Ամերիկայի հայկական համագումարը կանգնած է Լոս Անջելեսում հրդեհից տուժածների կողքին. հայտարարություն
ԵՐԵՎԱՆ, 11ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լոս Անջելեսի պատմության մեջ ամենաավերիչ հրդեհների ժամանակ Ամերիկայի հայկական համագումարն իր աղոթքներն է ուղղում համագումարի ընտանիքին, ընկերներին և աջակիցներին, բոլոր տուժածներին ու կանգնած է նրանց կողքին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝այս մասին հայտարարություն է տարածել Ամերիկայի հայկական համագումարը:
Հրդեհները ողբերգականորեն հանգեցրել են զոհերի, վիրավորների և հազարավոր տների, դպրոցների և ձեռնարկությունների կորստի:
«Հայկական համայնքի և Լոս Անջելեսի շրջանի կորուստները խորն ազդեցություն են թողել բոլորիս վրա։
Մենք մեր երախտագիտությունն ենք հայտնում բոլոր հրշեջներին և առաջին արձագանքողներին, ովքեր օր ու գիշեր աշխատում են՝ արձագանքելու հսկայական հրդեհներին՝ պաշտպանելու մեր համայնքները: Համագումարը կանգնած է տուժածների կողքին»,–ասված է հայտարարությունում:
Համագումարը ցանկ է ներկայացրել՝ շտապ օգնության աջակցության, ապաստարանի և համայնքային ռեսուրսների մասին տեղեկությունների համար:
Հարցերի կամ աջակցության կարիքի դեպքում կարելի է դիմել Ամերկայի հայկական համագումարի արևմտյան շրջանի տնօրեն Դավիթ Օջակյանին՝ [email protected] էլ․ հասցեով:
Լոս Անջելեսի շրջանի արտակարգ իրավիճակների մասին տեղեկատվություն և ռեսուրսներ, ներառյալ ապաստարաններ– https://lacounty.gov/emergency/։
Լոս Անջելես քաղաքի ռեսուրսներ՝ արդի տեղեկատվության համար– emergency.lacity.gov/updates։
Ամերիկյան Կարմիր խաչի ապաստարաններ և աղետների դեպքում աջակցության ծառայություններ– https://www.redcross.org/get-help/disaster-relief-and-recovery-services/find-an-open-shelter.html
FEMA/Աղետներին դեպքում աջակցության ծառայություն.
· Շարունակվող անտառային հրդեհներից տուժած բնակիչները և ձեռնարկությունները կարող են սկսել օգնության համար դիմել www.DisasterAssistance.gov կայքում կամ զանգահարելով 800-621-FEMA (3362) կամ օգտվելով FEMA App հավելվածից:
· Օգնությունը ներառում է տեղահանման աջակցություն մինչև 14 օր՝ օգնելով հոգալ հյուրանոցի ծախսերը նրանց համար, ովքեր ստիպված են տարհանվել, 770 ԱՄՆ դոլար՝ առաջին անհրաժեշտության պարագաների համար և ավելի մեծ ուղղակի դրամաշնորհներ՝ հիմնական ծախսերը, բժշկական կտրոնները, մեքենաների և այլ ծախսեր հոգալու համար: Փոքր բիզնեսի կառավարման ցածր տոկոսադրույքով վարկերը հասանելի են փոքր բիզնեսի սեփականատերերի և բնակիչների համար:

Армянская Ассамблея Америки выражает поддержку пострадавшим от пожара в Лос-Анджелесе. Заявление
В эти дни — время самых разрушительных пожаров в истории Лос-Анджелеса Армянская Ассамблея Америки молится за семью, друзей и сторонников Ассамблеи, а также за всех пострадавших и выражает им поддержку.
Как передает Арменпресс, Армянская Ассамблея Америки выступила с заявлением по этому поводу.
Пожары привели к трагическим последствиям: погибли, получили травмы, были разрушены тысячи домов, школ и предприятий.
«Потери армянской общины и района Лос-Анджелеса оказали тяжелое воздействие на всех нас.
«Мы выражаем нашу благодарность всем пожарным и спасателям, которые работают день и ночь, которые отзываются и защищают наши сообщества. Ассамблея поддерживает пострадавших», — говорится в заявлении.
Ассамблея представила список — для информации о чрезвычайной помощи, жилье и общественных ресурсах.
Если у вас возникли вопросы или вам нужна помощь, свяжитесь с Дэвидом Оджакяном, директором Западного региона Армянской Ассамблеи Америки, по адресу [email protected] .
Информация и ресурсы на случай чрезвычайной ситуации в округе Лос-Анджелес, включая убежища — https://lacounty.gov/emergency/ .
Ресурсы города Лос-Анджелес для получения актуальной информации – emergency.lacity.gov/updates.
Убежища и службы помощи при стихийных бедствиях Американского Красного Креста – https://www.redcross.org/get-help/disaster-relief-and-recovery-services/find-an-open-shelter.html.
FEMA/Служба помощи при стихийных бедствиях.
· Жители и предприятия, пострадавшие от продолжающихся лесных пожаров, могут подать заявку на получение помощи на сайте www.DisasterAssistance.gov или по телефону 800-621-FEMA (3362) или с помощью приложения FEMA App.
· Помощь при переезде на срок до 14 дней включает содействие для покрытия расходов на гостиницу для тех, кто вынужден эвакуироваться, 770 долларов на предметы первой необходимости и более крупные прямые гранты для покрытия основных расходов, медицинских счетов, транспортных средств и других расходов. Кредиты с низкими процентами для управления малым бизнесом доступны владельцам малого бизнеса и жителям.