Եթե Ադրբեջանն իսկապես խաղաղության է ձգտում, ապա պետք է դադարի Հայաստանի հետ նախապայմանների լեզվով խոսել․ իրանցի փորձագետ
Հարավային Կովկասի հարցերով իրանցի փորձագետ, միջազգայնագետ Էհսան Մովահեդիանի կարծիքով՝ եթե Ադրբեջանն իսկապես ցանկանում է կարգավորել Հայաստանի հետ հարաբերություններն ու Հարավային Կովկասում հասնել տևական խաղաղության, ապա պետք է դադարի նախապայմանների լեզվով խոսել Երևանի հետ։ Փորձագետի դիտարկմամբ՝ նոր նախապայմանների առաջքաշումը ցույց է տալիս, որ Բաքուն իրական խաղաղության չի ձգտում։
Թեհրանի ATU (Allameh Tabataba) համալսարանի դասախոս Էհսան Մովահեդիանը նման կարծիք է հայտնել «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ՝ անդրադառնալով խաղաղության համաձայնագրի նախագծի տեքստի շուրջ վերջնական համաձայնության հասնելու վերաբերյալ Հայաստանի ու Ադրբեջանի հայտարարություններին և դրանից հետո պաշտոնական Բաքվից հնչող նոր նախապայմաններին։
Փորձագետն ընդգծել է, որ խաղաղության մասին խոսելիս, բնականաբար, բոլորն էլ դրական արձագանք են տալիս և բոլորն էլ շահագրգռված են խաղաղության հաստատմամբ, այդուհանդերձ, կան խնդիրներ, որոնք դեռևս շարունակում են մնալ անպատասխան և շարունակում են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մաս կազմել։
«Խաղաղությունը Հարավային Կովկասին կբերի կայունություն և անվտանգություն։ Խաղաղության պայմաններում հնարավոր է լինում խոսել ավելի մեծ մշակութային, տնտեսական հնարավորությունների, տարբեր ոլորտներում համագործակցության մեծացման մասին։ Բոլոր իրանցիներն էլ ողջունում են այս խաղաղության համաձայնագիրը։ Եթե դա տեղի ունենա, ապա մենք հույս ունենք, որ այն կբերի երկարատև խաղաղության, անվտանգության և կայունության»,-շեշտել է Մովահեդիանը:
Վերջինիս բնորոշմամբ՝ այդ հարցերից առաջինը վերաբերում է այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին կեղծ խոսակցություններին, որոնք այդ համաձայնագրով լուծում չեն ստանում և շարունակում են անկայունության աղբյուր մնալ։
«Մենք տեսնում ենք, որ Բաքուն խոսում է խաղաղության մասին, բայց երբ խոսում են խաղաղության գործարքի, բանակցությունների և այլնի մասին, խոսում են որոշ բաների մասին, որոնք կապ չունեն խաղաղության հետ»,-շեշտել է իրանցի փորձագետը։
Բարդություն ներկայացնող մյուս հարցը և խնդիրը, որը հնչում է Ադրբեջանից, Էհսան Մովահեդիանը համարում է այսպես կոչված ադրբեջանցի տեղահանվածներին, որոնց Բաքուն ցանկանում է տեղավորել Հայաստանի տարածքում։
«Ասում են (խմբ․ նկատի ունի Ադրբեջանի իշխանություններին), որ տասնյակ հազարավոր «տեղահանված» ադրբեջանցիների պետք է տեղափոխենք Հայաստան։ Ի՞նչ է դա նշանակում։ Ցանկանո՞ւմ եք փոխել ժողովրդագրական իրավիճակը Հայաստանում։ Ուզո՞ւմ եք ուժով փոխել երկրի բնակչությունը։ Իսկ ինչո՞ւ դուք երբեք չեք խոսում արցախցիների մասին, որոնք տեղահանվել են իրենց տներից։ Նրանք այնտեղ ապրել են դարեր շարունակ։ Դուք (խմբ․ Ադրբեջանը) ստիպում եք նրանց (խմբ․ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայ բնակչությունը) հեռանալ իրենց հայրենիքից: Դուք չեք ցանկանում խաղաղ ճանապարհով փոխել այս իրավիճակը»,-ընդգծել է փորձագետը՝ վերոնշյալ հարցերն ուղղելով ադրբեջանական կողմին։
Մովահեդիանն անընդունելի և անհասկանալի է համարում Բաքվի այն պնդումը, թե Երևանը Բաքվին պետք է տարածք տրամադրի Հայաստանի տարածքով անխոչընդոտ անցման համար։ Նրա խոսքով՝ ադրբեջանական կողմը դրանով չի ցանկանում ընդունել Հայաստանի ինքնիշխանությունը։
