Հայաստանը բարձր է գնահատում Գերմանիայի աջակցությունը տարբեր ոլորտներում կայուն զարգացումը խթանելու համար. Վահագն Խաչատուրյան
Երևանը բարձր է գնահատում Գերմանիայի շարունակական աջակցությունը Հայաստանին՝ խթանելու կայուն տնտեսական և սոցիալական զարգացումը բազմաթիվ առաջնահերթ ոլորտներում՝ ներառյալ կրթությունը, վերականգնվող էներգիան, ենթակառուցվածքները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը։
Հանրապետության նախագահի խոսքով՝ Գերմանիայի նախագահի այցը Հայաստան ևս մեկ անգամ վկայում է ինչպես երկու ժողովուրդների բարեկամության, այնպես էլ Հայաստան-Գերմանիա հարաբերությունների կարևորության մասին։
«Ուրախ եմ, որ այսօր հնարավորություն ունեցանք արդյունավետ քննարկել տարբեր բնագավառներում հայ-գերմանական ներկա համագործակցությանն առնչվող հարցեր»,-իր ելույթում նշել է Վահագն Խաչատուրյանը։
ՀՀ նախագահի խոսքով՝ հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև երկու կողմերի համար հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցերի, այդ թվում՝ երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման հնարավորություններին։
«Գոհունակությամբ արձանագրել ենք, որ Գերմանիան Հայաստանի հիմնական առևտրային գործընկերներից է՝ առաջինը Եվրոպական միության երկրների շարքում»,-ընդգծել է Խաչատուրյանը։
Հանրապետության նախագահը նաև նշել է, որ Երևանը բարձր է գնահատում Գերմանիայի շարունակական աջակցությունը Հայաստանին՝ խթանելու կայուն տնտեսական և սոցիալական զարգացումը բազմաթիվ առաջնահերթ ոլորտներում՝ ներառյալ կրթությունը, վերականգնվող էներգիան, ենթակառուցվածքները։
«Երախտագիտությունս եմ հայտնել նաև Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումներին Գերմանիայի աջակցության համար»,-շեշտել է ՀՀ նախագահը։
Վահագն Խաչատուրյանը հավելել է, որ Գերմանիայի նախագահի հետ քննարկվել են նաև Հայաստանի խորացող հարաբերությունները Եվրոպական միության հետ, որի համատեքստում ընդգծվել է Գերմանիայի դերի կարևորությունը։
Խաչատուրյանի փոխանցմամբ՝ քննարկումների ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային զարգացումներին վերաբերող մի շարք հարցերի՝ շեշտելով առկա հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը՝ հիմնված միջազգային նորմերի և բոլոր երկրների ինքնիշխանության և իրավահավասարության սկզբունքների հարգման վրա։
«Կարևորել ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ջանքերին Գերմանիայի կառավարության կողմից ցուցաբերած հետևողական աջակցությունը։ Գործընկերոջս եմ ներկայացրել Հայաստանի կողմից իրականացվող աշխատանքները՝ Հարավային Կովկասում կայունության և խաղաղության հաստատման ուղղությամբ։ Եվս մեկ անգամ առանձնացրել եմ տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման կարևորությունը և այս համատեքստում նաև «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը»,-նշել է ՀՀ նախագահը։

Армения высоко ценит поддержку Германии в содействии устойчивому развитию страны в различных областях – президент РА
Ереван высоко ценит постоянную поддержку Германии Армении в содействии устойчивому экономическому и социальному развитию во многих приоритетных областях, включая образование, возобновляемые источники энергии, инфраструктуру.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил президент Республики Армения Ваагн Хачатурян в ходе совместной пресс-конференции с президентом Германии Франком-Вальтером Штайнмайером.
По его словам, визит президента Германии в Армению еще раз свидетельствует о дружбе между двумя народами и важности армяно-германских отношений.
«Я рад, что сегодня мы имели возможность эффективно обсудить вопросы, связанные с нынешним армяно-германским сотрудничеством в различных сферах», - сказал Ваагн Хачатурян.
По словам президента РА, на встрече также был обсужден ряд вопросов, представляющих интерес для обеих сторон, в том числе возможности развития торгово-экономических отношений между двумя странами.
«Мы с удовлетворением отметили, что Германия является одним из основных торговых партнеров Армении, первым среди стран Евросоюза», - подчеркнул Хачатурян.
Президент республики также отметил, что Ереван высоко ценит постоянную поддержку Германии Армении в содействии устойчивому экономическому и социальному развитию во многих приоритетных областях, включая образование, возобновляемые источники энергии и инфраструктуру.
«Я также выразил благодарность за поддержку Германией демократических реформ в Армении», - подчеркнул президент РА.
Ваагн Хачатурян добавил, что с президентом Германии также обсуждались вопросы углубления отношений Армении с Евросоюзом, в контексте чего была подчеркнута важность роли Германии.
По словам Хачатуряна, в ходе обсуждений также был обсужден ряд вопросов, связанных с региональным развитием, подчеркнута необходимость мирного урегулирования существующих конфликтов на основе международных норм и уважения принципов суверенитета и равенства всех стран.
«Мы подчеркнули последовательную поддержку, оказываемую правительством Германии усилиям, направленным на нормализацию отношений между Арменией и Азербайджаном. Я представил своему коллеге работу, проводимую Арменией в направлении установления стабильности и мира на Южном Кавказе.
Еще раз подчеркнул важность разблокирования региональных инфраструктур и в этом контексте также проекта «Перекресток мира»», - отметил президент РА.