ԼՂ փախստականների միությունը դատապարտել է Համայն Ռուսիո պատրիարքի կողմից Մեհրիբան Ալիևային պարգևատրելու հանգամանքը
Լեռնային Ղարաբաղի փախստականների իրավապաշտպան միությունը դատապարտել է Ադրբեջանի նախագահի կնոջը՝ Մեհրիբան Ալիևային Համայն Ռուսիո պատրիարք Կիրիլի կողմից պարգևատրելու հանգամանքը։
«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ԼՂ փախստականների իրավապաշտպան միության տարածած հայտարարությունը։
«Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը մայիսի 3-ին հանդիպել է Բաքու ժամանած Մոսկվայի և Համայն Ռուսիո պատրիարք Կիրիլի հետ։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Ադրբեջանի առաջին փոխնախագահ, երկրի առաջին տիկին և Հեյդար Ալիևի հիմնադրամի նախագահ Մեհրիբան Ալիևան։ Հանդիպումից հետո պատրիարքը Ադրբեջանի նախագահի կնոջը պարգևատրել է Ռուս Ուղղափառ եկեղեցու «Սուրբ հավասարառաքյալ Օլգայի»՝ Ռուս Ուղղափառ եկեղեցու 1-ին աստիճանի շքանշանով։ Ադրբեջանի առաջին տիկնոջը այս շքանշանը շնորհվել է Պատրիարք Կիրիլի հատուկ հրամանագրով՝ հասարակության մեջ ավանդական արժեքների պահպանմանը, ինչպես նաև մշակութային և կրոնական երկխոսության խթանմանը նպաստելու համար։
Մեհրիբան Ալիևան կրոնական հանդուրժողականության համար բարձր պարգև է ստանում այն պայմաններում, երբ հենց կրոնական, ռասսայական անհանդուրժողականության և խտրական վերաբերմունքի պայմաններում Արցախի պատմական հայկական տարածքներում 2020 թվականից ի վեր Ադրբեջանի կողմից բացահայտ կերպով և հիմնահատակ ոչնչացվել է հայ ժողովրդի հոգևոր ժառանգությունը․ քրիստոնեական մի շարք եկեղեցիներ, այդ թվում Շուշիի Կանաչ Ժամ՝ Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցին, Մոխրենեսի Սուրբ Սարգիս եկեղեցին, Մեխակավանի Զորավոր Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին, Տանձատափի եկեղեցին, Մարիամաձորի Սուրբ Մինաս եկեղեցին, Բերձորի Սուրբ Համբարձում եկեղեցին։ Ի դեպ, հարկ է ընդգծել, որ Կանաչ Ժամը մինչ ոչնչացումը հայ ժողովրդից օտարելու համար հենց ուղղափառ էր հռչակվել, իսկ այնուհետև հիմնահատակ ավերվել։
Բացի դա, հարկ է շեշտել, որ «ուղղափառության համար բարենպաստ երկիր» համարվող Ադրբեջանը «կեղծ ուղղափառություն» է շնորհել նաև Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց եկեղեցուն՝ խեղաթյուրելով եկեղեցու պատմությունը, կեղծ վերականգնումներով այլափոխել և պղծել է հայ ժողովրդի քրիստոնեական հավատքի ամենակարևոր կենտրոնը։
Փորձագետները բազմիցս ընդգծել են, որ հոգևոր ժառանգության ոչնչացումը խաթարում է կրոնական ազատության իրավունքը, քանզի նյութական հուշարձանները սերտորեն կապված են այդ վայրերում տեղի ունեցող կրոնական ծեսերի և հետևաբար՝ մարդկանց իրավունքների հետ։
Լրատվամիջոցները փաստում են, որ Բաքվում տեղի ունեցած մասիսի 3-ի հանդիպման ընթացքում պատրիարք Կիրիլը և նախագահ Ալիևը քննարկել են Ադրբեջանում «բազմամշակութայնության հանդեպ հարգանքի» մասին դրույթներ, ինչպես նաև խոսել են այն «բարենպաստ» միջավայրի մասին, որտեղ իբրև թե «խաղաղորեն» գոյակցում են տարբեր կրոնական համայնքներ։ Զրույցի ընթացքում հատկապես կարևորվել է նաև Ադրբեջանում ուղղափառ համայնքի դերը և «կրոնական հանդուրժողականությունը», որը ներկայացվել է որպես Ադրբեջանի մշակութային քաղաքականության կարևոր ուղղություն, ավանդույթ և կյանքի ձև պետական մակարդակում։
