց ու դարձավ գեներալ-մայոր, դիվիզիայի հրամանատար»,- պատմում է նա։
Վոլոդյա Գսպոյանի ծառայությունն արժանացել էր Խորհրդային միության բարձրագույն գնահատականների․ «Արիության համար» երկու մեդալ՝ քաջության և անձնազոհ գործողությունների համար, «Խիզախության համար» մեդալ՝ սահմանային առաջադրանքներում աչքի ընկնելու համար, «Հայրենական պատերազմի երկրորդ աստիճանի շքանշան», «Կարմիր աստղի շքանշան» և ամենակարևորը՝ «Կարմիր դրոշի շքանշան», որը տրվում էր բացառիկ հերոսության և ծառայության համար։ Բացի այս պարգևներից, նա ստացել է նաև ԽՄԿԿ Կենտկոմի գլխավոր քարտուղար Իոսիֆ Ստալինի ստորագրությամբ շնորհակալագիր՝ որպես Բեռլինի մարտերին ակտիվ մասնակցած զինվոր։
Վետերանի պատգամը նոր սերնդին
«Հիմա երիտասարդների հետ խոսում ես՝ մեկը ծիծաղում է, մեկն ընդհանրապես չի ուզում լսել։ Սովետական երիտասարդությունը հոյակապ էր։ Շատ համբերատար էին, մեծին ու փոքրին տարբերում էին։
Ինձ համար հայրենիքը իմ ընտանիքն է, իմ տունը։ Ես ուրախանում եմ, երբ տեսնում եմ խելացի, կրթված, հետաքրքրվող երիտասարդների։ Նրանք իսկապես հոյակապ, հայրենասեր տղաներ են։ Ուստի, իմ կոչն եմ հղում այսօրվա երիտասարդներին․ պայքարեք հանուն Հայաստանի անկախության»։

"Воины Победы": От Сарухана до Берлина. Как легендарный армянский разведчик Таманской дивизии взял в плен 27 «языков»
Арменпресс посвящает цикл интервью с ветеранами Великой Отечественной войны «Воины Победы» 80-летию Победы.
Из школы на войну
Родившийся в 1925 году в селе Сарухан Гаварского района, Володя Гспоян, боевое имя - Чуто, был еще учеником 10-го класса, когда в 1943 году получил приказ о призыве в армию.
«Я пошел прямо из школы в сельский совет. Я спросил: «Что случилось?» Они сказали: «Ты призывник». Вы получите официальный приказ и отправитесь на службу. Я сказал: «Я рад, что иду». В шутку добавил: «Дайте хотя бы 10-й класс закончить», — вспоминает он.
По получении уведомления начинается его первое путешествие. Призванные из региона Нор Баязет (ныне Гавар) юноши собираются в Норатусе, где начинаются их первые военные испытания. Оттуда их на моторной лодке доставляют на Севан.
Этот момент также запомнился немного неприятным инцидентом:
«На лодке был призывник по имени Гриша. Он лег на живот, чтобы попить воды из озера. Что пришло мне в голову в тот момент, не знаю, но я пнул его, и он упал в воду. Все пришли в замешательство, но в конце концов его удалось вытащить из воды. Потом его увезли, потому что он был весь мокрый и больной. Он приехал ко мне во время отпуска во время войны. Я думал, он пришел драться со мной, но, наоборот, он поблагодарил меня за то, что я столкнул его в воду. Так и не пошел в армию».
Призывников временно разместили в Севане, но неопределенность была велика. «Никто за нами не приглядывал, мы не знали, что делать. Было холодно, на улице была зима, мороз.
Затем начинается поход в Дилижан. Каждый добирался туда, как мог: верхом, пешком или в кузове грузовика.
«Подошел грузовик, в нем картофель или чего-то еще. Я подпрыгнул на бегу, забрался в кузов, завернулся в мешки, и мы дошли до самого Дилижана», — с улыбкой вспоминает Гспоян.
В Дилижане был пункт сбора. С этого момента начинается системный отбор. Подразделение получает приказ выделить солдат, имеющих среднее образование и владеющих русским языком. «Я знал русский язык и мог мало-мальски разобраться», — говорит он.
Его отправляют в военное усилище в городе Гори, Грузия. После трех месяцев интенсивной подготовки он получил звание старшего сержанта, после чего начал свой боевой путь - на небольшом поезде «Кукушка» из села Цагвер прямиком в Можайск, где Курская битва уже достигла своего апогея.
Окопы, танки, пушки, солдаты и неизвестность. Но самый важный поворотный момент наступает, когда старший лейтенант приказывает: «Всем армянам выйти».
Володя помнит, какой ужас его обуял, думал, возможно, везут на расстрел. Но в этот момент прибыл майор Папик Авалян, представился и сказал, что формируется армянская 89-я Таманская дивизия, в новом составе.
