ՀՀ վարչապետը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Չինաստանի նախագահին և պետական խորհրդի նախագահին
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ծինփինին և պետական խորհրդի նախագահ Լի Ցյանին՝ չինական Նոր տարվա առիթով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են վարչապետի աշխատակազմից:
Սի Ծինփինին ուղղված ուղերձում նշված է.
«Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ չինական Նոր տարվա՝ Գարնան տոնի կապակցությամբ: Մաղթում եմ, որ բնության զարթոնքը խորհրդանշող այս տոնն առողջություն, երջանկություն և առաջադիմություն բերի բարեկամ չին ժողովրդի բոլոր ընտանիքներին։
Հայաստանի Հանրապետության և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության միջև հարաբերությունները ձևավորվել են պատմության խորքից եկող բարեկամական կապերի հիման վրա: Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունների շարքում մեծապես կարևորում եմ Չինաստանի հետ երկկողմ հարաբերությունների շարունակական զարգացումը՝ հիմնված հավասարու­թյան, փոխադարձ վստահության և հարգանքի վրա:
Լիահույս եմ, որ առաջիկայում հնարավորություն կընձեռվի համատեղ ջանքերով էլ ավելի ընդլայնել մեր երկու երկրների միջև ձևավորված բազմաբնույթ համագործակցությունը՝ երկկողմ հարաբերությունները բարձրացնելով որակապես նոր մակարդակի վրա: Այս համատեքստում կարևորում եմ նաև Չինաստանի նախագահության ներքո Հայաստանի և Շանհայի համագործակցության կազմակերպու­թյան միջև փոխգործակցության ամրապնդումը:
Օգտվելով առիթից՝ մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն և բարեկեցություն, իսկ Չինաստանի բարեկամ ժողովրդին՝ խաղաղություն և բարօրություն»։
Լի Ցյանին ուղղված ուղերձում ասված է.
«Չինական Նոր տարվա՝ Գարնան տոնի կապակցությամբ իմ ջերմագին շնորհավորանքներն ու մաղթանքներն եմ հղում Ձեզ և բարեկամ չին ժողովրդին: Մաղթում եմ, որ գալիք տարին Չինաստանի համար լինի ներդաշնակության և բարգավաճման տարի:
Մեծապես կարևորելով Հայաստանի և Չինաստանի միջև երկկողմ և բազմակողմ մակարդակներում ձևավորված բարեկամական հարաբերությունների զարգացման դինամիկան՝ իմ պատրաստակամությունն եմ հայտնում այսուհետ ևս առավելագույն ջանքեր ներդնել դրանք որակապես նոր մակարդակի վրա բարձրացնելու ուղղությամբ:
Հավատացած եմ, որ երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող տարածաշրջանային նախաձեռնություններում առկա ակտիվ համագործակցու­թյունը, բարձրաստիճան փոխայցելությունները, ինչպես նաև փոխգործակցությունը բազմակողմ հարթակներում, այդ թվում նաև՝ Շանհայի համագործակցության կազմակերպությունում, կնպաստեն վերոնշյալ նպատակների իրականացմանը»:

Prime Minister Nikol Pashinyan has sent congratulatory messages to President of the People's Republic of China Xi Jinping and Premier Li Qiang on the occasion of the Chinese New Year (Spring Festival).
The message to Xi Jinping states:
"I warmly congratulate you on the occasion of the Chinese New Year, the Spring Festival. I wish that this holiday, symbolizing the awakening of nature, will bring health, happiness and progress to all families of the friendly Chinese people.
The relations between the Republic of Armenia and the People's Republic of China have been formed on the basis of friendly ties dating back to historical times. Among the priorities of Armenia's foreign policy, I attach great importance to the continuous development of bilateral relations with China, based on equality, mutual trust and respect.
I am hopeful that in the near future there will be an opportunity to further expand the multifaceted cooperation established between our two countries through joint efforts, raising bilateral relations to a qualitatively new level. In this context, I also attach importance to the strengthening of cooperation between Armenia and the Shanghai Cooperation Organization under the Chinese presidency.
Taking this opportunity, I wish you good health and prosperity, and peace and prosperity to the friendly people of China''.
The message to Li Qiang reads:
“On the occasion of the Chinese New Year, the Spring Festival, I extend my warmest congratulations and best wishes to you and the friendly Chinese people. I wish that the coming year will be a year of harmony and prosperity for China.
Attaching great importance to the dynamics of the development of friendly relations between Armenia and China at the bilateral and multilateral levels, I express my readiness to continue to make maximum efforts to raise them to a qualitatively new level.
I am convinced that active cooperation in regional initiatives of mutual interest, high-level mutual visits, as well as cooperation in multilateral platforms, including the Shanghai Cooperation Organization, will contribute to the implementation of the above-mentioned goals.”