ՀՀ-ում կներդրվի կենսաչափական անձնագրերի ժամանակակից և անվտանգ համակարգ
ՀՀ կառավարությունը պայմանագիր ստորագրեց կենսաչափական անձնագրերի համակարգի ներդրման մրցույթում հաղթող ճանաչված ֆրանսիական IDEMIA ընկերության հետ, որը կիրականացնի Հայաստանում կենսաչափական անձնագրերի համակարգի ներդրման ու սպասարկման աշխատանքները։
Պայմանագիրը ստորագրվել է Հայաստանի Հանրապետության Ներքին գործերի նախարարության (ի դեմս ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանի) և «HAYPASS» ՓԲԸ–ի (ի դեմս ընկերության գործադիր տնօրեն Ռեջիս Բուշյեի) միջև։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը իր խոսքում նշեց, որ բանակցությունների փուլը սկսվել է 2022-23 թվականներից, գործընթացը եղել է բավականին երկար։
«Մեզ համար չափազանց կարևորվել է այն հանգամանքը, որ ՀՀ-ն պետք է ունենա բիոմետրիկ, արդիականացված համակարգ, որը թույլ կտա լուծել նախորդ տարիներին կուտակված խնդիրները և ժամանակակից պայմաններ ապահովել մեր քաղաքացիների համար։ Ավելի բուռն գործընթացը սկսվել է 2023 թվականի սկզբին, որը համընկել է ՆԳ նախարարության ձևավորման աշխատանքների հետ, ուստի նախարարությունը ստանձնել է գործընթացի կազմակերպման առաջնորդությունը։
Լայնորեն ուսումնասիրել ենք նաև շուկան, հետևաբար վերջնական պայմանագիրը, որն այսօր ստորագրվեց մասնավոր գործընկերոջ հետ, վստահաբար գերժամանակակից համակարգ է, որը քաղաքացիներին մատուցվող ծառայությունների տեսանկյունից՝ ՀՀ-ին կտա այն դրական կողմերը, որ կենսաչափական համակարգերն առհասարակ տալիս են պետություններին իրենց կենսագործունեության շրջանակներում»,- ասաց Սարգսյանը։
ՆԳ նախարարը հավելեց, որ օրենքի շրջանակում առաջին անգամ պետության և մասնավոր ընկերության միջև համագործակցության համատեքստում այսպիսի ծրագիր է իրականացվում, ինչը նաև լավ առիթ է՝ փորձարկելու և կիրառելու օրենսդրական այն լուծումները, որոնք կան տվյալ ոլորտում։
Արփինե Սարգսյան
«Սա նաև լավ առիթ էր՝ օգտագործելու միջգերատեսչական ներուժը, քանզի ՆԳ նախարարի ղեկավարությամբ ստեղծվել էր գնահատող հանձնաժողով, որում ներգրավված են եղել տարբեր գերատեսչությունների մասնագետներ։ Այդ ներուժը թույլ է տվել առաջ մղել գործընթացը և ունենալ թե՛ մրցութային փաթեթ, թե՛ բուն պայմանագիրը։ Անցել ենք նաև որակավորման բավականին լայն փուլ։ Ի սկզբանե եղել են հինգ հայտատուներ, որոնցից երեքը որակավորվել են, իսկ վերջնական փուլում հաղթող է ճանաչվել ֆրանսիական գլխամասային IDEMIA ընկերությունը։ Մեզ համար կարևոր է եղել նախևառաջ որակի գործոնը, և երկրորդ՝ արժեքի վրա հիմնված բաղադրիչը։ Ֆրանսիական ընկերությունը ոլորտի առաջատարներից է։ Մյուս բոլոր հայտատուները ևս եղել են հեղինակավոր ընկերություններ»,-ասաց ՆԳ նախարարը։
Սարգսյանի բնորոշմամբ՝ տվյալ գործընթացը նախանշում է ոլորտի թռիչքաձև զարգացումը և հանրային ծառայությունների մատուցման տեսանկյունից՝ նոր որակ ներդնելու, ՀՀ քաղաքացիների արժանապատիվ ճամփորդելու մասին է։
«Նախկինում նման համակարգ չի եղել, չենք ունեցել բավարար ներդրումներ՝ այս ենթակառուցվածքները զարգացնելու, առաջ տանելու տեսանկյունից։ Թեևժամանակակից աշխարհն արդեն իսկ անձի նույնականացման նոր գործիքակազմեր է կիրառում, բայցևայնպես զուգահեռաբար կան խորը կեղծիքների դրսևորումներ, ինչը դիտարկվում է որպես գլոբալ մարտահրավեր։ Մենք իրականացնում ենք պարզ վարչարարություն՝ փորձելով անձանց վիզուալ նույնականացնել, հետևաբար նոր համակարգը կլինի ավելի արդիական։ Համակարգը ներդնելու ենք որոշակի ժամանակահատվածում, որովհետև սա մանրակրկիտ  ծրագրված համակարգ է, որը պահանջում է ժամանակ՝ որակյալ աշխատանք ապահովելու և ճիշտ պրոցեսներ կազմակերպելու համար»,- պարզաբանեց ՆԳ նախարարը։
Նա տեղեկացրեց, որ IDEMIA ընկերությունը պետք է Հայաստանում ունենա իր գրասենյակը, և հենց այդ առթիվ ստորագրվեց համաձայնագիր, որի կազմակերպչական աշխատանքներն ընթացել են ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի վերահսկողությամբ։