«В дивизии были знакомые из нашего села. Я знал, что там был мой дядя, подполковник Дрноян Айк. Я пошел к нему в штаб, но он меня не узнал. Он меня не видел, я не выезжал из села. Когда я сказал ему, что я сын его сестры Сирануш, он обнял меня и отправил к командиру полка под своим поручительством. Так началась моя служба в Таманской дивизии», — рассказывает он.
С этого момента для Чуто началась настоящая битва - от семнадцатилетнего деревенского парня до разведчика, командира и образцового солдата.
27 «языков»: невидимая война армянского разведчика
Военная карьера Володи Гспояна вступает в новую фазу, когда он оставляет службу связиста и переходит на одну из самых опасных и секретных служб — становится командиром разведывательного взвода. Первоначально, благодаря вмешательству своего дяди, подполковника Дрнояна Айка, он был назначен офицером связи для передачи приказов, секретных документов и сообщений из штаба полка в штаб дивизии и наоборот.
Все меняется, когда его дядя получает тяжелое ранение и его переводят в военный госпиталь в Тбилиси. Володю переводят во взвод разведки и назначают командиром. С этого момента он становится одним из немногих армянских солдат, отправляющихся на разведку в самые опасные точки фронта.
«Наша главная цель состояла в том, чтобы привести «языка» — выкрасть солдат противника. За время войны мы поймали 27 «языков» и передали их в штаб полка», — говорит он.
Он записывал в свой блокнот имена и национальности всех пленных: немцы, итальянцы, даже португальцы, но большинство из них были немцами. Пленных немедленно отправляли в штаб полка, где допрос проводили переводчики. Эта информация, по-видимому, дошла и до маршала Жукова, который, по воспоминаниям ветерана, лично обратился к Нверу Сафаряну с просьбой принять «языков» от армянских разведчиков накануне наступления на Берлин.
Взвод под командованием Чуто состоял из 37 человек. Они почти всегда действовали ночью, разделившись на три группы: захвата, поддержки и тыла, которые должны были работать слаженно, поскольку каждая секунда могла стоить дорого. Одна ошибка — и операция провалена, взвод захвачен или уничтожен, но под руководством Чуто это боевое подразделение отличалось высокой дисциплиной, организованностью и результативностью.
Разведывательная деятельность требовала не только смелости, но и глубоких знаний территории, техники и психологии противника. У Володи было не только стратегическое мышление, но и прекрасные навыки межличностного общения. Иногда пленные немцы начинали кричать от страха или непонимания, но Чуто и его ребятам удавалось сохранять контроль, иногда с помощью силы, иногда с помощью хладнокровия.
«Я всегда говорил своим мальчикам: «Не бойтесь темноты. Я запущу сигнальную ракету, она загорится перед вами, и вы начнете действовать. Но будьте осторожны, не пытайтесь приблизиться без осмотра. Все нужно планировать заранее», — говорит он.
Разведывательный взвод Таманской дивизии уже тогда был признан во всей дивизии образцовым. К ним было особое уважение.
«Даже Сафарян называл меня Чуто с распростертыми объятиями. Я был маленьким, но сильным и тренированным», — с гордостью рассказывает он.
Дыхание победы в воздухе. Последняя охота за «языками» в окопах
Володя Гспоян вспоминает, что последняя операция была в январе 1945 года, когда ночью пришлось вести «язык». На этот день им даже выдали однозарядное противотанковое ружье Дегтярева образца 1941 года. «Оно издавало невыносимый звук, похожий на выстрел из пушки», — говорит он.
Ночью его солдаты заметили кого-то во вражеской траншее, хорошо защищенном подземном бункере. После наблюдения они подождали, пока он остался один, а затем внезапно ворвались и застрелили 47-летнего немецкого солдата. «Он сопротивлялся, кричал, размахивал руками и говорил на непонятном языке. Я подошел к нему, он рычал, я не понимал, что он говорит. Я ударил его по голове рукояткой пистолета. Потом мне стало его жалко», — говорит ветеран. Это был их последний, 27-й захваченный «язык». Дыхание победы уже витало в воздухе. А пленники уже сменились. Некоторые были в гневе, некоторые в унынии, а некоторые впали в глубокую депрессию. «Nein Hitler! Ja Stalin, Zhukow!», - кричали они.
Последний бой в Берлине
К концу апреля 1945 года армянская 89-я Таманская дивизия уже достигла сердца нацистской Германии — Берлина. Последние, самые жестокие и отчаянные бои происходили на улицах города, за каждый дом, за каждый угол. Весь город превратился в поле битвы. В то время, как вспоминает Володя Гспоян, ночи были короткими, но очень темными. «В Берлине было так, что ночью с 1 по 12 число становилось совсем темно, а потом начинало светать, и можно было сидеть и читать газету».
