Ասիական զարգացման բանկը 2025 թվականին Հայաստանի համար կանխատեսել է 5 տոկոսանոց տնտեսական աճ
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին մամլո ասուլիսում հայտնեց Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) հայաստանյան մշտական առաքելության տնօրեն Դոն Լամբերտը։
Նա հավելեց, որ մի շարք ազդեցիկ կազմակերպություններ ու հաստատություններ կատարում են տնտեսական վերլուծություններ, սակայն հիմքում նույն մեթոդաբանությունն է, չափման սկզբունքներն ընդհանուր են և օգտագործվում են նմանատիպ տվյալներ։ Թեև վերլուծությունները որոշ չափով տարբերվում են իրենց սպեցիֆիկ բնույթով, բայց մեծ հաշվով դրանցում արտացոլված ցուցանիշները համընկնում են ՀՀ  կենտրոնական բանկի վերլուծություններում առկա տվյալների հետ։
Մասնավորապես ԱԶԲ-ի վերլուծության համաձայն՝ արտաքին պահանջարկի աստիճանական թուլացմանը զուգընթաց՝ 2024թ․ աճը դանդաղեց մինչև 5.9%՝ ի համեմատ 2022թ․-ի 12.6% և 2023թ․ 8.3%-ի։ Ապրանքների մատակարարման տեսանկյունից աճը դանդաղեց ծառայությունների, գյուղատնտեսության և շինարարության ոլորտում, սակայն աշխուժություն ապրեց  արդյունաբերական ոլորտը։
«Ապրանքների գլոբալ գների մատչելիությունը, կայուն արժույթն ու դրամային զգույշ քաղաքականությունը հետագա գնաճը գրեթե զրոյի հասցրեցին։ Ընթացիկ հաշվարկային պակասորդը մեծացել է և ըստ ակնկալիքների կշարունակի մեծանալ 2025-ին։ Արտաքին պահանջարկի նվազմամբ պայմանավորված՝ ակնկալվում է, որ աճը կդանդաղի 2025-ին և գալիք 2026-ին։ Ավելի հարմարվողական դրամային քաղաքականության և բյուջեի ավելացման քաղաքականությամբ պայմանավորված՝ գնաճի գործընթացն աննշան կարագանա։ Կայունություն ապահովելու համար ֆիսկալային շրջահայաց կառավարումն անհրաժեշտ է դառնում»,- նշեց Լամբերտը։
2024թ․ դեկտեմբերին 12 ամսվա գնաճի մակարդակը 1,3% կազմեց, ինչը էականորեն ավելի ցածր էր Հայաստանի կենտրոնական բանկի կողմից սահմանած թիրախային 4.0% ±1.5 ցուցանիշից։  Արտերկրյա ակտիվների անկումը դանդաղեցրեց գումարային լայն մասսայի աճը, որը 2023թ 17.4% -ից դարձավ 13.4 տոկոս 2024-ին։ Փոխանակման արժեքի կայունության և վարկավորման համեմատաբար կայուն միջին տոկոսադրույքով տեղի արժույթի վարկավորումը 2024թ․ աճեց 22.8%-ով, իսկ արտարժույթի վարկավորումն ընդամենը 5.1%-ով։ Տարեկան միջին գնաճը 2023թ. գրանցած 2.0% -ից, 2024թ-ին 0.3% գրանցեց, ինչն էլ ցույց տվեց ապրանքների համաշխարհային գների զսպվածություն և կայուն արժույթ։
2023 թվականի ՀՆԱ-ն 2,3 տոկոսից մեծացել է մինչև 3.8% 2024-ին։ Քանի որ ճանապարհաշինարարության և սոցիալական ենթակառուցվածքների  վրա շարունակաբար արվող ծախսերը մեծացրեցին ՀՆԱ-ի կապիտալ ծախսերը 5.3% -ով, ի լրումն 2023թ․ 24.2%  բարձրացման, 14.6%-ով կապիտալ ծախսերը ևս բարձրացան։ Ապրանքների և ծառայությունների գծով փաստացի ծախսերը նվազեցին 43,1%-ով։ Պետական ​​պարտքը 2023 թվականի վերջին ՀՆԱ-ի 50.7%-ից մեկ տարի անց նվազեց մինչև 50.3%։
Կենտրոնական բանկի արտաքին պարտավորությունները նվազեցին 0,7%-ով՝ կազմելով 6,5 միլիարդ ԱՄՆ դոլար։ Սա հավասարվեց ՀՆԱ 25,3%,ինչն ավելի ցածր ցուցանիշ է 2023-ի վերջի 27,8% ցուցանիշից։ Միևնույն ժամանակ, միջպետական պարտքը 19.5% -ից աճեց՝ հասնելով 6,4 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի։  Սա բարձրացրեց տեղական պարտքի մասնաբաժինը ևս 2,1 տոկոսային կետով՝ հասնելով պետական պարտքի գրեթե կեսին, ինչը համապատասխանում է կառավարության՝ փոխառությունները ներքին աղբյուրներ տեղափոխելու ռազմավարությանը։ Ակնկալվում է, որ 2025 և 2026թթ․-ին ընթացիկ հաշվարկային դեֆիցիտը կմեծանա մոտ ՀՆԱ-ի 5.0% ով՝ արտաքին դրական գործոնների կրճատմամբ պայմանավորված։
2025 թվականին Ասիական զարգացման բանկը ՀՀ կառավարության հետ կհամագործակցի մի քանի ուղղություններով։ Նախևառաջ բանկը կաջակցի Հյուսիս-հարավ ճանապարհի Սիսիան-Քաջարան հատվածի շինաշխատանքներին՝ կատարելով 250 միլիոն դոլարի ներդրում։
«Նախագծեր կիրականացվեն նաև առողջապահության բնագավառում։ Մեզ համար պակաս կարևոր չէ բնակարանաշինության ոլորտը։ Ցանկանում ենք, որպեսզի բնակարանով ապահովվեն տեղահանված անձինք, որոնք 2023 թվականին եկան Հայաստան։ ՀՀ կառավարության հետ սերտորեն աշխատում ենք նաև դպրոցների կառուցապատման ոլորտում։ Մենք շարունակաբար բանակցում ենք ՀՀ իշխանությունների հետ, որպեսզի նախանշված ծրագրերն ապագայում ընդլայնվեն։ Կհամագործակցենք հանրային ու պետական սեկտորներում իրականացվող բարեփոխումները կյանքի կոչելու համար»,- ասաց Լամբերտը։

В 2025 году в Армении будет зафиксирован 5-процентный экономический рост: прогноз АБР
По прогнозу Азиатского банка развития, в 2025 году в Армении будет зафиксирован 5-процентный экономический рост.
