«Տեխնոլոգիական ցունամիի» դարաշրջանում պետք է առաջնորդենք փոփոխությունները, ոչ թե ուղղակի լինենք սպառող. Տաթևիկ Սիմոնյան
Տեխնոլոգիական փոփոխությունների դարաշրջանում Հայաստանը պետք է առաջնորդի այդ փոփոխությունները, ոչ թե պարզապես լինի սպառող:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Երևանում անցկացվող Doing Digital Forum–ի շրջանակում լրագրողների հետ զրույցում նման դիրքորոշում հայտնեց ֆորումի հիմնադիր, SPRING PR ընկերության համահիմնադիր Տաթևիկ Սիմոնյանը:
«Աշխարհի տարբեր երկրներից ժամանել են Հայաստան, որպեսզի լսեն վերջին տեխնոլոգիական նորությունները, հասկանան, թե ուր է գնում աշխարհը և ինչպիսին է լինելու ապագայի փողը կամ փողի ապագան և քննարկելու, թե ինչպես է այդ փոփոխությունների ցիկլն ազդում տնտեսության և տնտեսության վերափոխման վրա»,–ասաց Սիմոնյանը:
Նա ընդգծեց՝ փոփոխություններն առաջնորդելու համար պետք է տեղյակ լինել, թե ինչ է կատարվում աշխարհում:  Սիմոնյանը տեխնոլոգիական փոփոխություններն առաջնորդելու համար Հայաստանում տեսնում է այդ ներուժը:
Ֆորումն այս տարի կրում է «Ապագայի փողը. Տնտեսական ազդեցությունները» խորագիրը:  Թե ինչու է ֆորումի համար ընտրվել այս թեման՝ հիմնադիրը պարզաբանեց. «Որովհետև մեր երկիրն էլ այս կոնտեքստում բավականին հետաքրքիր գործընթացների մեջ է գտնվում: Ամենակարևորը կրիպտոռեգուլյացիան է: ԿԲ–ն ու համապատասխան մարմինները քննարկում են, թե ինչպես կարգավորել դաշտը, որ հստակ խաղի կանոններ լինեն»:
Նա կարևորեց, որ Հայաստանը լինի այնպիսի երկիր, որն այս առումով հետաքրքիր է բիզնեսին, տարբեր ներդրումային ընկերություններին:
Ֆորումն այս տարի համախմբել է շուրջ 20 խոսնակի Հայաստանից և արտերկրից։ Նրանց թվում են՝ ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը, Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Արմեն Նուրբեկյանը, Nine Blocks Capital Management ընկերության համահիմնադիր, կրիպտո առաջնորդ Հենրի Արսլանյանը, Ամազոնի վեբ ծառայությունների կորպորատիվ տեխնոլոգ, տեխնոլոգիական ոլորտում 20 տարվա փորձառություն ունեցող առաջատար փորձագետ Մատիաս Ունդուրագա Բրեյթլինգը, Edgar, Dunn & Company-ի գործադիր տնօրեն Սամի Զաֆարը, Visa-ի CEMEA տարածաշրջանի թվային տեխնոլոգիաների և ռազմավարության ղեկավար Էնդրյու Թրուոնգը և այլք։
«Շատ տարբեր է մասնակիցների ցանկը, բայց բոլորը հավաքվել են՝ քննարկելու, թե ինչ անենք որպես երկիր, որ այս «տեխնոլոգիական ցունամիի» դարաշրջանում առաջնորդենք այդ փոփոխությունները, ոչ թե ուղղակի լինենք դրա սպառողը»,–ընդգծեց Սիմոնյանը:
«Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը ֆորումի ինֆորմացիան գործընկերն է:
2023 թվականին իր մեկնարկից ի վեր Doing Digital Forum-ը համախմբել է ավելի քան 40 նշանավոր խոսնակի եւ 2000-ից ավելի մասնակցի Հայաստանից, Միացյալ Թագավորությունից, Միացյալ Նահանգներից, ԱՄԷ-ից, Գերմանիայից, Ավստրալիայից եւ ԱՊՀ երկրներից։
Doing Digital Forum-ի կազմակերպիչը SPRING PR ընկերությունն է, ֆորումի Տեխնոլոգիական գործընկերը Amazon Web Services-ն է: Արդեն երրորդ տարին անընդմեջ ֆորումի Ինովացիոն գործընկերը Visa-ն է, Ներդրումային գործընկերը՝ Apricot Capital-ը, Fastex-ը՝ Բլոկչեյն գործընկերը: Fast Bank-ը միացել է ֆորումին՝ որպես Ֆինանսական գործընկեր։ Ինչպես DDF24-ին, այնպես էլ այս տարի Arca-ն ֆորումի Ազգային գործընկերն է։

В эпоху «технологического цунами» мы должны возглавлять изменения, а не быть просто потребителями: Татевик Симонян
В эпоху технологических изменений Армения должна возглавить эти достижения, а не просто быть потребителем. Как сообщает Арменпресс, об этом сказала основательница Doing Digital Forum и соучредительница SPRING PR Татевик Симонян.
«Люди со всего мира приехали в Армению, чтобы послушать о последних технологических разработках, понять, как развивается мир, исследовать будущее денег и обсудить, как эти преобразования влияют на экономику», — заявила Симонян.
Она подчеркнула, что для того, чтобы возглавить изменения, нужно быть в курсе мировых тенденций. Симонян также признала потенциал Армении в качестве движущей силы технологического прогресса.
Комментируя тему форума этого года «Будущее денег: экономическое влияние», Симонян отметила, что Армения переживает значительные изменения в этом контексте. «Самым важным аспектом является регулирование криптовалюты. Центральный банк и соответствующие органы обсуждают, как регулировать сектор, чтобы установить четкие правила игры», — сказала она.
Она также подчеркнула важность того, чтобы сделать Армению привлекательной для бизнеса и инвестиционных компаний.
Среди спикеров мероприятия — председатель Центрального банка Армении Мартин Галстян, генеральный директор Edgar, Dunn & Company Сами Зафар и Генри Арсланян, соучредитель и управляющий партнер Nine Blocks Capital Management, одного из крупнейших институциональных криптовалютных хедж-фондов в мире, и другие.
«Список участников очень разнообразен, но все собрались, чтобы обсудить, что мы, как страна, можем сделать, чтобы возглавить эти изменения в эту эпоху «технологического цунами», а не просто быть его потребителями», — подчеркнула Симонян.
Информационным партнером форума выступает информационное агентство «Арменпресс».
С момента своего запуска в 2023 году форум Doing Digital объединил более 40 известных спикеров и более 2000 участников из Армении, Великобритании, США, ОАЭ, Германии, Австралии и стран СНГ.
Организатором форума Doing Digital выступает SPRING PR, технологическим партнером форума — Amazon Web Services. Третий год подряд инновационным партнером форума выступает Visa, инвестиционным партнером — Apricot Capital, а блокчейн-партнером — Fastex. Fast Bank присоединился к форуму в качестве финансового партнера. Как и DDF24, в этом году Arca выступают национальными партнерами форума.