ԱՊՀ երկրներում «Kotler Impact»-ի ներկայացուցիչ «AWE Consulting»-ն ու «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը ստորագրեցին համագործակցության հուշագիր:
Ստորագրված հուշագրի շրջանակում նախատեսվում է «Արմենպրես» լրատվական գործակալության հաջողության պատմությունն ընդգրկել պրոֆեսոր Ֆիլիպ Կոտլերի հեղինակած «Ժամանակակից մարքեթինգի հիմունքներ. Հայաստանի հրատարակություն» գրքում։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ԱՊՀ երկրներում «Kotler Impact» ընկերության ներկայացուցիչ, «AWE Consulting» ՍՊԸ-ի Հայաստանի գործընկեր Մերի Գրիգորյանը նշեց, որ «Արմենպրես»-ը մեծ հեղինակություն և ազդեցություն ունի ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ արտերկրում:
«Մեզ համար մեծ պատիվ է այն, որ հենց «Արմենպրես»-ին է վստահված այս նախագծի ամբողջ լուսաբանումը: Մենք վստահ ենք, որ միասին մեզ կհաջողվի ստեղծել մի դասագիրք, որը հնարավորություն կտա մեր ուսանողներին և մասնագետներին ստանալ միջազգային ստանդարտներին համապատասխան մարքեթինգային գիտելիքներ՝ այն էլ հայալեզու և տեղայնացված օրինակներով»,- ասաց Մերի Գրիգորյանը:
«Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալության տնօրեն Նարինե Նազարյանն էլ ընդգծեց՝ ժամանակակից աշխարհում, երբ մեդիան և մարքեթինգը տեղ են գտել բոլորի բառապաշարում ու դարձել գրեթե ամեն օր հաճախակի կրկնվող բառեր, շատ կարևոր է այս երկուսի համընթաց քայլելը, քանի որ մեկն առանց մյուսի հաջողություն արձանագրել պարզապես չի կարող:
«Այս տեսանկյունից շատ եմ կարևորում «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալության համագործակցությունը «Kotler Impact» ընկերության ներկայացուցիչ «AWE Consulting» ՍՊԸ-ի հետ, որը հետաքրքիր նախաձեռնություն ունի՝ Հայաստան բերելու աշխարհի նորարարական, ժամանակակից մարքեթինգային մոտեցումները և հրատարակելու մի աշխատություն, որը կներկայացնի Հայաստանի հաջողված ընկերությունների մարքեթինգային պատմությունները: Շատ կարևոր է նաև դրանք հասցնել երիտասարդ սերնդին, որը, կրթվելով նշված հաջողության պատմություններով, ինչպես նաև խնդիրները լուծելու ուղղությամբ ձեռնարկված քայլերի հաջորդականությամբ, կկարողանա դրանք կիրառել իր ամենօրյա և հետագա աշխատանքներում»,- ասաց գործակալության տնօրենը:
Նազարյանը հավելեց, որ, հավատարիմ լինելով հանրությանը իրազեկելու հանձնառությանը, «Արմենպրես»-ը նախագծի ամենաառաջնային փուլերից եղել է նախագծի կողքին և փորձել է հանրությանը իրազեկել բոլոր պայմանավորվածությունների և կատարվող աշխատանքների մասին:
«Ժամանակակից մարքեթինգի հիմունքները»-ը պրոֆեսոր Ֆիլիպ Կոտլերի և «Kotler Impact»-ի վերջին համաշխարհային նախաձեռնությունն է, որն ընթանում է աշխարհի 50-ից ավելի երկրներում, այդ թվում՝ Հայաստանում:
Յուրաքանչյուր երկրի հրատարակությունում տեղ են գտնելու տվյալ երկրում գործունեություն ծավալող լավագույն ընկերությունների հաջողության պատմությունները և նրանց իրականացրած մարքեթինգային ռազմավարությունները: «Ժամանակակից մարքեթինգի հիմունքներ. Հայաստանի հրատարակություն» գիրքը լույս կտեսնի 2025 թվականին՝ հայերենով և անգլերենով:

Armenpress news agency and AWE Consulting, the representative of Kotler Impact in CIS countries, have signed a memorandum of cooperation.
Within the framework of the memorandum the success story of Armenpress will be included in the Essentials of Modern Marketing: Armenia Edition by marketing author, professor Philip Kotler.
Mary Grigoryan, the Armenia partner of AWE Consulting, said that Armenpress has significant reputation and impact both domestically and internationally.
“It is a great honor for us that none other than Armenpress is entrusted with the full coverage of this project. We are sure that together we will be able to create the kind of a textbook that will allow our students and experts to gain international standard marketing knowledge, moreover in Armenian language and localized examples,” Grigoryan told Armenpress.
Armenpress CEO Narine Nazaryan emphasized the complementary nature of the media and marketing in the modern world. She said that neither of the two can succeed without one another.
“From this perspective I attach great importance to the cooperation between Armenpress and AWE Consulting, the representative of Kotler Impact, which has an interesting initiative to bring the innovative, modern marketing approaches of the world to Armenia and to publish a work that will present the marketing stories of successful Armenian companies. It is also highly important to convey it to the younger generation, who will obtain knowledge from these success stories, and the sequence of steps aimed at solving tasks, and will be able to apply it in their daily and future work,” Nazaryan said.
The Armenpress CEO added that the news agency has been covering the project since its inception in order to raise awareness.
Essentials of Modern Marketing is the latest global initiative by Philip Kotler and Kotler Impact, which has been presented in over 50 countries, including Armenia.
The Essentials of Modern Marketing: Armenia Edition will be published in 2025 in Armenian and English versions.