Как сообщает Арменпресс, об этом на пресс-конференции сказал директор постоянного представительства Азиатского банка развития (АБР) в Армении Дон Ламберт.
Он добавил, что экономический анализ проводят ряд влиятельных организаций и институтов, но методология одна и та же, принципы измерения общие, и используются схожие данные. Хотя анализы несколько различаются по своей специфике, в целом отраженные в них показатели совпадают с данными, имеющимися в анализах Центрального банка Республики Армения.
В частности, согласно анализу АБР, наряду с постепенным ослаблением внешнего спроса, в 2024 году рост замедлился до 5,9% по сравнению с 12,6% в 2022 году и 8,3% в 2023 году. С точки зрения поставки товаров рост замедлился в сфере услуг, сельском хозяйстве и строительстве, однако в промышленном секторе наблюдалась активность.
«Доступные мировые цены на сырьевые товары, стабильная валюта и осторожная денежно-кредитная политика привели к тому, что дальнейшая инфляция достигла практически нуля. Дефицит текущего счета увеличился и, как ожидается, продолжит расти в 2025 году. Из-за снижения внешнего спроса ожидается замедление роста в 2025 году и в предстоящем 2026 году. Из-за более гибкой денежно-кредитной политики и политики бюджетного расширения процесс инфляции немного ускорится. Чтобы обеспечить стабильность, необходима фискальная осмотрительность», — отметил Ламберт.
В декабре 2024 года 12-месячный уровень инфляции составил 1,3%, что значительно ниже целевого показателя в 4,0% ± 1,5%, установленного Центральным банком Армении.  Сокращение иностранных активов замедлило рост широкой денежной массы, который снизился с 17,4% в 2023 году до 13,4% в 2024 году. Благодаря стабильности обменного курса и относительно стабильным средним ставкам по кредитам кредитование в местной валюте выросло на 22,8% в 2024 году, тогда как кредитование в иностранной валюте выросло всего на 5,1%. Средний уровень годовой инфляции снизился с 2,0% в 2023 году до 0,3% в 2024 году, что стало следствием низких мировых цен на сырьевые товары и стабильной валюты.
ВВП в 2023 году увеличился с 2,3% до 3,8% в 2024 году. Поскольку продолжающиеся расходы на строительство дорог и социальной инфраструктуры увеличили капитальные затраты по отношению к ВВП на 5,3%, в дополнение к росту на 24,2% в 2023 году капитальные затраты также увеличились на 14,6%. Фактические расходы на товары и услуги сократились на 43,1%. Государственный долг снизился с 50,7% ВВП на конец 2023 года до 50,3% годом позже.
Внешние обязательства Центробанка сократились на 0,7%, составив 6,5 млрд долларов США. Это составило 25,3% ВВП, что ниже прогнозируемых на конец 2023 года 27,8%. При этом межгосударственный долг вырос на 19,5%, достигнув 6,4 млрд долларов.  Это увеличило долю местного долга еще на 2,1 процентных пункта, достигнув почти половины государственного долга, что соответствует стратегии правительства по перераспределению заимствований во внутренние источники. Ожидается, что дефицит текущего счета увеличится примерно на 5,0% ВВП в 2025 и 2026 годах из-за сокращения положительных внешних факторов.
В 2025 году Азиатский банк развития будет сотрудничать с правительством Армении по нескольким направлениям. В первую очередь банк поддержит строительство участка Сисиан-Каджаран автомагистрали Север-Юг, инвестировав 250 миллионов долларов.
«Проекты также будут реализованы в сфере здравоохранения. Не менее важен для нас и жилищный сектор. Мы хотим, чтобы перемещенные лица, которые переселились в Армению в 2023 году, были обеспечены жильем. Мы также тесно сотрудничаем с правительством Армении в сфере строительства школ. Мы постоянно ведем переговоры с властями Армении, чтобы в будущем можно было расширить намеченные программы. Мы будем сотрудничать для реализации реформ в государственном и общественном секторах», — сказал Ламберт.