«Եթե չես պատրաստվում ընդունել անկախ երկրի ինքնիշխանությունը, ապա չես կարող խաղաղություն փնտրել։ Սա անկայունության ևս մեկ աղբյուր է, որովհետև եթե ադրբեջանցիները ցանկանում են Հայաստանի տարածքով անցնել՝ հարգելով վերջինիս իրավունքներն ու իրավազորությունն, ապա դա ընդունելի է։ Սակայն, որքան գիտեմ, նրանք չեն պատրաստվում դա ընդունել»,-իր խոսքում նշել է միջազգայնագետը։
Էհսան Մովահեդիանը միաժամանակ հարց է բարձրացրել, թե Ադրբեջանը կամ Թուրքիան կցանկանայի՞ն կամ կընդունեի՞ն արդյոք, որ որևէ երկրի բնակիչներ անցնեն իրենց տարածքով՝ չհետևելով իրենց օրենքներին։
«Այնպես որ, երբ ինչ-որ բան իրենց համար ընդունելի չէ, ապա նրանք չեն կարող հայերից պահանջել դա ընդունել»,-շեշտել է Մովահեդիանը:
Վերջինիս դիտարկմամբ՝ Ադրբեջանը նաև մեկ այլ նախապայման է առաջ քաշում, որը նույնպես անհասկանալի է, եթե Բաքուն իսկապես խաղաղություն է ցանկանում։
«Եվ մեկ այլ կետ, որով Ադրբեջանը Հայաստանից փոխհատուցում է պահանջում հայերի՝ Արցախում ապրելու և տեղի բնական պաշարներն իբրև թե օգտագործելու և ադրբեջանական պատմական ժառանգությունը վերացնելու համար։ Հարց է առաջանում․ իսկ ինչո՞ւ Ադրբեջանը փոխհատուցում չի վճարում այն բանի համար, որ 2021 թվականից սկսած՝ տարբեր ռազմական հարձակումներ է գործել Հայաստանի տարածքի վրա և հիմա էլ շարունակում է օկուպացիայի ներքո պահել շուրջ 200 քառակուսի կմ տարածք»,-նշել է Մովահեդիանը։
Փորձագետը ևս մեկ անգամ ընդգծել է, որ այս բոլոր նախապայմանները ցույց են տալիս, որ Բաքուն իրական խաղաղության չի ձգտում։
«Բաքուն խաղաղություն չի փնտրում, որովհետև կարծում են, որ իրենք գերակայություն ունեն, կարծում են, որ կարող են շարունակել լարվածության մեջ պահել Հայաստանին և հասնել իրենց ուզած պահանջների կատարմանը»,-ընդգծել է իրանցի փորձագետը։
Հայաստանն ու Ադրբեջանը մարտի 13-ին հայտարարել են խաղաղության համաձայնագրի շուրջ համաձայնության հասնելու և բանակցությունների ավարտի մասին։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը դրանից հետո հայտարարել էր, որ Հայաստանը պատրաստ է բանակցություններ սկսել Բաքվի հետ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման վայրի և ժամկետների շուրջ, սակայն Բաքուն նոր նախապայմաններ է առաջ քաշել։ Մասնավորապես, Ադրբեջանը շարունակում է պնդել այն կեղծ թեզը, թե Հայաստանի Սահմանադրությունը իբր տարածքային պահանջներ է պարունակում Ադրբեջանի նկատմամբ և որպես խաղաղության համաձայնագիրը ստորագրելու նախապայման է առաջադրել Հայաստանի Սահմանադրությունը փոխելը։ Բաքուն նաև որպես նախապայման առաջ է քաշել ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը լուծարելու հարցը։ Ադրբեջանը նաև շարունակում է կեղծ պնդումներ անել, թե իբր Հայաստանը հրաժարվում է տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակման համատեքստում իր ստանձնած պարտավորություններից։

Если Азербайджан действительно стремится к миру, он должен перестать говорить с Арменией на языке предусловий: иранский эксперт по Южному Кавказу
По мнению иранского эксперта по Южному Кавказу, международника Эхсана Мовахедиана, если Азербайджан действительно хочет нормализовать отношения с Арменией и добиться прочного мира на Южном Кавказе, ему следует прекратить разговаривать с Ереваном на языке предварительных условий. По мнению эксперта, выдвижение новых предварительных условий свидетельствует о том, что Баку не стремится к реальному миру.
