Թրամփն ԱՄԷ նախագահի հետ քննարկել է իրադրությունը Մերձավոր Արևելքում
ԱՄԷ նախագահ Շեյխ Մուհամմադ բին Զայեդ ալ-Նահյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ, որի ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների միջև ռազմավարական հարաբերությունները և բոլոր ոլորտներում հարաբերություններն ամրապնդելու ջանքերը՝ ի շահ երկու երկրների։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է էմիրաթական WAM գործակալությունը։
Կողմերը նաև քննարկել են ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք տարածաշրջանային և միջազգային հարցեր, հատկապես Մերձավոր Արևելքի զարգացումները և Գազայի հատվածում հրադադար հաստատելու և տարածաշրջանային կայունությունը պահպանելու ուղղությամբ գործադրվող ջանքերը։ Այս համատեքստում ԱՄԷ նախագահը շեշտել է Գազայի ժողովրդին մարդասիրական օգնություն տրամադրելու կարևորությունը՝ հաշվի առնելով այնտեղ ստեղծված ծանր հումանիտար իրավիճակը։ Նա նաև կոչ է արել աջակցել իսրայելապաղեստինյան խնդրի կարգավորմանը՝ երկու պետությունների ստեղծման միջոցով՝ որպես հիմք տարածաշրջանում համապարփակ, արդար և տևական խաղաղության հասնելու համար, որը կերաշխավորի անվտանգությունն ու կայունությունը տարածաշրջանի բոլոր երկրների և ժողովուրդների համար։
Նախագահ ալ-Նահյանը նաև հաստատել է ԱՄԷ-ի հանձնառությունը՝ շարունակելու ամրապնդել համագործակցությունը Միացյալ Նահանգների հետ և աջակցելու տարածաշրջանում և աշխարհում խաղաղության ու բարգավաճման հաստատմանը։
Կողմերը նաև հաստատել են իրենց հանձնառությունը՝ շարունակելու երկու երկրների միջև ռազմավարական համագործակցությունը՝ ի օգուտ ընդհանուր շահերի։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Աբու Դաբիի փոխկառավարիչ, ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Շեյխ Տահնուն բին Զայեդ ալ-Նահյանի՝ ԱՄՆ կատարած վերջին պաշտոնական այցի արդյունքներին։

Трамп обсудил с президентом ОАЭ ситуацию на Ближнем Востоке
Президент ОАЭ шейх Мухаммад бен Заид аль Нахайян провел телефонный разговор с президентом США Дональдом Трампом, в ходе которого они обсудили стратегические отношения между двумя странами и усилия по укреплению отношений во всех сферах на благо обеих стран. Как передает Арменпресс, об этом сообщило информационное агентство ОАЭ WAM.
Стороны также обсудили ряд региональных и международных вопросов, представляющих взаимный интерес, особенно события на Ближнем Востоке и усилия по установлению режима прекращения огня в секторе Газа и поддержанию региональной стабильности. В этом контексте президент ОАЭ подчеркнул важность оказания гуманитарной помощи населению Газы, принимая во внимание создавшуюся там сложную гуманитарную ситуацию. Он также призвал поддержать урегулирования палестино-израильского конфликта на основе создания двух независимых государств, считая это основой для достижения всеобъемлющего, справедливого и прочного мира в регионе, что гарантирует безопасность и стабильность для всех стран и народов региона.
Президент Аль Нахайян также подтвердил приверженность ОАЭ продолжать укреплять сотрудничество с Соединенными Штатами и поддерживать установление мира и процветания в регионе и во всем мире.
Стороны также подтвердили приверженность продолжению стратегического сотрудничества между двумя странами во благо общих интересов.
В ходе телефонного разговора также были обсуждены итоги последнего официального визита заместителя губернатора Абу-Даби, советника по национальной безопасности шейха Тахнуна бен Заида аль Нахайяна в США.