Իսրայելը «ՀԱՄԱՍ»-ին մեղադրել է հրադադարի համաձայնագիրը խախտելու մեջ
Իսրայելի պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացը հրամայել է երկրի պաշտպանության բանակին պատրաստ լինել ցանկացած սցենարի՝ կապված պաղեստինյան «ՀԱՄԱՍ» շարժման կողմից Գազայի հատվածի գործարքի խախտման հետ։
«Իսրայելցի պատանդների ազատ արձակումը դադարեցնելու «ՀԱՄԱՍ»-ի հայտարարությունը հրադադարի և պատանդների գործարքի լիակատար խախտում է: Ես հրամայել եմ Իսրայելի պաշտպանության բանակին պատրաստվել Գազայում ցանկացած հնարավոր սցենարի և պաշտպանել բնակավայրերը: Մենք թույլ չենք տա, որ հոկտեմբերի 7-ի դեպքերը կրկնվեն»,-ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ին, նշել է Կացը։
Ավելի վաղ «ՀԱՄԱՍ»-ի ռազմական թևի՝ «Իզեդին ալ-Քասամ բրիգադներ» խմբավորման ներկայացուցիչ Աբու Ուբայդան հայտարարել էր, որ Իսրայելի կողմից հրադադարի համաձայնագրի խախտումների պատճառով պաղեստինյան «ՀԱՄԱՍ» արմատական շարժումը հետաձգել է Գազայի հատվածում պատանդների նոր խմբի ազատ արձակման գործընթացը, որը նախատեսված էր փետրվարի 15-ին։
«Վերջին երեք շաբաթվա ընթացքում մենք տեսել ենք հակառակորդի կողմից գործարքի պայմանների կրկնակի խախտումներ, ինչից ելնելով՝ որոշել ենք հետաձգել պատանդների ազատ արձակումը, որը պետք է տեղի ունենար փետրվարի 15-ին։ Իսրայելը պետք է հավատարիմ մնա համաձայնագրի դրույթներին և հետադարձ ուժով փոխհատուցի վերջին շաբաթներին իր հասցրած վնասը»,- գրել էր նա «Տելեգրամ»-ի իր ալիքում։

Израиль обвинил ХАМАС в нарушении условий сделки о перемирии
Министр обороны Израиля Исраэль Кац отдал приказ Армии обороны Израиля (ЦАХАЛ) быть готовой к любому сценарию в связи с нарушением условий сделки по Газе со стороны палестинского движения ХАМАС.
"Заявление ХАМАС о прекращении освобождения израильских похищенных является полным нарушением соглашения о прекращении огня и сделки по освобождению заложников. Я отдал приказал Армии обороны Израиля подготовиться к любым возможным сценариям в Газе и защитить населенные пункты. Мы не позволим событиям 7 октября (2023 года. — прим. ред.) повториться", — как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, заявил он.
Представитель военного крыла ХАМАС Абу Убейда сообщил, что движение отложит запланированное на субботу освобождение заложников из-за несоблюдения Израилем соглашения по сектору Газа.
В числе нарушений он отметил задержку возвращения перемещенных лиц в северную часть сектора Газа, стрельбу по ним и проблемы, которые возникают у Тель-Авива с доставкой гуманитарной помощи в анклав.