Կարևոր է ընդգծել, որ Հեյդար Ալիևի հիմնադրամի նախագահ Մեհրիբան Ալիևան «հասարակության մեջ ավանդական արժեքների պահպանմանը, կրոնական երկխոսության խթանմանը նպաստելու» համար պարգև է ստանում այն դեպքում, երբ հենց այդ նույն հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ Վատիկանի Սուրբ Աթոռի հայրապետական Գրիգորյան համալսարանում ապրիլին կազմակերպվել էր «Քրիստոնեությունը Ադրբեջանում. պատմություն և արդիականություն» խորագրով միջազգային գիտաժողով՝ Արցախի քրիստոնեական ժառանգության բռնի յուրացման, քրիստոնեական Դադիվանքի, Գանձասարի, Ամարասի, Ծիծեռնավանքի պղծման, աղվանացման և հայկականության հետ կապի ժխտման նպատակով։
Մեհրիբան Ալիևան պարգևատրվում է հոգևոր բարձր պարգևով այն դեպքում, երբ տակավին վերջերս Լեհաստանում (2024 թ․) իր ղեկավարած հիմնադրամի ջանքերով կազմակերպվել էր միջազգային ցուցահանդես, որտեղ քրիստոնեության ակունք համարվող Ամարասը, հարյուրավոր հայկական արձանագրություններով Դադիվանքն ու Գանձասարը ներկայացվում էին որպես ադրբեջանական ժառանգություն, Ադրբեջանի աղվանա-ուդիական կրոնական համայնքի «կրոնական իրավունքների» երաշխավորման գործիք։
Ադրբեջանը «կրոնական հանդուրժողականության երկիր» է հռչակվում այն պայմաններում, երբ ոչնչացրել է քրիստոնեական հավատքի խտացումը համարվող, խաչի փրկագործական խորհուրդն իրենց մեջ կրող Արցախի անկախության շրջանում տեղադրված բազմաթիվ խաչքարեր, պղծել գերեզմաններ և շիրմաքարեր, ոչնչացրել հայկական գյուղեր ու քաղաքներ։
Ադրբեջանը հռչակվել է «կրոնական տարբեր հանրույթների խաղաղ գոյակցման միջավայր ստեղծող երկիր» այն դեպքում, երբ ՄԱԿ-ի կողմից մշակույթի իրավունքի հատուկ հանձնակատարները (Ֆարիդա Շահիդ, Կարիմա Բենուն, Ալեքսանդրա Շիմանսկա) իրենց բազմաթիվ զեկույցներում բազմիցս նշել են, որ մշակութային ժառանգության ոչնչացումը, հոգևոր արժեքների հանդեպ ցանկացած բռնություն շարունակվող պատերազմի ձև է, հենց խաղաղ բնակչության իրավունքների դեմ պատերազմ և այլատյացության ամենաբարձր քարոզ։
«Լեռնային Ղարաբաղի փախստականների իրավապաշտպան միություն» հասարակական կազմակերպությունը խոր մտահոգությամբ արձանագրում է, որ Ադրբեջանի պետական քաղաքականությունը շարունակում է խախտել Արցախի ժողովրդի հիմնարար իրավունքները, մասնավորապես՝ կրոնական ազատության իրավունքը, իսկ միջազգային տարբեր դերակատարներ դատապարտման փոխարեն միջազգային նմանատիպ պարգևատրումներով անթաքույց խրախուսում են այդ քաղաքականությունը։
Մենք դատապարտում ենք նման քաղաքականությունն ու դրա միջազգային լեգիտիմացումը՝ որպես վտանգավոր նախադեպ և բացահայտ անհարգալից վերաբերմունք բռնի տեղահանված և իրենց կրոնական, մշակութային ինքնությունից զրկված հայ ժողովրդի հանդեպ։ Մենք պնդում ենք, որ բռնի կերպով իրենց հայրենիքը լքած ժողովուրդն ունի անքակտելի իրավունք դավանելու իր հավատը, պաշտպանելու իր սրբավայրերն ու վերակառուցելու իր հոգևոր կյանքը իրենց սրբավայրերում։
Մենք հիշեցնում ենք, որ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան՝ 2015 թվականի A/RES/69/312 բանաձևով, հստակ դատապարտում է կրոնական վայրերի, սրբավայրերի և հուշարձանների նկատմամբ գործադրվող բռնությունները՝ կոչ անելով անդամ պետություններին երաշխավորել դրանց պաշտպանությունը։ Այս բանաձևը շեշտում է, որ նման արժեքների նկատմամբ անհանդուրժողականությունը հարված է ողջ մարդկության ժառանգությանը։
