Լոռու մարզային փրկարարական վարչության պետն արժանացել է Ճապոնիայի ԱԳ նախարարի շնորհակալագրի
Հայաստանի ներքին գործերի նախարարության Լոռու մարզային փրկարարական վարչության պետ Սերոբ Գաբրիելյանը պարգևատրվել է Ճապոնիայի արտաքին գործերի նախարարի շնորհակալագրով՝ իր գործունեությամբ Ճապոնիայի և Հայաստանի միջև կապերը խթանելու համար։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ-ում Ճապոնիայի դեսպանությունը։
Նշվում է, որ 2012 թվականին՝ Արևելյան Ճապոնիայի մեծ երկրաշարժից հետո, Սերոբ Գաբրիելյանը հնարավորություն է ունեցել այցելել Ճապոնիա՝ JICA-ի վերապատրաստման ծրագրի շրջանակներում, և շրջել աղետից տուժած շրջաններում։ Նա, ցնցված լինելով տուժած տարածքների վիճակով և աղետից հետո բնակչության՝ վերականգնմանն ուղղված՝ հսկայական ջանքերով, Հայաստան վերադառնալուն պես ակտիվորեն դրամահավաք է նախաձեռնում՝ քաղաքի կենտրոնում գտնվող Սպիտակի երկրաշարժի հուշահամալիրի կողքին Արևելյան Ճապոնիայի մեծ երկրաշարժի զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձան կանգնեցնելու իր գաղափարը կյանքի կոչելու համար։
Գաբրիելյանին հաջողվում է իրագործել այդ գաղափարը՝ շնորհիվ տեղի բնակիչների, այդ թվում՝ փրկարարական խմբի իր գործընկերների, ինչպես նաև իր անձնական միջոցների ներդրումների։ Այդ ժամանակից ի վեր ամեն տարի մարտի 11-ին, դեկտեմբերի 7-ից բացի, բազմաթիվ քաղաքացիներ հավաքվում են հուշահամալիրի մոտ՝ ոգեկոչելու երկրաշարժի զոհերի հիշատակը և աղոթում շուտափույթ վերականգնման համար։ Այս իրադարձությունները դարձել են Հայաստանի և Ճապոնիայի միջև աղետների կանխարգելմանն ուղղված համագործակցության խորհրդանիշ։

Serob Gabrielyan, Head of the Armenian Internal Affairs Ministry's Rescue Service of Lori Region was awarded in recognition of promotion of mutual understanding between Japan and Armenia through his activities, the Embassy of Japan in Armenia said in a press release.
Gabrielyan received the Japanese Foreign Minister's Commendation.
Spitak City in the Lori region, where Mr. Gabrielyan works, was the epicenter of the 1988 Armenian Earthquake and suffered devastating damages at that time. In 2012, the year after the Great East Japan Earthquake, Mr. Gabrielyan had an opportunity to visit Japan for touring the disaster-stricken areas in the framework of a JICA training program and then he had strongly empathized with the stricken areas’ wretched condition and local people’s enormous efforts for post-disaster reconstruction. After coming back to Armenia, he had actively initiated a fundraising for his idea of erecting a new memorial monument to mourn the victims of the Great East Japan Earthquake next to the Armenian Earthquake Memorial in the city center and finally succeeded to realize his idea through the generous contributions from the local residents of Spitak City including his colleagues of the rescue team as well as his devoted manner to use even his own personal fortune. Since then, every year on March 11, in addition to December 7, many citizens gather in front of the memorial monument to commemorate the victims of the earthquake disaster and pray for a speedy revitalization. These events have now become a symbol of the bond between the two countries in promoting disaster prevention cooperation.