Հայաստանում կարող է արգելափակվել ռուսական հաղորդման հեռարձակումը․ ԲՏԱ նախարարը՝ ՌԴ դեսպանին ՀՀ ԱԳՆ կանչելու պատճառների մասին
«Ռոսիա 1» հեռուստաալիքով հաղորդավար Դմիտրի Կիսիլյովի կողմից հաղորդման ընթացքում հնչեցվել են արհեստական գեներացված անընդունելի թեզեր, շրջանառության մեջ են դրվել խոսույթներ, որոնք ՀՀ ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ են, հետևաբար Դմիտրի Կիսիլյովի հաղորդման հեռարձակումը կարող է Հայաստանում արգելափակվել։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում նշել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանն՝ անդրադառնալով Հայաստանում ՌԴ դեսպանին ԱԳՆ կանչելու և բողոքի հայտագիր ներկայացնելու պատճառներին:
Հայրապետյանը նշել է, որ ՌԴ դեսպանին ՀՀ ԱԳ նախարարություն կանչելը և բողոքի հայտագիր հանձնելը կապված է եղել օրերս «Ռոսիա 1» հեռուստաալիքով հաղորդավար Դմիտրի Կիսիլյովի կողմից որոշակի հայտարարությունների հետ։
«Հաղորդման ընթացքում հնչեցվել են, մասնավորապես, արհեստական գեներացված անընդունելի թեզեր, խոսույթներ են շրջանառության մեջ դրվել, որոնք ՀՀ ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ են։ Սրանով պայմանավորված՝ այո, այսօր ԱԳՆ է հրավիրվել դեսպանը և բողոքի նոտա է հանձնվել այս կապակցությամբ»,-մանրամասնել է Մխիթար Հայրապետյանը։
Վերջինս նաև հիշեցրել է, որ ռուսական ալիքի եթերում նմանօրինակ անընդունելի բովանդակությամբ մեկ այլ հեռուստահաղորդում ևս եղել է, որն արդեն արգելափակված է Հայաստանում՝ ինչպես հանրային մուլտիպլեքսի տարածքում, այնպես էլ ցանցային օպերատորներով․ խոսքը Վլադիմիր Սոլովյովի հաղորդման մասին է։
«Մեր տպավորությունն այն է, որ մեր հեռուստադիտողը առանձնապես մեծ կարոտով չի սպասում այդ հաղորդմանը։ Ինչպես նախորդ հաղորդման դեպքում, այս պարագայում ևս կոնկրետ Դմիտրի Կիսիլյովի հաղորդման հեռարձակումը կարող է մեր երկրում արգելափակվել»,-նշել է ԲՏԱ նախարարը։
Նախարարը նշել է, որ բոլոր այն հաղորդումները, որոնք կհեռարձակվեն մեր երկրի տարածքում, հասանելի կլինեն հայաստանյան հեռուստադիտողի համար իրենց բովանդակությամբ պետք է համապատասխանեն օրենսդրությամբ սահմանված բովանդակությանը, ճիշտ այնպես, ինչպես հայաստանյան տեղական մյուս հեռուստաալիքներն են այդ կանոններին հետևում:
«Ես կարծում եմ, որ այստեղ ՀՀ կառավարության ակնկալիքը լեգիտիմ է, օբյեկտիվ է և արդար է։ Այս պարագայում այսօր մենք աշխատանքային կարգով բողոք ենք ներկայացրել հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողով, որի արդյունքում կունենանք կոնկրետ արձագանք ՀՌՀ-ի գործընկերների կողմից, և դրանից հետո ԲՏԱ նախարարությունը կհստակեցնի իր անելիքները,- հայտարարել է նախարարը:
Նա շեշտել է, որ բոլոր միջազգային հեռուստաալիքներով հեռարձակվող կոնտենտը, որը ուղիղ կհակասի ՀՀ-ի պետական շահերին, լրջորեն վերանայվելու է Հայաստանի կողմից, և հարկ եղած դեպքում դրանց հեռարձակումը արգելափակվելու է։

В Армении может быть заблокирована трансляция российской программы: министр ВТП о причинах вызова посла РФ в МИД Армении
В течение передачи на телеканале “Россия 1” ведущий Дмитрий Киселев озвучил искусственно сформированные неприемлемые тезисы, а также распространил заявления, противоречащие суверенитету и территориальной целостности Республики Армения, в связи с чем, трансляция передачи Дмитрия Киселева в Армении может быть заблокирована.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр высокотехнологичной промышленности РА Мхитар Айрапетян в беседе с журналистами в Национальном собрании, коснувшись причин вызова посла России в МИД Армении и ноты протеста.
Айрапетян отметил, что вызов посла России в МИД РА и вручение ноты протеста связаны с недавними заявлениями ведущего телеканала “Россия 1” Дмитрия Киселева.
“В течение передачи, в частности, были озвучены искусственно сформированные неприемлемые тезисы, а также введены в оборот заявления, противоречащие суверенитету и территориальной целостности Республики Армения. Этим был обусловлен вызов посла в МИД и вручение ноты протеста”, - уточнил Мхитар Айрапетян.
Он также напомнил, что на российском канале транслировалась и другая телепередача с подобным неприемлемым содержанием, которая уже заблокирована в Армении как в зоне общественного мультиплекса, так и операторами сетей. Речь идет о программе Владимира Соловьева.
“У нас сложилось впечатление, что наши зрители не особенно и ждут эту программу. Как и в случае с предыдущей программой, в этом случае трансляция программы Дмитрия Киселева может быть заблокирована на территории нашей страны”, - отметил министр ВТП.
Министр добавил, что все программы, которые будут транслироваться в нашей стране и будут доступны армянскому зрителю, должны соответствовать содержанию, определенному законодательством, этим правилам следуют и местные армянские телеканалы.
“Я думаю, что ожидания правительства Армении здесь законны, объективны и справедливы. Сегодня мы подали рабочую жалобу в Комиссию по телевидению и радио, в результате чего получим конкретный ответ от партнеров комиссии, после чего министерство определит свои действия.
Он подчеркнул, что контент, транслируемый на всех международных телеканалах, который будет прямо противоречить государственным интересам Армении, будет серьезно пересмотрен Арменией, и в случае необходимости его трансляция будет заблокирована.