«Լեռնային Ղարաբաղի փախստականների իրավապաշտպան միություն» հասարակական կազմակերպությունը հիշեցնում է ՄԱԿ-ի Հաագայի Արդարադատության միջազգային դատարանի 2021 թվականի դեկտեմբերի 7-ի միջանկյալ միջոցների կիրառման վերաբերյալ որոշումը, որտեղ Ադրբեջանի վարած քաղաքականությունը հայկական եկեղեցիների և ժառանգության հանդեպ համարվեց ռասսայական խտրականության ցուցիչ։
Մենք կոչ ենք անում հարգել Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի (1948 թ.) դրույթները, մասնավորապես՝ դրա 18-րդ հոդվածը, որտեղ հստակ նշվում է, որ յուրաքանչյուր մարդ ունի մտքի, խղճի ու հավատի ազատության իրավունք, ինչպես նաև՝ իր կրոնական համոզմունքները դավանելու և գործադրելու իրավունք։ Նույն սկզբունքն իրավական պարտադիր ուժով ամրագրված է ՄԱԿ-ի Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային դաշնագրում (ICCPR, 1966 թ.), որի 18-րդ հոդվածը վերահաստատում է այդ ազատությունները»:

Союз беженцев Нагорного Карабаха осудил награждение Патриархом всея Руси Мехрибан Алиевой
Правозащитный союз беженцев из Нагорного Карабаха осудил награждение Патриархом всея Руси Кириллом супруги президента Азербайджана Мехрибан Алиевой.
Арменпресс представляет заявление Союза по правам человека беженцев Нагорного Карабаха:
«3 мая президент Азербайджана Ильхам Алиев встретился с прибывшим в Баку Патриархом Московским и всея Руси Кириллом. На встрече также присутствовала первый вице-президент Азербайджана, первая леди страны, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева. После встречи Патриарх наградил супругу президента Азербайджана орденом Русской Православной Церкви «Святой равноапостольной Ольги» I степени. Первая леди Азербайджана награждена этим орденом специальным указом Патриарха Кирилла за вклад в сохранение традиционных ценностей в обществе, а также содействие культурному и религиозному диалогу.
Мехрибан Алиева удостоена высокой награды за религиозную толерантность в условиях, когда именно в условиях религиозной, расовой нетерпимости и дискриминационного отношения на исторических армянских территориях Арцаха с 2020 года со стороны Азербайджана открыто и основательно уничтожается духовное наследие армянского народа. Был разрушены ряд христианских церквей, в том числе церковь Святого Иоанна Крестителя «Канач жам» (Зеленая церковь) в Шуши, церковь Святого Саргиса в Мохренесе, церковь Св.Аствацацин «Зоравор» в Мехакаване, церковь Тандзатап, церковь Святого Минаса в Мариамадзоре и церковь Святого Амбарцума в Бердзоре. Кстати, стоит подчеркнуть, что «Канач жам» (Зеленая церковь) до ее разрушения была объявлена православной именно с целью ее отчуждения от армянского народа, а затем уже была уничтожена до основания.
Кроме того, стоит подчеркнуть, что Азербайджан, считающийся «благоприятной страной для православия», также наделил статусом «лжеправославной» церковь Святого Спасителя Газанчецоц в Шуши, исказив историю церкви, а посредством ложных реставраций изменил и осквернил важнейший центр христианской веры армянского народа.
