Հայաստանի և Վրաստանի ռազմական ուսումնական հաստատությունները ստորագրել են համագործակցության հուշագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վրաստանի ՊՆ պաշտպանական հաստատությունների զարգացման դպրոցի «Պաշտպանություն և անվտանգություն ավագ ծրագրի» ունկնդիրները և ղեկավար կազմը՝ կրթօջախի տնօրենի տեղակալ Նիկոլոզ Մելկաձեի գլխավորությամբ դեկտեմբերի 23-24-ն այցելել են Հայաստանի Հանրապետություն:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ՊՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, վարչական համալիրում Վրաստանի պատվիրակությանն ընդունել է նախարարության պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության վարչության պետ Լևոն Այվազյանը։ Հանդիպման ընթացքում ներկայացվել են ՀՀ պաշտպանության ոլորտում իրականացվող վերափոխումների գործընթացը, ինչպես նաև պաշտպանության բնագավառում Հայաստանի և Վրաստանի համագործակցության հեռանկարները։
Վրաստանի պատվիրակությունը հյուրընկալվել է նաև ՊՆ պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանում, որտեղ կրթօջախի ղեկավար, գեներալ-մայոր Ալբերտ Բաղդադյանը ներկայացրել է համալսարանի գործունեության վերաբերյալ բանախոսություն։ ՊՆ ՊԱՀՀ-ի ղեկավար և պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչները պատասխանել են «Պաշտպանություն և անվտանգություն ավագ ծրագրի» ունկնդիրների հարցերին։
Հայաստան կատարած այցի արդյունքներով՝ երկու երկրների ռազմաուսումնական հաստատությունների համագործակցության պատմության մեջ առաջին անգամ ՀՀ ՊՆ պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանի և Վրաստանի ՊՆ պաշտպանական հաստատությունների զարգացման դպրոցի միջև ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր։

Военные учебные заведения Армении и Грузии подписали Меморандум о сотрудничестве
23-24 декабря слушатели и руководство Старшей программы обороны и безопасности Школы развития оборонных учреждений Министерства обороны Грузии во главе с заместителем директора образовательного центра Николозом Мелкадзе посетили Республику Армения.
Как передает Арменпресс, со ссылкой на сообщение Министерства обороны Армении, в административном комплексе делегацию Грузии принял начальник Управления оборонной политики и международного сотрудничества министерства Левон Айвазян. В ходе встречи был представлен процесс реформ, реализуемых в сфере обороны Армении, а также перспективы сотрудничества между Арменией и Грузией в сфере обороны.
Грузинская делегация также была принята в Национальном исследовательском университете обороны МО, где руководитель учебного заведения генерал-майор Альберт Багдадян выступил с докладом о деятельности университета. Глава Минобороны и представители профессорско-преподавательского состава ответили на вопросы слушателей Программы обороны и безопасности.
По итогам визита в Армению впервые в истории сотрудничества между военными учебными заведениями двух стран был подписан Меморандум о сотрудничестве между Национальным исследовательским университетом обороны МО Республики Армения и оборонными учреждениями Школы развития МО Грузии.