ԱՊՀ երկրներում «Kotler Impact»-ի ներկայացուցիչ «AWE Consulting»-ն ու «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը ստորագրեցին համագործակցության հուշագիր:
Ստորագրված հուշագրի շրջանակում նախատեսվում է «Արմենպրես» լրատվական գործակալության հաջողության պատմությունն ընդգրկել պրոֆեսոր Ֆիլիպ Կոտլերի հեղինակած «Ժամանակակից մարքեթինգի հիմունքներ. Հայաստանի հրատարակություն» գրքում։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ԱՊՀ երկրներում «Kotler Impact» ընկերության ներկայացուցիչ, «AWE Consulting» ՍՊԸ-ի Հայաստանի գործընկեր Մերի Գրիգորյանը նշեց, որ «Արմենպրես»-ը մեծ հեղինակություն և ազդեցություն ունի ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ արտերկրում:
«Մեզ համար մեծ պատիվ է այն, որ հենց «Արմենպրես»-ին է վստահված այս նախագծի ամբողջ լուսաբանումը: Մենք վստահ ենք, որ միասին մեզ կհաջողվի ստեղծել մի դասագիրք, որը հնարավորություն կտա մեր ուսանողներին և մասնագետներին ստանալ միջազգային ստանդարտներին համապատասխան մարքեթինգային գիտելիքներ՝ այն էլ հայալեզու և տեղայնացված օրինակներով»,- ասաց Մերի Գրիգորյանը:
«Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալության տնօրեն Նարինե Նազարյանն էլ ընդգծեց՝ ժամանակակից աշխարհում, երբ մեդիան և մարքեթինգը տեղ են գտել բոլորի բառապաշարում ու դարձել գրեթե ամեն օր հաճախակի կրկնվող բառեր, շատ կարևոր է այս երկուսի համընթաց քայլելը, քանի որ մեկն առանց մյուսի հաջողություն արձանագրել պարզապես չի կարող:
«Այս տեսանկյունից շատ եմ կարևորում «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալության համագործակցությունը «Kotler Impact» ընկերության ներկայացուցիչ «AWE Consulting» ՍՊԸ-ի հետ, որը հետաքրքիր նախաձեռնություն ունի՝ Հայաստան բերելու աշխարհի նորարարական, ժամանակակից մարքեթինգային մոտեցումները և հրատարակելու մի աշխատություն, որը կներկայացնի Հայաստանի հաջողված ընկերությունների մարքեթինգային պատմությունները: Շատ կարևոր է նաև դրանք հասցնել երիտասարդ սերնդին, որը, կրթվելով նշված հաջողության պատմություններով, ինչպես նաև խնդիրները լուծելու ուղղությամբ ձեռնարկված քայլերի հաջորդականությամբ, կկարողանա դրանք կիրառել իր ամենօրյա և հետագա աշխատանքներում»,- ասաց գործակալության տնօրենը:
Նազարյանը հավելեց, որ, հավատարիմ լինելով հանրությանը իրազեկելու հանձնառությանը, «Արմենպրես»-ը նախագծի ամենաառաջնային փուլերից եղել է նախագծի կողքին և փորձել է հանրությանը իրազեկել բոլոր պայմանավորվածությունների և կատարվող աշխատանքների մասին:
«Ժամանակակից մարքեթինգի հիմունքները»-ը պրոֆեսոր Ֆիլիպ Կոտլերի և «Kotler Impact»-ի վերջին համաշխարհային նախաձեռնությունն է, որն ընթանում է աշխարհի 50-ից ավելի երկրներում, այդ թվում՝ Հայաստանում:
Յուրաքանչյուր երկրի հրատարակությունում տեղ են գտնելու տվյալ երկրում գործունեություն ծավալող լավագույն ընկերությունների հաջողության պատմությունները և նրանց իրականացրած մարքեթինգային ռազմավարությունները: «Ժամանակակից մարքեթինգի հիմունքներ. Հայաստանի հրատարակություն» գիրքը լույս կտեսնի 2025 թվականին՝ հայերենով և անգլերենով:

История успеха «Арменпресс» будет включена в книгу Филиппа Котлера «Основы современного маркетинга. Издание Армении»
Представительство «Kotler Impact» в странах СНГ, консалтинговая компания «AWE Consulting» и информационное агентство «Арменпресс» подписали меморандум о сотрудничестве.
В рамках подписанного меморандума планируется включить историю успеха агентства «Арменпресс» в книгу профессора Филипа Котлера «Основы современного маркетинга. Издание Армении».
В беседе с «Арменпресс» представитель компании «Kotler Impact» в странах СНГ и армянский партнёр «AWE Consulting» Мэри Григорян отметила, что «Арменпресс» обладает высоким авторитетом и влиянием как внутри страны, так и за её пределами.
«Для нас большая честь, что именно „Арменпресс“ доверено полное освещение этого проекта. Мы уверены, что вместе нам удастся создать учебник, который предоставит нашим студентам и специалистам маркетинговые знания международного уровня — причём на армянском языке и с локализованными примерами», — заявила Мэри Григорян.
Директор государственного информационного агентства «Арменпресс» Нарине Назарян подчеркнула, что в современном мире, где медиа и маркетинг стали неотъемлемой частью повседневного лексикона, крайне важно, чтобы эти два направления развивались параллельно, так как одно без другого не может достичь успеха.
«С этой точки зрения я придаю большое значение сотрудничеству „Арменпресс“ с представителем «Kotler Impact» — компанией «AWE Consulting». Они взяли на себя интересную инициативу — представить в Армении новейшие и инновационные маркетинговые подходы мира, а также опубликовать труд, в котором будут собраны маркетинговые истории успешных армянских компаний. Важно, чтобы эти истории дошли до молодого поколения, которое, изучая их и анализируя предпринятые шаги, сможет применять эти знания в своей повседневной и будущей деятельности», — отметила Нарине Назарян.
Она добавила, что, оставаясь верным своей миссии по информированию общественности, «Арменпресс» с самого начала поддерживал этот проект и старался освещать все достигнутые договорённости и проводимые работы.
«Основы современного маркетинга» — последняя глобальная инициатива профессора Филипа Котлера и «Kotler Impact», реализуемая в более чем 50 странах, включая Армению.
В каждом национальном издании книги будут представлены истории успеха ведущих компаний данной страны и их маркетинговые стратегии. «Основы современного маркетинга. Издание Армении» выйдет в свет в 2025 году на армянском и английском языках.