«Արզնի» թռչնաֆաբրիկան հյուրընկալել է ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի ներկայացուցիչներին
ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի (ՊՀԾ) հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ և տնօրեն Նաննա Սկաուն հունվարի 24-ին այցելել է «Արզնի» թռչնաֆաբրիկա։
«Արզնիի» տնօրեն Գևորգ Ջանվելյանի ուղեկցությամբ Նաննա Սկաուն շրջայց է կատարել ֆաբրիկայում, ծանոթացել արտադրական գործընթացներին, նորագույն տեխնոլոգիաներին ու սարքավորումներին, ընկերության առաջիկա ծրագրերին։
«Արզնի» թռչնաֆաբրիկան հիմնադրման օրվանից ջանքերն ուղղում է երկրում պարենային ինքնաբավության բարձրացմանը, գյուղատնտեսության կայուն զարգացմանը խթանելուն, բնակչության սննդային պահանջների բավարարմանը նպաստելուն։ Հանդիպման ընթացքում Նաննա Սկաուն և Գևորգ Ջանվելյանը քննարկել են այս ուղղությամբ համագործակցության հնարավոր ուղիները:
«Արժեքավոր հնարավորություն էր այցելել «Արզնի» թռչնաֆաբրիկա և ծանոթանալ ձվի արտադրության գործընթացին։ Կարևոր է համագործակցել տեղական սնունդ արտադրող ընկերությունների հետ և ուսումնասիրել նոր գործընկերությունների հնարավորությունները, որոնք միտված են Հայաստանում պարենային ապահովության բարելավմանն ու առողջ ապրելակերպի խթանմանը», – նշեց Հայաստանում ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ և տնօրեն Նաննա Սկաուն։
Գևորգ Ջանվելյանի խոսքով, որպես սննդարտադրության ոլորտում առաջատար՝ «Արզնիի» առաքելությունն է ՀՀ բնակչությանը մատակարարել բարձրորակ և թարմ  հավկիթներ, նպաստել  պարենի անվտանգության ապահովմանը.
«Ուրախ էինք հյուրընկալել ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի ներկայացուցիչներին, քննարկել միասին գործակցելու տարբեր ձևաչափեր ու հնարավորություններ։ Մենք մեր գործունեությամբ, հանրային իրազեկման արշավների և տարբեր միջոցառումների շնորհիվ փորձում ենք սպառողների շրջանում նպաստել առողջ  և դրական սովորությունների ձևավորմանը: Վստահ եմ, որ այս ու նմանատիպ այլ ուղղություններով էլ  ՊՀԾ-ի հետ կարող ենք ունենալ արդյունավետ համագործակցություն, ինչը հնարավորություն կտա մեկտեղել մեր ջանքերը ընդհանուր նպատակների իրականացման համար»»,-նշում է Գևորգ Ջանվելյանը։
Վերջինիս խոսքով՝ ընկերությունը մշտապես հետևում է միջազգային լավագույն փորձին, տեղայնացնում այն։
«Արզնի» թռչնաֆաբրիկան մեծ ուշադրություն է դարձնում նաև շրջակա միջավայրի պահպանությանն ու էկո գյուղատնտեսությանը. ֆաբրիկայում ներդրված են բարձր արդյունավետությամբ արևային պանելներ, որոնք ոչ միայն նվազեցնում են արտանետումները, այլև ապահովում են ընկերության ռեսուրսների ինքնաբավությունը։
«Արզնի» թռչնաֆաբրիկայում պահվում են բարձր մթերատվություն ապահովող Lohmann LSL Classic և Lohmann Brown Classic  ցեղատեսակների հավեր, ներդրված են ավտոմատացված համակարգեր, ժամանակակից տեխնոլոգիաներ և սարքավորումներ, այդ թվում՝ հոլանդական MOBA ապրանքանիշի ձվի տեսակավորման հաստոցն ու Hellman ապրանքանիշի վանդակային սարքավորումը։
«Արզնի» թռչնաֆաբրիկան առաջիկայում նախատեսում է ընդլայնել գործունեությունն ու արտադրական հզորությունները, կառուցել նոր թռչնաֆաբրիկա, Հայաստանում առաջին անգամ սկսել էկո հավկիթների արտադրություն։
«Արզնի» թռչնաֆաբրիկան հիմնադրվել է 1990-ականներին՝ այն ժամանակ, երբ նորանկախ Հայաստանում թռչնաբուծությունը ճգնաժամային փուլում էր։ Շուկայում գերակշռում էին արտերկրից ներմուծվող հավկիթները, որոնք սննդի անվտանգության տեսանկյունից լուրջ ռիսկեր էին պարունակում: Ընկերությունն իր գործունեությամբ հիմք դրեց տեղական հավկիթների արտադրությանը, ստեղծեց արտադրական ավանդույթներ և նպաստեց  ոլորտի զարգացմանը։

Arzni Poultry Farm welcomes the representatives of the UN World Food Programme in Armenia
On January 24, the representative and country director of the UN World Food Programme in Armenia, Nanna Skau visited Arzni Poultry Farm.
Accompanied by the Director of “Arzni,” Gevorg Janvelyan, Nanna Skau toured the farm, gaining insight into its production processes, state-of-the-art technologies, equipment, and the upcoming projects.
Since its inception, Arzni Poultry Farm has been committed to enhancing food self-sufficiency in Armenia, fostering sustainable agricultural development, and contributing to the nutritional well-being of the population. The discussions between Nanna Skau and Gevorg Janvelyan centered on exploring potential areas of collaboration to further these objectives.
"It was a valuable opportunity to visit 'Arzni' poultry farm and learn about the egg production process. It is important to engage with local food production companies and explore new partnerships that have a shared vision of enhancing food security  and promote healthy lifestyles in Armenia,” said Nanna Skau, WFP Representative and Country Director in Armenia.
Gevorg Janvelyan emphasized that as a leader in the food production sector, Arzni Poultry Farm’s mission is to supply high-quality, fresh eggs to the Armenian population and strengthen the country’s food security:
“We were pleased to host representatives of the United Nations World Food Programme and engage in discussions on various opportunities for collaboration. Through our activities, public awareness campaigns and various initiatives, we strive to promote healthy and sustainable consumption habits among the public. I am confident that we can have effective collaboration with the WFP in these and similar areas, which will allow us to combine our efforts to achieve common goals," says Gevorg Janvelyan.
Arzni Poultry Farm places great emphasis on environmental protection and eco-agriculture. The facility has installed high-efficiency solar panels, which not only reduce emissions but also ensure the company's resource self-sufficiency.
He further noted that the company adheres to international best practices, adapting them to local needs. Arzni Poultry Farm houses high-yield Lohmann LSL Classic and Lohmann Brown Classic breeds, supported by automated systems, state-of-the-art technologies, and cutting-edge equipment, including the Dutch MOBA egg sorting machine and Hellmann caging equipment.
Looking ahead, Arzni Poultry Farm plans to expand its operations and production capacities, construct a new poultry facility, and introduce eco-friendly egg production in Armenia for the first time.
Arzni Poultry Farm was founded in the 1990s, amidst Armenia's socio-economic and political hardships, to address the declining poultry industry in the newly independent country. At the time, Armenia was heavily reliant on imported eggs, which often raised serious health concerns and posed significant risks to food security. Through its activities, Arzni laid the foundation for local egg production, established production traditions, and contributed to the sector's development and country’s food security.