Հայաստանը չի մտածում ԵԱՏՄ-ն ինչ-որ բանով փոխարինել. նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը Եվրասիական տնտեսական միությունն ինչ-որ բանով փոխարինելու մասին չի մտածում, սակայն դիվերսիֆիկացնում է իր առևտրային գործընկերներին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին 2024-ի ամփոփոիչ ասուլիսում ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն՝ անդրադառնալով Հայաստանում ԵՄ-ին անդամակցության գործընթացի սկսելու վերաբերյալ զարգացումների հարցին:
«Որևէ պարագայում մենք չենք մտածում ԵԱՏՄ-ն փոխարինել ինչ-որ բանով: Մենք ուզում ենք լինել անկախ: Իսկ անկախությունն այն է, երբ դու կախված ես բոլորից, ոչ թե մեկից, և բոլորն էլ ինչ-որ չափով քեզնից են կախված»,-ասաց Պապոյանը:
Նախարարը կարևորեց, որ Հայաստանն արտադրի ու տարբեր տեղեր արտահանի մրցունակ ապրանքներ:
«Պետք չէ փոխարինել: Պետք է այդ ծավալները ԵԱՏՄ-ում պահել, մեծացնել, ավելացնել»,-ասաց Պապոյանը:
Նախարարն ընդգծեց, որ Հայաստանի առևտրային թիվ մեկ գործընկերը հիմա Արաբական Միացյալ Էմիրություններն է: Առևտրային խոշոր գործընկերների մեջ Ռուսաստանի հետ նաև Չինաստանն ու ԵՄ-ն են:

Армения не думает о замене ЕАЭС – министр экономики РА
Армения не думает о замене чем-то Евразийского экономического союза, но диверсифицирует своих торговых партнеров.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр экономики РА Геворг Папоян на пресс-конференции по итогам 2024 года, касаясь вопроса развития событий вокруг начала процесса вступления Армении в ЕС.
«В любом случае, мы не думаем чем-то заменять ЕАЭС. Мы хотим быть независимыми. А независимость - это когда ты зависишь от всех, а не от одного, и все в какой-то степени зависят от тебя», - сказал Папоян.
Министр подчеркнул важность производства Арменией и экспорта ею конкурентоспособной продукции в разные страны.
«Заменять не обязательно. Необходимо сохранить эти объемы в ЕАЭС, увеличить их", - сказал Папоян.
Министр подчеркнул, что торговым партнером номер один Армении сейчас являются Объединенные Арабские Эмираты.