В те времена во время боевых действий солдаты добирались до командного пункта по веревке, чтобы не заблудиться и не попасть в плен на темных улицах города и через разрушенные здания.
«Ночью мы лежали в траншее. Вдруг меня позвали. Командир хотел посмотреть. Со мной был и мой боевой товарищ Армен. Мы схватились за веревку и двинулись. По дороге мы попали под артиллерийский обстрел», — вспоминает он.
После сильного взрыва Володя чувствует, как его спина становится очень горячей. Сохраняя сознание, он пытается понять, что происходит. Оказывается, в его спине застряли четыре осколка. Его, истекающего кровью, доставили из центра первичной медико-санитарной помощи в лесной военный госпиталь в немецком городе Реппен.
«Меня отвезли в госпиталь. Врач был немцем. Он увидел меня, посмотрел на меня и увидел четыре обломка, а я был жив. Он удивленно сказал: «Четыре осколка попали в этого человека, но он не умер», — говорит Чуто, улыбаясь.
Он пролежал на животе целый месяц. Лежать на спине было невозможно. Во время операции врачам удается удалить два фрагмента, однако два других, в том числе один, сдавленный спинным мозгом, остаются в организме. «Врачи не рискнули их вытащить. Они все еще у меня в спине», — говорит он.
Но даже пребывание в госпитале не отдаляет его от боевых товарищей. Рано утром 9 мая в коридоре медчасти вдруг раздается громкая, решительная команда:
«Смирно!»
«Мы лежали раненые. Сначала мы не поняли. Я думал, эти люди в больнице тоже говорят «Смирно». Потом мы поняли, что война закончилась. Мы победили», — вспоминает он.
В те дни раненым солдатам предоставлялась возможность отправить что-нибудь своим семьям на память. Володе нечего было отправлять, но лежавший рядом с ним на кровати русский солдат, отправивший домой несколько писем и не получивший ответа, не знал, жива ли семья или нет. Он смотрит на Володю и говорит: «От моей семьи нет никаких новостей. Возьми это и отправь». И он дает ему колоду игральных карт и чистый лист.
Эти игральные карты и лист упаковываются и отправляются в дом Гспояна в деревне Сарухан. Отец берет посылку. Председатель сельсовета вмешивается: «Давайте откроем, посмотрим, что первое попадется мне под руку, то мне отдадите».
Отец соглашается. Первым предметом в открытой посылке оказалась коробка с игральными картами. Мать, увидев посылку, не зная о судьбе сына, расчувствовалась. Она плакала, думая, что что-то случилось. Володя Гспоян был жив. И, самое главное, он возвращался живым, солдатом-победителем.
Герой возвращается домой
Получив тяжелое ранение в Берлине и пройдя длительное лечение, Володя Гспоян не демобилизовался.
Война закончилась, но его служба продолжалась в мирное время и с той же ответственностью.
12 сентября 1945 года 526-й стрелковый полк, в котором служил Гспоян, был переброшен в Эчмиадзин, где он продолжил выполнять свои обязанности. На этой должности он проработал до 1951 года.
Из воинской части ему предложили поездку в Ленинград, в высшую военную академию Советской Армии, где бы его обучили боевым искусствам на элитном уровне. В это же время такое же предложение получил и его однополчанин, лейтенант Володя Ханамирян.
«Столько меня уговаривали: «Иди, ты должен поехать. Но я не пошел. Я совершил глупость. Мне следовало поехать. А мой однополчанин Володя Ханамирян поехал и стал генерал-майором, командиром дивизии», — говорит он.
Служба Володи Гспояна поучила высшие оценки Советского Союза. Две медали «За отвагу» - за мужество и самоотверженные действия и за отличие в выполнении пограничных задач, «Орден Отечественной войны II степени», «Орден Красной Звезды» и, самое главное, «Орден Красного Знамени», которым награждали за исключительный героизм и службу. Помимо этих наград он также получил благодарственную грамоту за подписью Генерального секретаря ЦК КПСС Иосифа Сталина как воин, принимавший активное участие в боях за Берлин.
Завет ветерана новому поколению
«Сейчас, когда разговариваешь с молодыми людьми, некоторые смеются, некоторые вообще не хотят слушать. Советская молодежь была великолепна. Они были очень терпеливы, различали взрослых и малых.
Для меня моя родина — это моя семья, мой дом. Я радуюсь, когда вижу умных, образованных и интересующихся молодых людей. Они действительно замечательные, патриотичные мальчики. Поэтому я призываю сегодняшнюю молодежь: «Боритесь за независимость Армении!».