Լեհաստանը հրաժարվել է ընդունել միգրանտներին
Լեհաստանը չի ընդունի նոր միգրանտներ և չի վճարի Եվրամիության կողմից սահմանված տուգանքները։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «Lenta.ru»-ն, այդ մասին հայտարարել է Լեհաստանի ներքին գործերի նախարար Տոմաշ Սեմոնյակը։
«Մենք չենք համաձայնի մեկ ներգաղթյալ տեղափոխել Լեհաստան և տուգանքներ վճարել նրանց չընդունելու համար», - ասել է ՆԳՆ ղեկավարը։
Սեմոնյակի խոսքով՝ Վարշավան հստակ նշում է, որ չի ընդունի փախստականներին, ինչպես նաև միգրացիոն պայմանագրի միանշանակ հակառակորդն է։ Պակտը նախատեսում է ոչ միայն ԵՄ երկրներին ապաստան տրամադրել միգրանտների համար, այլև 20 հազար եվրո տուգանք վճարել յուրաքանչյուր մերժված փախստականի համար։

Польша отказалась принимать мигрантов
Польша не примет новых мигрантов и не оплатит положенные за это штрафы со стороны Европейского союза (ЕС). Как передает Арменпресс со ссылкой на lenta.ru, об этом заявил министр внутренних дел Польши Томаш Семоняк в эфире RadioZet.
«Мы не согласимся на перемещение в Польшу ни одного иммигранта и на уплату штрафов за то, что мы их не примем», — сообщил глава МВД.
По словам Семоняка, Варшава четко заявляет, что не будет принимать беженцев, а также является однозначным противником миграционного пакта. Пакт предполагает не только предоставление странами ЕС убежищ мигрантам, но и штраф в размере 20 тысяч евро за каждого непринятого беженца.