Такое мнение в беседе с корреспондентом Арменпресс выразил преподаватель Тегеранского университета им. Алламе Табатабаи (ATU Allameh Tabataba) Эхсан Мовахедиан, коснувшись заявлений Армении и Азербайджана о достижении окончательного соглашения по тексту проекта мирного соглашения и новых предусловий, прозвучавших после этого из официального Баку.
Эксперт подчеркнул, что, говоря о мире, естественно, что все дают положительные отзывы, все заинтересованы в установлении мира, но, тем не менее, есть вопросы, которые все еще остаются без ответа и продолжают оставаться частью процесса нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном.
“Мир принесет стабильность и безопасность на Южный Кавказ. В условиях мира можно говорить о больших культурных и экономических возможностях, расширении сотрудничества в различных областях. Все иранцы приветствуют это мирное соглашение. Если это произойдет, мы надеемся, что это приведет к прочному миру, безопасности и стабильности”, - подчеркнул Мовахедиан.
Он уточнил, что первый из этих безответных вопросов касается ложных слухов о так называемом “зангезурском коридоре”, который не урегулирован этим соглашением и продолжает оставаться источником нестабильности.
“Мы видим, что Баку говорит о мире, но когда они говорят о мирной сделке, переговорах и т. д., они говорят о некоторых вещах, которые не имеют ничего общего с миром”, - подчеркнул иранский эксперт.
Другим вопросом, представляющим сложность, и проблему, который звучит из Азербайджана, Эхсан Мовахедиан считает так называемых азербайджанских перемещенных лиц, которых Баку хочет разместить на территории Армении.
“Они говорят (власти Азербайджана: ред.), что должны переселить в Армению десятки тысяч “перемещенных” азербайджанцев. Что это означает? Хотите изменить демографическую ситуацию в Армении? Вы хотите силой изменить население страны? А почему вы никогда не говорите об арцахцах, которые были изгнаны из своих домов? Они жили там веками. Вы (власти Азербайджана: ред.) заставляете их (армянское население, насильственно перемещенное из Нагорного Карабаха: ред.) покинуть свою родину. Вы не хотите изменить эту ситуацию мирным путем”, - подчеркнул эксперт, адресовав вышеуказанные вопросы азербайджанской стороне.
Мовахедиан считает неприемлемым и непонятным утверждение Баку о том, что Ереван должен предоставить Баку территорию для беспрепятственного проезда через Армению, подчеркивая, что тем самым азербайджанская сторона не желает признавать суверенитет Армении.
“Если вы не собираетесь признавать суверенитет независимой страны, то вы не можете стремиться к миру. Это еще один источник нестабильности, если азербайджанцы хотят проезжать через территорию Армении, уважая ее права и юрисдикцию, тогда это приемлемо. Однако, насколько мне известно, они не собираются его признавать”, - отметил международный эксперт.
Эхсан Мовахедиан также поднял вопрос, захотят ли Азербайджан или Турция, чтобы жители какой-либо страны пересекали их территорию без соблюдения их законов.
“Следовательно, то, что неприемлемо для них, они не могут требовать этого от армян”, - подчеркнул Мовахедиан.
Он добавил, что Азербайджан выдвигает еще одно предусловие, которое также непонятно, если Баку действительно хочет мира.
“И еще один пункт, согласно которому Азербайджан требует от Армении компенсации за то, что армяне, проживающие в Арцахе, якобы использовали местные природные ресурсы и уничтожали азербайджанское историческое наследие. Возникает вопрос: а почему Азербайджан не выплачивает компенсацию за то, что с 2021 года он осуществил различные военные атаки на территорию Армении и сейчас продолжает держать под оккупацией около 200 квадратных километров территории?”. Эксперт еще раз подчеркнул, что все эти предусловия свидетельствуют о том, что Баку не стремится к реальному миру.
“Баку не стремится к миру, поскольку считает, что имеет преимущество, считает, что может продолжать держать Армению в напряжении и добиться выполнения своих желаемых требований”, - подчеркнул Эхсан Мовахедиан.
13 марта Армения и Азербайджан объявили о достижении согласия по тексту мирового соглашения и завершении переговоров. МИД Армении впоследствии заявил, что Армения готова начать переговоры с Баку о месте и сроках подписания мирного соглашения, однако Баку выдвинул новые предварительные условия.
В частности, Азербайджан продолжает настаивать на ложном тезисе о том, что Конституция Армении якобы содержит территориальные претензии к Азербайджану, и предлагает внести изменения в Конституцию Армении в качестве предусловия для подписания мирного соглашения. Баку также выдвинул в качестве предусловия вопрос роспуска Минской группы ОБСЕ. Азербайджан также продолжает делать ложные заявления о том, что Армения отказывается от своих обязательств в контексте разблокирования региональных коммуникаций.