Մեր օրինակը կարող է ոգեշնչող լինել Հայաստանի համար․ Եվրոպական երկրների խորհրդարանների ղեկավարները խոսել են եվրաինտեգրման ճանապարհի մասին
Երբ մերձբալթյան երկրները սկսեցին եվրաինտեգրման գործընթացը, ամենամեծ աջակցողները Հյուսիսային Եվրոպայի գործընկերներն էին, ովքեր օգնում էին խորհուրդներով և հորդորներով։ Մերձբալթյան երկրներն այդ աջակցությունը ստացել են նաև ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու գործընթացում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Երևանում կայացած «Միասին հանուն խաղաղության և ժողովրդավարության» թեմայով քննարկմանը հաջորդած հարցուպատասխանի ժամանակ այս մասին ասել է Էստոնիայի խորհրդարանի խոսնակ Լաուրի Հուսսարը։
«Փորձել ենք լինել Եվրոպայում լավագույն ուսանողները, ընդունել ենք բոլոր օրենսդրական ակտերը։ Երբեմն նույնիսկ ավելի պահպանողական էինք, քան Հռոմի Պապը։ Շատ ենք քննադատվել, սակայն կայացրել ենք մեզ համար լավագույն որոշումը, ինչն օգնել է մեզ իրականացնել բարեփոխումներ ու ստեղծել արդիական հասարակություն՝ մոռանալով անցյալը։ Մեր կամքն էր լինել Եվրոպայի, մեր դաշնակիցների կողքին։ Սա կարող է ոգեշնչող օրինակ լինել նաև Հայաստանի համար»,- ասաց Հուսսարը։
Դանիայի խորհրդարանի փոխխոսնակ Կարստեն Հյոգեն իր հերթին նշեց, որ այն ժամանակ, երբ երկրներն ընտրում են անկախության ճանապարհը, մեծ տերությունները հայտնվում են շփոթմունքի մեջ, քանի որ չգիտեն, թե ինչպես վարվեն։
«Գերտերությունները նույնիսկ փորձում էին խոչընդոտել մերձբալթյան երկրների անկախության ճանաչման գործընթացին։ Հյուսիսային Եվրոպայի փոքր երկրներն առաջինը ճանաչեցին բալթյան պետությունների անկախությունը, ինչին հետևեց արդեն մեծ եվրոպական տերությունների ճանաչումը։ Մի անորոշ իրավիճակում, երբ փոքր պետությունները խիզախեցին և կատարեցին այդ քայլը, հետագայում այդ օրինակին հետևեցին նաև գերտերությունները։ Եթե խիզախ ենք, ապա կարող ենք աջակցել մեր գործընկերներին։ Սա կարող է ոգեշնչող գործոն լինել նաև Հայաստանի պարագայում»,- ասաց Հյոգեն։
Ֆինլանդիայի խորհրդարանի ղեկավար Յուսի Հալլա-Ահոն էլ հավելեց, որ իրենք քաղաքական կամք ունեն, որպեսզի աջակցեն Հայաստանին, որը պետք է կենտրոնանա իր ապագայի վրա։
«Պետք է լավարկել ու բարելավել հասարակության ներքին դիմակայունությունը, որպեսզի այն լինի ավելի ուժեղ։ Ուղիներից մեկը վստահության ամրապնդումն է ձեր քաղաքացիների միջև, ինչպես նաև վստահությունն իշխանությունների հանդեպ։ Համակարգն էլ իր հերթին պետք է վստահի քաղաքացիներին։ Այդ դեպքում մարդիկ կցանկանան ավելի շատ աշխատել հասարակության համար, եթե հավատան, որ յուրաքանչյուրը զբաղվում է իր գործով, որ համակարգն էլ աշխատում է քաղաքացիների, այլ ոչ թե որոշ անձանց կամ նեղ խմբի շահերի համար»,- ասաց Հալլա-Ահոն։

Наш пример может стать вдохновляющим для Армении: спикеры парламентов европейских стран рассказали о пути к евроинтеграции
Когда страны Балтии начали процесс европейской интеграции, наибольшую поддержку им оказали их североевропейские партнеры, которые помогали советами и призывами. Такую же поддержку получили и страны Балтии в процессе вступления в НАТО.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил спикер парламента Эстонии Лаури Хуссар в ходе сессии вопросов и ответов по итогам состоявшейся в Ереване дискуссии на тему «Вместе за мир и демократию».
«Мы старались быть лучшими учениками в Европе, мы приняли все законодательные акты. Иногда мы были даже более консервативны, чем Папа Римский. Нас много критиковали, но мы приняли лучшее для себя решение, которое помогло нам провести реформы и создать современное общество, забыв прошлое. Наша воля заключалась в том, чтобы быть рядом с Европой и нашими союзниками. Это может стать вдохновляющим примером и для Армении», — сказал Хуссар.
Вице-спикер Фолькетинга Дании Карстен Хёнге отметил, что когда страны выбирают путь независимости, великие державы оказываются в замешательстве, поскольку не знают, как действовать.
«Сверхдержавы даже пытались помешать процессу признания независимости стран Балтии. Первыми независимость стран Балтии признали малые страны Северной Европы, за которыми последовало признание со стороны крупнейших европейских держав. В неопределенной ситуации, когда малые государства пошли на смелый шаг, сверхдержавы впоследствии последовали их примеру. Если мы проявим смелость, мы сможем поддержать наших коллег. Это может стать вдохновляющим фактором и в случае Армении», — сказал Хёнге.
Спикер Эдускунта Финляндии Юсси Халла-ахо добавил, что у них есть политическая воля поддержать Армению, которой необходимо сосредоточиться на своем будущем.
«Нам необходимо улучшить и усилить внутреннюю устойчивость общества, чтобы оно стало сильнее. Один из способов — укрепить доверие среди ваших граждан, а также доверие к вашим властям. Система, в свою очередь, должна доверять гражданам. В этом случае люди захотят больше работать на благо общества, если будут верить, что каждый выполняет свою работу, что система работает для граждан, а не в интересах отдельных лиц или узкой группы», — сказал Халла-ахо.