Վաշինգտոնի հետ բանակցությունները կապիտուլյացիա կդառնան Թեհրանի համար. Իրանի արտգործնախարար
Միացյալ Նահանգները նպատակ է հետապնդում Իրանին դրդելու կապիտուլյացիայի՝ նրա հետ նոր գործարք կնքելու միջոցով, սակայն Թեհրանը մտադիր չէ բանակցություններ վարել ճնշման ներքո: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին Թեհրանում Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 46-րդ տարեդարձին նվիրված տոնական միջոցառմանը։
«ԱՄՆ նախագահը վերադարձել է Իրանի ժողովրդի վրա առավելագույն ճնշման քաղաքականությանը։ Ամենահետաքրքրականն այն է, որ Իրանի վրա աննախադեպ ճնշում գործադրելու մասին հրամանագրի ստորագրման հետ մեկտեղ նա հայտարարություններ է արել բանակցությունների պատրաստակամության մասին. նրա նպատակը մեզ մոլորության մեջ գցելն է։ Մենք ինչո՞ւ պետք է բանակցություններ վարենք ԱՄՆ-ի հետ ճնշման ներքո: Տրամաբանություն կա՞ արդյոք դրանում: Ի՞նչ ողջամիտ մարդ կհամաձայնի բանակցային գործընթացի մեջ մտնել ճնշման և սպառնալիքներ լսելու ներքո: Նրա նպատակն այդ բանակցություններում կապիտուլյացիան է: Իրանը երբեք անձնատուր չի լինի», - մեջբերում է ՏԱՍՍ-ը հատված Իրանի ԱԳ նախարարի ելույթից։
Փետրվարի 4-ին Թրամփն ստորագրել է հրամանագիր Իրանի վրա ԱՄՆ-ի առավելագույն ճնշումը վերականգնելու մասին։ Փաստաթուղթը նախատեսում է Վաշինգտոնի կողմից ջանքերի ակտիվացում՝ ուղղված իրանական նավթի արտահանման կրճատմանը։
Միևնույն ժամանակ Միացյալ Նահանգների ղեկավարը  հնարավոր է համարել Իրանի հետ գործարքի կնքումը, որը թույլ կտա Իրանին «խաղաղ զարգանալ և բարգավաճել»։
Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզաշքիանն իր հերթին քննադատել է Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունները՝ նշելով, որ ԱՄՆ նախագահը նոր դավադրություն է ծրագրում Իսլամական հեղափոխությունը ծնկի բերելու նպատակով։

Переговоры с Вашингтоном станут капитуляцией Тегерана: министр иностранных дел Ирана
США стремятся заставить Иран капитулировать, подписав с ним новую сделку, однако Тегеран не намерен вести переговоры под давлением. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил глава МИД Ирана Аббас Аракчи на праздничном мероприятии, посвященном 46-й годовщине победы Исламской революции в Иране.
“Президент США вернулся к политике максимального давления на народ Ирана. Самое интересное, что одновременно с подписанием указа об оказании беспрецедентного давления на Иран он делал заявления о готовности к переговорам, его цель - ввести нас в заблуждение. Почему мы должны вести переговоры с США под давлением? Есть ли в этом логика? Какой здравомыслящий человек согласится вступить в переговорный процесс под давлением и выслушивая угрозы? Их цель на этих переговорах - капитуляция. Иран никогда не сдастся”, - ТАСС приводит отрывок из выступления главы МИД Ирана.
4 февраля Трамп подписал указ о восстановлении максимального давления США на Иран. Документ предусматривает активизацию усилий Вашингтона по сокращению экспорта иранской нефти.
В то же время лидер США счел возможным заключить сделку с Ираном, которая позволит Ирану “мирно развиваться и процветать”.
Президент Ирана Масуд Пезашкиан, осудил заявления Дональда Трампа, отметив, что президент США планирует новый заговор с целью поставить Исламскую революцию на колени.