Վաշինգտոնում փակվել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության կենտրոնակայանը
Միլիարդատեր Իլոն Մասկի կողմից վերահսկվող ԱՄՆ Կառավարության արդյունավետության վարչության (DOGE) թիրախում է հայտնվել ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալությունը (ԱՄՆ ՄԶԳ, USAID)։ ԱՄՆ ՄԶԳ-ի Վաշինգտոնի կենտրոնակայանի աշխատակիցներին կարգադրել են երկուշաբթի՝ փետրվարի 3-ին, չներկայանալ աշխատանքի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Fox5 պարբերականը՝ վկայակոչելով աշխատակիցներին ուղարկված ծանուցումը։
ԱՄՆ ՄԶԳ-ի աշխատակիցները հայտարարել են, որ գիշերվա ընթացքում շուրջ 600 աշխատակից զրկվել է գործակալության համակարգչային համակարգերի հասանելիությունից։
Ավելի վաղ ԱՄՆ ՄԶԳ-ի ավելի քան 50 բարձրաստիճան աշխատակից ուղարկվել էր վարչական արձակուրդի։ Նրանք հրաժարվել էին գաղտնի փաստաթղթեր տրամադրել DOGE-ի աշխատակիցներին։ Ի վերջո, ԱՄՆ Կառավարության արդյունավետության վարչության աշխատակիցներին հաջողվել էր որոշ գաղտնի տեղեկատվության, այդ թվում՝ հետախուզական զեկույցների հասանելիություն ստանալ։
Իլոն Մասկը փետրվարի 3-ին ավելի վաղ հայտնել էր, որ խոսել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ շուրջ վեց տասնամյակ գործող ԱՄՆ ՄԶԳ-ի մասին, և որ նախագահը համաձայնել է, որ այն պետք է փակել։
Կոնգրեսի հետազոտական ​​ծառայության տվյալներով՝ 2023 ֆինանսական տարում գործակալությունը տնօրինել է մոտ 40 միլիարդ դոլարի բյուջե:

В Вашингтоне закрылась штаб-квартира Агентства США по международному развитию
Агентство США по международному развитию (USAID) стало мишенью Управления эффективности государственного управления США (DOGE), контролируемого миллиардером Илоном Маском. Сотрудникам вашингтонской штаб-квартиры USAID было приказано не выходить на работу в понедельник, 3 февраля. Как передает Арменпресс, об этом сообщает издание Fox5, ссылаясь на разосланное сотрудникам уведомление.
Сотрудники USAID сообщили, что ночью около 600 сотрудников были лишены доступа к компьютерным системам агентства.
Ранее более 50 высокопоставленных сотрудников USAID были отправлены в административный отпуск. Они отказались предоставить секретные документы сотрудникам DOGE. В конце концов сотрудникам Управления по эффективности правительства США удалось получить доступ к некоторой секретной информации, в том числе к отчетам разведки.
Ранее, 3 февраля, Илон Маск объявил, что разговаривал с президентом США Дональдом Трампом о действующем около 60 лет USAID и что президент согласился с необходимостью его закрытия.
По данным Исследовательской службы Конгресса, бюджет агентства на 2023 финансовый год составит около $40 миллиардов.