Հայաստանը դեռևս չի հայտարարել ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու մտադրության մասին․ Պեսկով
Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Հայաստանը դեռևս չի հայտարարել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունից դուրս գալու մտադրության մասին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը, այդ մասին Պեսկովն ասել է լրագրողների հետ զրույցում։
«ՀԱՊԿ-ն ինքնուրույն, հասուն և իր արդյունավետությունն ու պահանջված լինելն ապացուցած կազմակերպություն է։ Դրանում աշխատանքները շարուևնակվում են։ Հայաստանը մինչ այս պահը չի հայտարարել այդ կազմակերպությունը լքելու մտադրության մասին»,- հայտարարել է Պեսկովը։
Պեսկովը նաև հայտնել է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ու Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը օրերս տեղի ունեցած հեռախոսազրույցի ժամանակ չեն քննարկել Հայաստանի կողմից ՀԱՊԿ-ում աշխատանքը վերսկսելու հարցը։
ՀՀ արտաքին հետախուզական ծառայությունը հունվարի 23-ին հրապարակել է Հայաստանի արտաքին ռիսկերի վերաբերյալ 2025 թվականի զեկույցը, որում նշված է, որ քիչ հավանական է, որ 2025 թվականին Հայաստանի կողմից ՀԱՊԿ անդամության սառեցման հիմքերը կվերանան։

Армения не заявляла о намерении выйти из ОДКБ: Дмитрий Песков
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил, что Армения не заявляла о намерении выйти из Организации Договора о коллективной безопасности.
Как передает Арменпресс, об этом Песков сказал в беседе с журналистами.
“ОДКБ - самостоятельная, зрелая организация. Работа в ней продолжается. Армения не заявляла о намерении покинуть эту организацию”, - заявил Песков.
Песков также сообщил, что президент России Владимир Путин и премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе недавнего телефонного разговора не обсуждали вопрос возобновления работы Армении в ОДКБ.
23 января Служба внешней разведки Республики Армения опубликовала доклад о внешних рисках Армении на 2025 год, в котором говорится, что маловероятно, что в 2025 году будут устранены основания для замораживания членства Армении в ОДКБ.