ԱՄՆ դատարանը ժամանակավորապես արգելափակել է «Ամերիկայի Ձայնի» փակման փորձերը
Մանհեթենի ԱՄՆ շրջանային դատարանի դատավոր Ջեյ Փոլ Էթքենը որոշում է կայացրել ժամանակավորապես դադարեցնել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի՝ «Ամերիկայի Ձայն» (Voice of America, VOA) լրատվական ծառայությունը փակելու փորձերը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է The New York Times-ը։
Այս որոշումը կանխում է 1,300 լրագրողների և այլ աշխատակիցների աշխատանքից ազատումը, որոնք ավելի վաղ այս ամսվա ընթացքում անսպասելիորեն արձակուրդ էին ուղարկվել։​
Դատավոր Էթքենը նշել է, որ Թրամփի վարչակազմը չի կարող միակողմանիորեն դադարեցնել Կոնգրեսի կողմից հաստատված և ֆինանսավորված «Ամերիկայի Ձայնի» և հարակից ռադիոհաղորդումների գործունեությունը։ Նրա խոսքով՝ այդ ծրագրերի ֆինանսավորման դադարեցումը պահանջում է Կոնգրեսի համաձայնությունը։​
Չնայած դատարանի որոշումը չի պարտադրում «Ամերիկայի Ձայնի» հեռարձակման վերականգնումը՝ այն հստակ սահմանում է, որ աշխատակիցները չպետք է ազատվեն աշխատանքից մինչև հետագա դատական ընթացակարգերը, որոնք կվճռեն՝ արդյոք փակումը եղել է «կամայական և անպատեհ»՝ դաշնային օրենքի խախտմամբ։​
«Սա վճռական հաղթանակ է մամուլի ազատության համար, ինչպես նաև խիստ մերժում է այն վարչակազմին, որը ցուցաբերել է բացարձակ անտեսում մեր ժողովրդավարությունը սահմանող սկզբունքների նկատմամբ»,– նշել է հայցվորների փաստաբան Էնդրյու Սելլին։​