Հյուսիսային Կորեան ԱՄՆ-ին «լուրջ հետևանքներով» է սպառնում Հարավային Կորեայի հետ զորավարժությունների պատճառով
Հյուսիսային Կորեայի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ տարածաշրջանում ԱՄՆ-ի և Հարավային Կորեայի զորավարժությունները կարող են բացասական հետևանքներ ունենալ նրանց համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ գերատեսչության հայտարարությունը հրապարակել է Կորեայի կենտրոնական լրատվական գործակալությունը:
«ԿԺԴՀ-ի պաշտպանության նախարարությունը խստորեն նախազգուշացնում է, որ ԱՄՆ-ի բլեֆային ռազմական գործողությունները, որոնք լուրջ վտանգ են ստեղծում մեր պետության ինքնիշխանության և տարածաշրջանի իրադրության համար, անխուսափելիորեն…. լուրջ բացասական հետևանքների կհանգեցնեն նաև իրենց երկրի անվտանգային իրադրության համար», - ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ Փհենյանը «զսպման ճնշող ուժերի կիրառմամբ» կստիպի ԱՄՆ-ին գիտակցել, որ որքան բարձր լինի ԿԺԴՀ-ի դեմ սադրանքների մակարդակը, այնքան բարձր կլինի վտանգի մակարդակը Վաշինգտոնի համար։
«ԿԺԴՀ-ի զինված ուժերը ոչ մի դեպքում թույլ չեն տա թշնամական ուժերի կողմից պետության ինքնիշխանության ու անվտանգության համար ամենաչնչին իսկ սպառնալիք և հզոր ուժ կկիրառեն՝ զսպելու Միացյալ Նահանգների ագրեսիվ մտադրությունները», - ընդգծել են նախարարությունում։
ԿԺԴՀ-ի պաշտպանության նախարարությունը նման հայտարարություն է հրապարակել՝ ի պատասխան Կորեայի Հանրապետության և ԱՄՆ-ի համատեղ օդային վարժանքների, որոնք անցկացվել են ամերիկյան B-1B ռմբակոծիչների մասնակցությամբ:

Северная Корея угрожает США «серьёзными последствиями» из-за военных учений с Южной Кореей
Министерство обороны Северной Кореи заявило, что военные учения США и Южной Кореи в регионе могут иметь для них негативные последствия. Как сообщает Арменпресс, заявление ведомства опубликовало Центральное телеграфное агентство КНДР.
«Министерство обороны КНДР решительно предупреждает, что блефовые военные действия США, создающие серьезную опасность в сфере суверенитета нашего государства и ситуации в регионе, неизбежно ... повлекут за собой серьёзные негативные последствия и для обстановки безопасности их страны», - говорится в заявлении.
Отмечается, что Пхеньян «с помощью применения подавляющих сил сдерживания» заставит США осознать, что чем выше уровень провокаций против КНДР, тем выше уровень опасности для Вашингтона.
«Вооруженные силы КНДР ни в коем случае не будут допускать ни малейшей угрозы враждебных сил суверенитету безопасности государства и мощной силой будут сдерживать агрессивные намерения США», - подчеркнули в министерстве.
Заявление Минобороны КНДР стало ответом на совместные воздушные учения Республики Корея и США с участием американских бомбардировщиков B-1B.