Հալեպի նահանգապետն ու Հայաստանի գլխավոր հյուպատոսը քննարկել են երկկողմ համագործակցության ամրապնդման վերաբերյալ հարցեր
Հալեպի նահանգապետ Ազզամ ալ-Ղարիբը Հալեպում Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր հյուպատոս Արա Ավետիսյանի հետ քննարկել է տնտեսական և մշակութային ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման ուղիները՝ կենտրոնանալով ներդրումային նախագծերի և զբոսաշրջության խթանման վրա:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Հալեպի նահանգապետարանի տելեգրամյան ալիքը։
Կողմերը նաև քննարկել են իրավիճակը Հալեպի հայ համայնքում։ Ալ-Ղարիբը հաստատել է նահանգապետարանի աջակցությունը ենթակառուցվածքների և տնտեսական աճի ոլորտներում Հայաստանի հետ ռազմավարական գործընկերություն հաստատելու հարցում` ընդգծելով ընդհանուր մշակութային ժառանգության պահպանման կարևորությունը:
Ավելի վաղ Հալեպի նահանգապետի տեղակալ Ալի Հաննուրան և վերջինիս ուղեկցող պատվիրակությունը այցելել էին Հալեպում Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր հյուպատոսություն՝ քննարկելու երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման վերաբերյալ հարցեր։

Губернатор Алеппо и генеральный консул Армении обсудили вопросы, связанные с укреплением двустороннего сотрудничества
Губернатор Алеппо Аззам аль-Гариб обсудил с генеральным консулом Республики Армения в Алеппо Ара Аветисяном пути расширения сотрудничества в экономической и культурной сферах, уделяя особое внимание инвестиционным проектам и развитию туризма.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает телеграм-канал администрации губернатора Алеппо.
Стороны также обсудили ситуацию в армянской общине Алеппо. Аль-Гариб подтвердил поддержку провинции в установлении стратегического партнерства с Арменией в области инфраструктуры и экономического роста, подчеркнув важность сохранения общего культурного наследия.
Ранее заместитель губернатора Алеппо Али Ханнура и сопровождающая его делегация посетили Генеральное консульство Республики Армения в Алеппо для обсуждения вопросов, связанных с укреплением двусторонних отношений.