Эксперты неоднократно подчеркивали, что разрушение духовного наследия подрывает право на свободу вероисповедания, поскольку материальные памятники тесно связаны с совершаемыми в этих местах религиозными обрядами и, следовательно, с правами людей.
СМИ констатируют, что в ходе встречи 3 мая в Баку Патриарх Кирилл и президент Алиев обсудили положения об «уважении мультикультурализма» в Азербайджане, а также говорили о «благоприятной» среде, в которой якобы «мирно» сосуществуют различные религиозные общины. В ходе беседы особое значение также придавалось роли православной общины в Азербайджане и «религиозной толерантности», которая была представлена как важное направление культурной политики, традиций и образа жизни Азербайджана на государственном уровне.
Важно подчеркнуть, что президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева получает награду за «вклад в сохранение традиционных ценностей в обществе и содействие религиозному диалогу», несмотря на то, что тем же фондом в апреле в Папском Григорианском университете Святого Престола Ватикана была организована и профинансирована международная конференция «Христианство в Азербайджане: история и современность», направленная на насильственное присвоение христианского наследия Арцаха, осквернение христианских Дадиванка, Гандзасара, Амараса, Цицернаванка, албанизацию и отрицание какой-либо их связи с армянством.
Мехрибан Алиева удостоена высокой духовной награды даже несмотря на то, что совсем недавно в Польше (2024 г.) усилиями возглавляемого ею фонда была организована международная выставка, на которой Амарас, считающийся источником христианства, Дадиванк с сотнями армянских надписей и Гандзасар были представлены как азербайджанское наследие, инструмент обеспечения «религиозных прав» албано-удинской религиозной общины Азербайджана.
Азербайджан объявляется «страной религиозной толерантности» на фоне уничтожения многочисленных хачкаров, считающихся стимулирующими христианскую веру и несущих в себе спасительную символику креста, установленных в период независимости Арцаха, осквернения могил и надгробий, разрушения армянских сел и городов.
Азербайджан объявлен «страной, создающей среду для мирного сосуществования различных религиозных общин», а специальные докладчики ООН по культурным правам (Фарида Шахид, Карима Бенун, Александра Шиманска) в своих многочисленных докладах неоднократно заявляли, что уничтожение культурного наследия, любое насилие над духовными ценностями является формой продолжающейся войны, войны против прав мирного населения и высшей пропагандой ксенофобии.
Общественная организация «Союз по правам человека беженцев Нагорного Карабаха» с глубокой обеспокоенностью отмечает, что государственная политика Азербайджана продолжает нарушать основные права народа Арцаха, в частности, право на свободу вероисповедания, а различные международные субъекты вместо осуждения ее открыто поощряют данную политику аналогичными международными наградами.
Мы осуждаем такую политику и ее международную легитимацию как опасный прецедент и вопиющее неуважение к армянскому народу, который был насильственно перемещен и лишен своей религиозной и культурной идентичности. Мы настаиваем на том, что люди, насильственно изгнанные со своей родины, имеют неотъемлемое право исповедовать свою веру, защищать свои святые места и восстанавливать свою духовную жизнь в своих святых местах.
Мы напоминаем, что Генеральная Ассамблея ООН в своей резолюции A/RES/69/312 от 2015 года однозначно осуждает насилие в отношении религиозных объектов, святых мест и памятников, призывая государства-члены гарантировать их защиту. В резолюции подчеркивается, что нетерпимость к таким ценностям является посягательством на наследие всего человечества.
Общественная организация «Союз по правам человека беженцев Нагорного Карабаха» напоминает о решении Международного суда ООН в Гааге о применении временных мер от 7 декабря 2021 года, в котором политика Азербайджана в отношении армянских церквей и наследия была расценена как показатель расовой дискриминации.
Мы призываем к соблюдению положений Всеобщей декларации прав человека (1948 г.), в частности ее статьи 18, в которой четко провозглашается, что каждый человек имеет право на свободу мысли, совести и религии, а также право исповедовать свои религиозные убеждения и отправлять религиозные обряды. Тот же принцип закреплен в юридически обязательном Международном пакте ООН о гражданских и политических правах (МПГПП, 1966 г.), статья 18 которого подтверждает эти свободы».