Ավստրալիայի վարչապետը հնարավոր է համարել Ուկրաինա խաղաղապահներ ուղարկելը
Ավստրալիայի վարչապետ Էնթոնի Ալբանիզը հայտարարել է, որ հնարավոր է համարում Ուկրաինա խաղաղապահներ ուղարկելը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդում է ավստրալական ABC հեռուստաալիքը։
«Ներկայում քննարկում է ընթանում հնարավոր խաղաղարարության շուրջ, և իմ կառավարության տեսանկյունից մենք պատրաստ ենք ապագայում քննարկել ցանկացած առաջարկ», - հայտարարել է Ալբանիզը:
Վարչապետն ընդգծել է, որ Ավստրալիան «պատրաստ է օգնել» Ուկրաինային։ Նա նաև նշել է, որ ավստրալացի խաղաղապահները վերջին տասնամյակների ընթացքում դեր են խաղացել մի քանի այլ արտասահմանյան երկրների կայունացման գործում:
«Ավստրալիան պատմականորեն կարևոր դեր է խաղացել այնպիսի տարածքներում, ինչպիսիք են Աֆրիկան, Կիպրոսը, խաղաղարար գործունեության մի շարք ոլորտներում», - պարզաբանել է Ալբանիզը:
Այլ տեսակետ է հայտնել Ավստրալիայի ընդդիմության առաջնորդ Փիթեր Դաթոնը: ABC-ի տվյալներով՝ նա քանիցս աջակցել է Կիևին ռազմական օգնություն տրամադրելուն։ Սակայն մարտի 4-ի առավոտյան նա լրագրողներին հայտնել է, որ թեև ավստրալական զորքերը «պետք է շարունակեն ուսուցանել ուկրաինացի զինվորներին», խաղաղապահներ ուղարկելը պետք է «թողնեն Եվրոպային», եթե համաձայնություն ձեռք բերվի Ուկրաինայի և Ռուսաստանի միջև:
«Ինչ վերաբերում է այն բանին, թե արդյոք մենք պետք է զորքեր ունենանք Ուկրաինայում, ապա ես այդպես չեմ կարծում», - նշել է Դաթոնը:

Премьер-министр Австралии счел возможной отправку миротворцев в Украину
Премьер-министр Австралии Энтони Альбанезе заявил, что в Украину можно отправить миротворцев, сообщает Арменпресс со ссылкой на австралийский телеканал ABC.
«В настоящее время идет дискуссия о возможном миротворчестве, и с точки зрения моего правительства, мы готовы обсудить любое предложение в будущем», - заявил Альбанезе.
Премьер-министр подчеркнул, что Австралия «готова помочь» Украине. Он также отметил, что австралийские миротворцы сыграли роль в стабилизации ситуации в ряде других зарубежных стран за последние десятилетия.
«Австралия исторически играла важную роль в таких регионах, как Африка и Кипр, в ряде миротворческих операций», — пояснил Альбанезе.
Лидер австралийской оппозиции Питер Даттон выразил иную точку зрения. Как сообщает ABC, он неоднократно поддерживал оказание военной помощи Киеву. Но утром 4 марта он заявил журналистам, что, хотя австралийские войска «должны продолжать обучать украинских солдат», отправку миротворцев следует «оставить Европе», если между Украиной и Россией будет достигнуто соглашение.