Սահմանադրության նոր տեքստը պետք է պատրաստ լինի մինչև 2026-ի ընտրությունները. Սրբուհի Գալյան
Հայաստանն այժմ աշխատում է Սահմանադրության նոր տեքստի վրա, նախատեսվում է, որ այն պետք է պատրաստ լինի մինչև 2026 թվականին երկրում նախատեսված խորհրդարանական ընտրությունները:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարեց ՀՀ արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը Հայաստանի խորհրդարանում անցկացվող ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի 4-րդ նիստում:
Գալյանը խոսեց ժողովրդավարության ամրապնդման և օրենքի գերակայության ամրապնդման համատեքստում իրականացված քայլերի մասին, որոնցից առաջինը սահմանադրական բարեփոխումներն են:
«Դրանք, կարելի է ասել, ընթացիկ փուլում են գտնվում: Գործում է համապատասխան խորհուրդը, կազմված է Սահմանադրության հայեցակարգը: Այժմ մենք աշխատում ենք Սահմանադրության նոր տեքստի վրա, որը, ըստ ստանձնած հանձնառության, պետք է պատրաստ լինի մինչև 2026 թվականի ընտրությունները»,–ասաց նախարարը:
Նրա խոսքով՝ Սահմանադրությունը շեշտադրելու է մարդու իրավունքները, այդ թվում՝ սոցիալ–տնտեսական իրավունքները, ինչպես նաև պարունակելու է մի շարք դրույթներ՝ կապված կառավարման կարգի, տարբեր պետական մարմինների տեղի և դերի մասին:
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն օրերս ժողովրդին հղած գաղափարական ուղերձում հայտարարել էր, որ Հայաստանում համաժողովրդական հանրաքվեով նոր Սահմանադրություն ընդունելու անհրաժեշտություն կա։

Text of new constitution must be ready until 2026 general election, says justice minister
Minister of Justice Srbuhi Galyan said Tuesday that the text of the new Constitution must be ready until the 2026 general election.
Galyan made the remarks at the 4th Meeting of EU-Armenia Parliamentary Partnership Committee in Yerevan.
She spoke about the steps taken to strengthen democracy and the rule of law, highlighting constitutional reforms.
“The [reforms] are in ongoing phase. The respective council is working, the Constitution’s concept has been formed. We are now working on the new text of the Constitution, which, according to the commitment we’ve assumed, must be ready until the 2026 elections,” she said.
The Constitution’s emphasis will be on human rights, socio-economic rights, and it will contain several provisions regarding the system of administration, the role and place of various public bodies.
Prime Minister Nikol Pashinyan recently addressed the nation and said that there is a need to hold a referendum around a new Constitution.