Ամերիկյան 100-ից ավելի համալսարաններ դատապարտել են Թրամփի «քաղաքական միջամտությունը»
ԱՄՆ-ի 100-ից ավելի համալսարաններ և քոլեջներ ապրիլի 22-ին համատեղ նամակ են հրապարակել՝ քննադատելով նախագահ Դոնալդ Թրամփի «քաղաքական միջամտությունը» կրթական համակարգին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է AFP գործակալությունը։
«Մենք միաձայն դեմ ենք արտահայտվում կառավարության աննախադեպ չափն անցնելուն և քաղաքական միջամտությանը, որն այժմ վտանգում է ամերիկյան բարձրագույն կրթությունը», - ասված է նամակում։
«Մենք պատրաստ ենք կառուցողական բարեփոխումների և դեմ չենք կառավարության օրինական վերահսկողությանը: Այնուամենայնիվ, մենք պետք է դեմ կանգնենք կառավարության անտեղի ներխուժմանը», - նամակից հատված է մեջբերում գործակալությունը։
AFP-ն նշում է, որ Թրամփը փորձել է վերահսկողություն սահմանել մի շարք հեղինակավոր բուհերի նկատմամբ այն պնդումների պատճառով, թե նրանք համալսարանում հանդուրժում են հակասեմականությունը։ ԱՄՆ վարչակազմը սպառնացել է կրճատել նրանց բյուջեները, զրկել հարկերից ազատված լինելու կարգավիճակից և թույլ չտալ օտարերկրյա ուսանողների ընդունել:
Նամակում ասվում է, որ համալսարաններն ու քոլեջները հանդիսանում են կենտրոններ, որտեղ «դասախոսական կազմը, ուսանողները և անձնակազմը ազատ են մտքեր և կարծիքներ փոխանակելու» մի շարք հարցերի շուրջ՝ չվախենալով «հատուցումից, գրաքննությունից կամ արտաքսումից»:
Նամակի հրապարակումից առաջ Հարվարդի համալսարանը դատական հայց էր ներկայացրել Թրամփի վարչակազմի դեմ, որը սպառնացել էր կրճատել ֆինանսավորումը և արտաքին քաղաքական վերահսկողություն սահմանել համալսարանի նկատմամբ։

Более 100 американских университетов и колледжей осудили действия Трампа, назвав их “политическим вмешательством”
Более 100 университетов и колледжей США 22 апреля опубликовали совместное письмо, в котором подвергли критике “политическое вмешательство” президента Дональда Трампа в систему образования. Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство AFP. В письме выражено осуждение беспрецедентного политического вмешательства правительства, что угрожает высшему образованию США.
“Мы открыты к конструктивным реформам и не выступаем против законного правительственного надзора. Однако мы должны противостоять неправомерному вмешательству правительства в жизнь тех, кто учится, живет и работает в наших кампусах”, - агентство цитирует отрывок из письма.
AFP отмечает, что Трамп пытался установить контроль над рядом престижных университетов из-за обвинений в том, что они терпимо относятся к антисемитизму на территории кампусах. Администрация США пригрозила сократить их бюджеты, лишить их статуса освобождения от налогов и запретить им принимать иностранных студентов.
В письме подчеркнуто, что университеты и колледжи являются центрами, где преподаватели, студенты и сотрудники могут свободно обмениваться идеями и мнениями по широкому кругу вопросов, не опасаясь возмездия, цензуры или исключения.
До публикации этого письма Гарвардский университет подал иск против администрации Трампа, которая пригрозила сократить финансирование и установить внешнеполитический контроль над университетом.