Սարգսյանը հայտնեց, որ համակարգի լիարժեք ներդրման համար սահմանվել է մեկամյա ժամանակահատված, որի շրջանակում մասնավոր գործընկերը կկարողանա կենսաչափական անձնագրերի համակարգը ներդաշնակորեն ներդնել ՀՀ-ում, որպեսզի քաղաքացիները ստանան բիոմետրիկ նոր փաստաթղթեր։ Այս համակարգը նաև կարևոր նախապայման է՝ սահմանային անցակետերում արտոնյալ պայմաններ երաշխավորելու առումով։
«Մրցույթի ընթացքում եղել ենք առավելագույնս թափանցիկ և անաչառ, քանզի մեր խնդիրն էր, որպեսզի տվյալ համակարգը լինի օրինակելի՝ ՀՀ-ում նման ձևաչափով հետագայում գործարքներ կնքելու համար։ Մենք պահպանել ենք բոլոր այն չափանիշները, որոնք թույլ կտան այս գործարքը դիտարկել օրինակելի և դրա հիման վրա կառուցել մնացյալ գործարքները»,- նշեց Սարգսյանը։

В Армении будет внедрена современная и безопасная система биометрических паспортов
Правительство Армении подписало соглашение с французской компанией IDEMIA, которая будет осуществлять внедрение и обслуживание системы биометрических паспортов в Армении.
Договор был подписан между министерством внутренних дел Республики Армения в лице министра внутренних дел Арпине Саргсян и ЗАО «HAYPASS» в лице исполнительного директора компании Реджиса Бушье.
Как сообщает Арменпресс, министр внутренних дел Арпине Саркисян в своем выступлении отметила, что этап переговоров начался в 2022-23 годах, и процесс был довольно длительным.
«Для нас было чрезвычайно важным то, что в Республике Армения должна быть биометрическая, модернизированная система, которая позволит решить накопившиеся за предыдущие годы проблемы и обеспечить современные условия для наших граждан», — отметила министр.
Она добавила, что впервые в рамках закона подобная программа реализуется в контексте сотрудничества государства и частной компании, что также является хорошей возможностью для апробации и применения законодательных решений, которые существуют в этой сфере.
По словам Саргсян, этот процесс знаменует собой скачок вперед в секторе и, с точки зрения предоставления государственных услуг, направлен на внедрение нового качества и достойного путешествия для граждан Республики Армения.
«Раньше такой системы не было, у нас не было достаточных инвестиций в развитие и совершенствование этой инфраструктуры. Хотя современный мир уже использует новые инструменты для идентификации личности, существуют и проявления глубокого мошенничества, которое считается глобальной проблемой. Мы внедряем простое администрирование, пытаемся визуально идентифицировать людей, поэтому новая система будет более современной. Мы внедрим систему в течение определенного периода времени, потому что это тщательно прописанная система, требующая времени для обеспечения качественной работы и организации правильных процессов», — пояснила министр.
Она сообщила, что IDEMIA должна иметь свой офис в Армении, и по этому поводу было подписано соглашение, организационная работа которого осуществлялась под руководством премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна и вице-премьера Мгера Григоряна.
Саргсян сообщила, что для полного внедрения системы установлен годовой срок, в течение которого частный партнер сможет гармонично внедрить систему биометрических паспортов в Республике Армения, чтобы граждане могли получать новые биометрические документы. Эта система также является важным условием с точки зрения обеспечения льготных условий при пересечении границ.
«Во время конкурса мы были максимально прозрачны и беспристрастны, поскольку нашей целью было сделать эту систему образцовой для будущих сделок в аналогичном формате в Армении. Мы соблюли все стандарты, которые позволят нам считать эту сделку образцовой и строить на ее основе остальные сделки», — отметила Саргсян.