Արայիկ Հարությունյանն այցելել է Արագածոտնի մարզի ազգային փոքրամասնությունների բնակավայրեր
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար, Ազգային փոքրամասնությունների հարցերով խորհրդի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մայիսի 6-ին այցելել է Արագածոտնի մարզի ազգային փոքրամասնությունների բնակավայրեր, հանդիպել բնակիչների հետ, ծանոթացել իրականացված և ընթացիկ ծրագրերին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, Արագածոտնի մարզպետ Սերգեյ Մովսիսյանը ներկայացրել է 2018-2024 թթ. իրականացված ծրագրերը: Ըստ այդմ՝ իրականացվել են սուբվենցիոն ծրագրեր, որոնց շրջանակում ներդրվել է 1 մլրդ 330 մլն դրամ, պետական ծրագրեր՝ ներդրվել է 8 մլրդ 600 մլն դրամ: Իրականացված ծրագրերի շրջանակում կատարվել են ասֆալտապատման, գազիֆիկացման, ջրապահովման, ինչպես նաև մշակութային և կրթական հաստատությունների կառուցման աշխատանքներ:
Արայիկ Հարությունյանն այցելել է Ալագյազում կառուցվող մոդուլային տիպի 144 տեղ հզորությամբ մանկապարտեզ, ծանոթացել իրականացվող շինարարական աշխատանքներին: Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարին ներկայացվել են Ճարճակիս գյուղում 144 տեղ հզորությամբ կրթահամալիրի կառուցման աշխատանքները ևս:
Ըստ աղբյուրի՝ այցի շրջանակում Արայիկ Հարությունյանը նաև հանդիպումներ է ունեցել Ալագյազ, Ճարճակիս, Շամիրամ բնակավայրերի բնակիչների հետ:
Արայիկ Հարությունյանն իր խոսքում նշել է, որ բավական լուրջ աշխատանքներ են տարվում ազգային փոքրամասնությունների հարցերի հասցեագրման ուղղությամբ, ընդգծել, որ Կառավարությունը համայնքների հավասար զարգացմանը մեծ կարևորություն է տալիս: «Ներդրումները, որոնք իրականացվում են պետական բյուջեից, նաև այդ նպատակով են, միայն մայրաքաղաքի կամ մի քանի քաղաքների զարգացմամբ մենք չենք կարող ուժեղ պետություն ունենալ: Իսկ ազգային փոքրամասնություններով համայնքները լրացուցիչ ուժ են տալիս մեր պետությանը: Մենք դրանով հպարտանում ենք, ցույց ենք տալիս բազմամշակութային հանրությունը, որ ունենք հանրապետությունում, և այդ ուղղությամբ աշխատանքներ անելու համար նաև փորձելու ենք նոր գործիքներ գտնել, որպեսզի ազգային փոքրամասնություններն իրենց կրոնական, մշակութային, կրթական իրավունքներն ու պահանջմունքները կարողանան իրացնել»,- ասել է Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարը և հավելել, որ այցի նպատակն է հենց տեղում հասկանալ խնդիրները:

Руководитель аппарата премьер-министра посетил населенные пункты национальных меньшинств Арагацотнской области
Руководитель аппарата премьер-министра, председатель Совета по вопросам национальных меньшинств Араик Арутюнян сегодня посетил населенные пункты национальных меньшинств Арагацотнской области, встретился с жителями, ознакомился с реализованными и текущими программами.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, губернатор Арагацотнской области Сергей Мовсисян представил реализованные в 2018-2024 гг. программы. По его словам, в рамках субвенционных программ было инвестировано 1 млрд 330 млн драмов, а в рамках государственных программ — 8 млрд 600 млн драмов. В рамках реализованных программ были проведены работы по асфальтированию, газификации, водоснабжению, а также строительству культурных и образовательных учреждений.
Араик Арутюнян посетил строящийся в Алагязе модульный детский сад на 144 места и ознакомился с ходом строительных работ. Руководителю аппарата премьер-министра были также представлены работы по строительству образовательного комплекса на 144 места в селе Чарчакис.
В рамках визита Араик Арутюнян также провел встречу с жителями населенных пунктов Алагяз, Чарчакис и Шамирам.
Араик Арутюнян отметил, что ведется довольно серьезная работа по решению проблем национальных меньшинств, подчеркнув, что правительство придает большое значение равномерному развитию общин.
«Инвестиции из государственного бюджета преследуют в том числе и такую цель, мы не можем иметь сильное государство, развивая только столицу или несколько городов. А общины с национальными меньшинствами придают дополнительную силу нашему государству. Мы гордимся этим, демонстрируем многокультурное общество, которое есть у нас в республике, и также постараемся найти новые инструменты для работы в этом направлении, чтобы национальные меньшинства могли реализовать свои религиозные, культурные и образовательные права и потребности», — отметил руководитель аппарата премьер-министра и добавил, что цель визита — на месте ознакомиться с существующими проблемами.