Վահագն Խաչատուրյանն ու Ֆիլիպ Իվանովիչը քննարկել են Հայաստան-Չեռնոգորիա զարգացման հեռանկարները
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Չեռնոգորիայի արտաքին և եվրոպական գործերով փոխվարչապետ Ֆիլիպ Իվանովիչին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, ողջունելով հյուրին՝ Վահագն Խաչատուրյանը կարևորել է բարձրաստիճան փոխայցելություններն ու հանդիպումները՝ դրանք դիտարկելով որպես երկու երկրների միջև հարաբերությունների զարգացման և քաղաքական օրակարգի ձևավորման առանցքային գործոն։ Նա ընդգծել է, որ համագործակցության շրջանակների ընդլայնման համար անհրաժեշտ է ակտիվացնել համատեղ ջանքերը՝ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում առկա ներուժն առավել արդյունավետ իրացնելու նպատակով։
«Վստահ եմ, որ Ձեր այցելության ընթացքում նախանշել եք այն հիմնական ուղղություններն ու հնարավորությունները, որոնք կնպաստեն մեր երկու երկրների հարաբերությունների առավել զարգացմանը»,- նշել է Հայաստանի նախագահը։
Ֆիլիպ Իվանովիչը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար՝ ընդգծելով Հայաստանի և Չեռնոգորիայի միջև ձևավորված բարեկամական կապերը։
«Մեզ համար մեծ պատիվ է այցելել Երևան և հանդիպել Ձեզ հետ։ Անկասկած, ինչպես նշեցիք, իմ այցի հիմնական նպատակն է խթանել Հայաստանի և Չեռնոգորիայի հարաբերությունները, որոնք հիմնված են երկարամյա բարեկամության վրա, և մենք ուրախ ենք այս ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկելու համար»,- նշել է Չեռնոգորիայի արտաքին և եվրոպական գործերով փոխվարչապետը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկկողմ համագործակցության զարգացման հեռանկարները: Նախագահ Խաչատուրյանը և փոխվարչապետ Իվանովիչը համակողմանի անդրադարձ են կատարել երկու երկրների համատեղ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման և խորացման հնարավորություններին:
Հատուկ ուշադրություն է դարձվել գիտակրթական բնագավառում երկկողմ նախաձեռնությունների իրականացմանը, ինչպես նաև մշակութային կապերի զարգացմանը: Կողմերը համաձայնել են միջոցներ ձեռնարկել երկրների միջև առկա փոխգործակցային ներուժն ամբողջությամբ իրացնելու ուղղությամբ:
Հանդիպման ընթացքում առանձնակի կարևորվել է քաղաքական, տնտեսական, զբոսաշրջային և գործարար ոլորտներում նոր կապերի հաստատման ու առկա հարաբերությունների ամրապնդման անհրաժեշտությունը: Նախագահ Խաչատուրյանն ընդգծել է, որ այս ուղղություններով համագործակցության խորացումը կարևոր է երկու պետությունների զարգացման համար:
Հանդիպման ավարտին կողմերը հաստատել են ժողովրդավարության և ժողովրդավարական ինստիտուտների շարունակական զարգացման առաջնահերթ կարևորությունը՝ որպես երկու երկրների հետագա բարգավաճման և միջազգային հանրության մեջ դիրքերի ամրապնդման գրավական:
Կողմերը պայմանավորվել են շարունակել բարձր մակարդակի երկխոսությունը և խորացնել համագործակցությունը բոլոր փոխշահավետ ոլորտներում:

Ваагн Хачатурян и Филип Иванович обсудили перспективы развития Армении и Черногории
Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян принял вице-премьера Черногории по внешним и европейским делам Филипа Ивановича.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на пресс-релиз аппарата президента РА, приветствуя гостя, Ваагн Хачатурян подчеркнул важность взаимных визитов и встреч на высоком уровне, считая их ключевым фактором в развитии отношений между двумя странами и формировании политической повестки дня.
Он подчеркнул, что для расширения сферы сотрудничества необходимо активизировать совместные усилия, чтобы более эффективно реализовать имеющийся потенциал во всех сферах, представляющих взаимный интерес.
Филип Иванович поблагодарил за теплый прием, подчеркнув дружественные связи, сложившиеся между Арменией и Черногорией.
«Для нас большая честь посетить Ереван и встретиться с Вами. Несомненно, как Вы отметили, основная цель моего визита - содействие развитию отношений между Арменией и Черногорией, которые основаны на давней дружбе, и мы рады предпринимать шаги в этом направлении», - сказал вице-премьер Черногории по внешним и европейским делам.
В ходе встречи были обсуждены перспективы развития двустороннего сотрудничества. Президент Хачатурян и вице-премьер Иванович всесторонне остановились на возможностях расширения и углубления сотрудничества в сферах, представляющих взаимный интерес двух стран.
Особое внимание было уделено реализации двусторонних инициатив в сфере науки и образования, а также развитию культурных связей. Стороны договорились принять меры для полной реализации имеющегося потенциала сотрудничества между странами.
В ходе встречи была подчеркнута необходимость укрепления существующих и установления новых связей в политической, экономической, туристической и деловой сферах.