Հռոմի պապի որոշմամբ՝ Հայոց ցեղասպանության նահատակ Երանելի Իգնատիոս Մալոյանը կսրբադասվի
Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապի որոշմամբ՝ երեք երանելիներ, այդ թվում՝ Հայոց ցեղասպանության ժամանակ նահատակված հայ կաթոլիկ արքեպիսկոպոս Երանելի Իգնատիոս Շուքրալահ Մալոյանը կսրբադասվեն։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Վատիկանի տեղեկատվական կայքը՝ մանրամասնելով, որ կսրբադասվեն նաև Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ սպանված Պապուա Նոր Գվինեայի աշխարհական կաթողիկոսը և վենեսուելացի կրոնական մի քույր, որը իր կյանքը նվիրել է կրթությանը և աղքատներին։
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ այս որոշումը Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը կայացրել է մարտի 28-ին։
Երանելի Իգնատիոս Մալոյանը ծնվել է 1869 թվականի ապրիլի 19-ին, ներկայիս Թուրքիայի Մարդին քաղաքում։ 14 տարեկանում նա մտել է Լիբանանի Զմմաու վանքի կղերական միաբանություն և ձեռնադրվել է 1896 թվականին՝ ստանալով Իգնատիուս անունը։
Նա Ալեքսանդրիայում փայլել է իր քարոզներով ինչպես արաբերենով, այնպես էլ թուրքերենով։ Այնուհետև նշանակվել է Կահիրեի Պատրիարքական փոխանորդ, բայց դրան հաջորդող տարում վերադարձել է Ալեքսանդիա՝ տեսողական խնդիրների պատճառով։ 1911 թվականին նշանակվել է Մարդինի Պատրիարքական Փոխանորդ։
Հայոց ցեղասպանության ժամանակ նա ձերբակալվել է տասնյակ քրիստոնյաների հետ և բերվել դատարան: Երբ նրան ասել են, որ կյանքը կարող են խնայել իսլամ ընդունելու պարագայում, Իգնատիոս Շուքրալահ Մալոյանը հայտարարել է. «Մենք երբեք անհավատարիմ չենք եղել պետությանը… բայց, եթե դուք մեզ խնդրում եք անհավատարիմ լինել մեր կրոնին, դա երբեք չի լինելու»:
Դրանից հետո նրան խոշտանգել են և կարճ ժամանակ անց մահապատժի են ենթարկել։ Նա երանելի է հռչակվել է Սուրբ Հովհաննես Պողոս II պապի կողմից 2001 թվականին։

Папа Римский Франциск
Согласно решению Папы Римского, мученик Геноцида армян блаженный Игнатиус Малоян будет канонизирован
Как передает Арменпресс, об этом сообщает информационный сайт Ватикана, уточняя, что будут канонизированы также погибший во время Второй мировой войны католикос-мирянин Папуа-Новой Гвинеи и религиозная сестра из Венесуэлы, посвятившая свою жизнь образованию и бедным.
По сообщению источника, такое решение Папа Франциск принял 28 марта.
Блаженный Игнатиус Малоян родился 19 апреля 1869 года в Мардине, современная Турция. В 14 лет он поступил поступил в монастырь Бзомар в Ливане, в 1896 г. был тут рукоположен в священники и принял имя Игнатиус.
Он блистал в Александрии своими проповедями как на арабском, так и на турецком языках. Затем он был назначен Патриаршим викарием Каира, но в следующем году вернулся в Александрию из-за проблем со зрением.   В 1911 году он был назначен Патриаршим викарием Мардина.
Во время Геноцида армян он был арестован вместе с десятками христиан и предан суду. Когда ему сказали, что его жизнь можно сохранить, если он примет ислам, Игнатиус Шукрала Малоян заявил: «Мы никогда не были нелояльны по отношению к государству... но если вы попросите нас быть нелояльными по отношению к нашей религии, этого никогда не произойдет».
После этого его пытали и через некоторое время казнили. В 2001 году Папа Иоанн Павел II причислил его к лику блаженных.