Վահագն Խաչատուրյանը Լիմայում հանդիպել է Պերուի նախագահի հետ
Լատինական Ամերիկա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Լիմայում հանդիպում է ունեցել Պերուի Հանրապետության նախագահ Դինա Բուլուարտեի հետ:
Ողջունելով նախագահին՝ Դինա Բուլուարտեն առանձնահատուկ շեշտել է, որ առաջին անգամ պատմության մեջ Պերու է այցելում Հայաստանի նախագահը, ինչը վկայում է երկու երկրների կողմից բարեկամության ու փոխգործակցության ամրապնդման ձգտման մասին, և որը նոր խթան կհաղորդի երկու հնագույն քաղաքակրթություններ ներկայացնող պետությունների միջև հարաբերությունների սերտացման և ընդլայնման համար:
Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և կարևորել բարձրաստիճան փոխայցելությունները երկու երկրների միջև համատեղ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցության ընդհանուր եզրեր գտնելու տեսանկյունից:
Հանդիպման ընթացքում կարևորվել է միջազգային տարբեր հարթակներում, այդ թվում՝ Հնագույն քաղաքակրթությունների ֆորումի շրջանակում արդյունավետ փոխգործակցությունը և վերջինիս խթանման հնարավորությունների օգտագործումը: Երկու երկրների նախագահները քննարկել են մշակութային ժառանգության պահպանման և փոխադարձ ներկայացման հարցերը՝ որպես երկկողմ հարաբերությունների կարևորագույն բաղադրիչ:
Անդրադարձ է կատարվել երկրների միջև վիզային ռեժիմի ազատականացման ուղղությամբ քայլերն ակտիվացնելու հարցերին: Կողմերը համաձայնել են, որ վիզային արտոնությունների մեխանիզմների ներդրումը կնպաստի քաղաքացիների փոխայցելություններին և կխթանի զբոսաշրջային հոսքերի ավելացմանը՝ նպաստելով երկու պետությունների միջև մարդկային կապերի ամրապնդմանը:
Պերուի նախագահը շնորհավորել է Հայաստանի նախագահին առաջիկայում ՄԱԿ-ի Կենսաբազմազանության համաժողովը՝ COP-17-ը Հայաստանում անցկացնելու կապակցությամբ: Այս համատեքստում նախագահ Խաչատուրյանը շեշտել է, որ մեր երկրում ուրախ կլինենք տեսնել համաժողովին Պերուի ներկայությունը հնարավոր ամենաբարձր մակարդակով:
Զրուցակիցները միանշանակ շեշտել են խաղաղության հաստատման անգերագնահատելի դերը: Երկու երկրների ղեկավարները համաձայնել են, որ կայուն զարգացումը և բարգավաճումը հնարավոր է միայն խաղաղ և կանխատեսելի միջավայրում, ինչը պահանջում է շարունակական ջանքեր միջազգային հանրության կողմից:
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել քաղաքական, տնտեսական, մշակութային, զբոսաշրջային և այլ բնագավառներում փոխգործակցության ակտիվացման անհրաժեշտության շուրջ: Այս համատեքստում կարևորվել է քաղաքական խորհրդակցությունների անցկացման շարունակականությունը, ինչը մեկնարկել է նախորդ տարում: Նախագահները համաձայնել են խթանել միջգերատեսչական կապերը և աջակցել համատեղ նախաձեռնություններին, որոնք միտված են երկկողմ համագործակցության ընդլայնմանը:
Հանդիպման ավարտին երկու երկրների ղեկավարները վերահաստատել են փոխշահավետ համագործակցության զարգացման իրենց պատրաստակամությունը և համոզմունք հայտնել, որ Հայաստան-Պերու հարաբերություններն ունեն զարգացման մեծ ներուժ, որի իրացումը կծառայի երկու պետությունների և ժողովուրդների բարօրությանը:

As part of his trip to South America, Armenian President Vahagn Khachaturyan visited Peru, where he met with President Dina Boluarte in Lima. Khachaturyan became the first Armenian president to visit the South American country.
President Boluarte emphasized that Khachaturyan’s visit marks the first Armenian presidential visit to Peru, which is a testament to the two countries seeking to strengthen friendship and partnership and will boost the enhancement of the relationship between the two states that represent ancient civilizations, the presidency said in a press release.
President Khachaturyan thanked for the warm reception and attached importance to mutual high-level visits for establishing cooperation in areas of mutual interest.
During the meeting the presidents attached importance to effective partnership in various international platforms, including the Ancient Civilizations Forum, and opportunities to enhance partnership.
The presidents discussed issues pertaining to cultural heritage.
Intensifying the visa liberalization steps between the two countries was also discussed. The sides concurred that the visa waiver would contribute to mutual visits and boost tourism.
President of Peru Dina Boluarte congratulated Khachaturyan on the selection of Armenia as the host of COP17. In this context Khachaturyan said he would be happy to see the highest representation of Peru at the event.
The presidents also emphasized the invaluable role of establishing peace and concurred that sustainable development and prosperity is possible only in a peaceful and predictable environment, which requires continuous efforts by the international community.
The sides discussed the need for intensifying partnership in various areas including politics, economy, culture, tourism. They highlighted the need for continuing political consultations launched last year.
The presidents agreed to promote ties and support joint initiatives aimed at enhancing cooperation.
Reiterating readiness to develop mutually beneficial cooperation, the presidents said that the Armenia-Peru relations have great potential for development, and utilizing it would benefit the two nations.