Հութիները թիրախավորել են ամերիկյան ռազմանավերը, իսկ ԱՄՆ ուժերը հարվածներ են հասցրել հութիների օբյեկտներին
Եմենի հութիների «Անսար Ալլահ» խմբավորումը հայտարարել է Թել Ավիվը և Կարմիր ծովում ամերիկյան ռազմական նավերն անօդաչու թռչող սարքերով թիրախավորելու մասին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Al Jazeera-ն։
Խմբավորման ռազմական խոսնակ Յահյա Սարին մարտի 26-ի վաղ առավոտյան հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, որ ռազմաօդային ուժերը և ռազմածովային ուժերը վերջին մի քանի ժամում համատեղ ռազմական գործողություն են իրականացրել՝ թիրախավորելով Կարմիր ծովում հակառակորդի ռազմածովային նավերը, այդ թվում՝ ամերիկյան «Հարի Թրուման» ավիակիրը։
Սարին հավելել է, որ խմբավորումն անօդաչու թռչող սարքերով թիրախավորել է իսրայելական ռազմական հենակետերը Թել Ավիվի Յաֆֆայի շրջանում, և գործողությունը հաջողությամբ հասել է իր նպատակին։ Նա, սակայն, չի հստակեցրել թիրախների կրած վնասների մասին։
Խոսնակը նշել է, որ խմբավորումը կշարունակի իր գործողություններն այնքան ժամանակ, քանի դեռ չի դադարել ագրեսիան Գազայի նկատմամբ։ Նա նաև հավելել է, որ հութիները կշարունակեն դիմակայել ԱՄՆ-ի ագրեսիային։
Յահյա Սարիի հայտարարության վերաբերյալ Իսրայելից կամ ԱՄՆ-ից որևէ մեկնաբանություն չի հնչել:
Իր հերթին Al Masirah հեռուստաալիքը տեղեկացրել է, որ ամերիկյան ուժերը կրկին հարձակվել են Եմենի հյուսիս-արևմտյան Սաադայի նահանգում գտնվող «Անսար Ալլահ» ապստամբական շարժման զենքի պահեստների վրա։
Հութիները հաստատել են, որ ամերիկյան ավիացիան առնվազն 10 ավիահարված է հասցրել Սաադայի Ալ Սալեմ և Սահար շրջաններին, սակայն նյութական կամ մարդկային կորուստների մասին չի նշվում։
Մարտի 15-ից ի վեր ԱՄՆ-ն ինտենսիվ ավիահարվածներ է հասցնում հութիների համար կարևոր նշանակության թիրախների ուղղությամբ։
2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ին Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև բռնկված ռազմական գործողություններից հետո հութիները սկսել են տասնյակ հարձակումներ իրականացնել Կարմիր ծովում և Արաբական ծովում իսրայելական նավերի վրա՝ Եմենում իրենց վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներից կիրառելով հրթիռներ և անօդաչու սարքեր՝ հայտարարելով, որ այդ կերպ իրենց աջակցությունն են հայտնում Պաղեստինին:

Хуситы атаковали американские военные корабли, а силы США нанесли удары по объектам хуситов
Йеменская группировка хуситов «Ансар Аллах» объявила об атаке дронами Тель-Авива и американских военных кораблей в Красном море. Как передает Арменпресс, об этом сообщает телеканал Al Jazeera.
Военный представитель группировки Яхья Сари выступил с заявлением утром 26 марта, отметив, что ВВС и ВМС провели за последние несколько часов совместную военную операцию, нанеся удары по вражеским военным кораблям в Красном море, включая американский авианосец «Гарри Трумэн».
Сари добавил, что группа атаковала дронами израильские военные базы в районе Яффо Тель-Авива и что операция прошла успешно. Однако он не уточнил ущерб, нанесенный объектам.
Представитель отметил, что группировка продолжит свою деятельность до тех пор, пока не прекратится агрессия против сектора Газа. Он также добавил, что хуситы продолжат сопротивление агрессии США.
Никаких комментариев со стороны Израиля и США по поводу заявления Яхьи Сари не последовало.
В свою очередь телеканал Al Masirah сообщил, что американские войска вновь атаковали склады оружия повстанческого движения «Ансар Аллах» в северо-западной провинции Саада в Йемене.
Хуситы подтвердили, что американская авиация нанесла не менее 10 авиаударов по районам Аль-Салем и Саар Саады, однако о материальном ущербе или человеческих жертвах не упоминалось.
С 15 марта США наносят интенсивные авиаудары по важным объектам хуситов.
С момента начала боевых действий между Израилем и ХАМАСом 7 октября 2023 года хуситы совершили десятки атак на израильские корабли в Красном и Аравийском морях, используя ракеты и беспилотники из контролируемых ими районов Йемена, заявляя, что таким образом они выражают свою поддержку Палестины.