ԱՄՆ-ն 37 ավիահարված է հասցրել Եմենի տարբեր շրջաններին
ԱՄՆ-ն սաստկացրել է իր հարձակումները՝ թիրախավորելով Եմենի տարբեր շրջաններում հութիներին պատկանող տարածքները։ Մարտի 28-ի գիշերը տեղի ունեցած հարձակումների հետևանքով առնվազն յոթ մարդ է վիրավորվել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Masirah TV-ն։
ԱՄՆ 37 ավիահարվածները թիրախավորել են մայրաքաղաք Սանայի, ինչպես նաև Սաադայի, Հոդեյդայի, ալ-Ջաուֆի, Ամրանի և Մարիբի նահանգները։
ԱՄՆ-ն երկու ավիահարվածներով թիրախավորել է Սանայի միջազգային օդանավակայանը։ Միևնույն ժամանակ, ամերիկյան ավիահարվածը թիրախավորել է մայրաքաղաքի կենտրոնում հութիներին պատկանող տարածքը՝ վնաս պատճառելով բնակելի տներին և խանութներին։
Եվս 19 ավիահարվածների թիրախ են դարձել Եմենի հյուսիսում գտնվող Ամրան նահանգի մի քանի շրջաններ:
Այս համատեքստում Սպիտակ տունը հայտարարել է, որ հարվածները հութիների դեմ շարունակվում են, իսկ իրականացված գործողությունը եղել է համապարփակ և լիովին հաջողված։
Մարտի 15-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրամայել է «խոշոր հարձակում» իրականացնել Եմենում հութիների խմբավորման դեմ։
Իր հերթին հութիների «Անսար Ալլահ» խմբավորումը հայտարարել էր, որ Թրամփի սպառնալիքը «չի խանգարի իրենց շարունակել աջակցությունը Գազային», և սպառնացել էր թիրախավորել ամերիկյան և իսրայելական նավերը Կարմիր ծովում։

США нанесли 37 авиаударов по различным регионам Йемена
США активизировали свои атаки в различных регионах Йемена, нацеливаясь на районы, принадлежащие хуситам. В результате атак в ночь на 28 марта пострадали как минимум семь человек. Как передает Арменпресс, об этом сообщает телеканал Masirah TV.
37 авиаударов США были нанесены по столице Сане, а также провинциям Саада, Ходейда, Аль-Джауфи, Амран и Мариб.
Два авиаудара США нанесли по международному аэропорту Саны. В то же время американский авиаудар нанесён по принадлежащей хуситам территории в центре столицы, причинив ущерб жилым домам и магазинам.
Еще 19 авиаударов были нанесены по нескольким районам провинции Амран на севере Йемена.
В этом контексте Белый дом заявил, что удары по хуситам продолжаются, операция была комплексной и полностью успешной.
15 марта президент США Дональд Трамп приказал провести «крупную атаку» на группировку хуситов в Йемене.
Со своей стороны, группировка хуситов «Ансар Аллах» заявила, что угроза Трампа «не помешает им продолжать поддерживать сектор Газа», и пригрозила атаковать американские и израильские корабли в Красном море.