Գրենլանդիայի խորհրդարանում Թրամփին հիշեցրել են, որ կղզին չի վաճառվում
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի մեկնաբանությունը Գրենլանդիայի նկատմամբ վերահսկողություն հաստատելու վճռական նշանակության մասին «շատ անհարգալից է» և վկայում է այն մասին, որ Թրամփը մտադիր է «գնել» կղզին, հայտարարել է «ժողովրդական համայնք» կուսակցությունից Գրենլանդիայի խորհրդարանի պատգամավոր Աայա Շեմնիցը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Գրենլանդիան, ինչպես և նախկինում, չի վաճառվում։ Ես կարծում եմ, որ «տիրում» և «վերահսկողություն» բառերը, որոնք գործածել է ԱՄՆ ապագա նախագահը, որը որոշում է ամբողջ արևմտյան աշխարհի արտաքին և անվտանգության քաղաքականությունը, բավականին հստակ ազդանշան է այն մասին, որ նրանք ցանկանում են գնել Գրենլանդիան: Եվ նաև դանիացի քաղաքական գործիչների նկատմամբ անհարգալից է ասել, թե այս որոշումը կախված է Դանիայից», - ասել է Շեմնիցը, որի խոսքերն է մեջբերել Ritzau գործակալությունը:
Միևնույն ժամանակ Շեմնիցը դեմ չէ ԱՄՆ-ի հետ համագործակցության ընդլայնմանը։ Որպես օրինակ նա բերում է Գրենլանդիայում Միացյալ Նահանգների հյուպատոսության բացումը։ Բայց, ըստ պատգամավորի, ԱՄՆ-ի մաս դառնալ կղզու բնակիչները չեն ցանկանում։
«Այդ որոշումը Գրենլանդիայինն է և Գրենլանդիայի ժողովրդինը: Մենք ընդլայնել ենք ինքնակառավարումը Գրենլանդիայում: Եվ որքան ինձ հայտնի է, Գրենլանդիայում ոչ մի կուսակցություն չի ցանկանում դառնալ ԱՄՆ քաղաքացիներ», - հավելել է նա:
Ավելի վաղ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ Վաշինգտոնին անհրաժեշտ է վերահսկել Գրենլանդիան։
«Ես ուրախությամբ հայտարարում եմ , որ Քեն Հաուերին ընտրել եմ Դանիայում Միացյալ Նահանգների դեսպանի պաշտոնում…. Ի շահ ազգային անվտանգության և ամբողջ աշխարհում ազատության` Միացյալ Նահանգները կարծում է, որ բացարձակապես անհրաժեշտ են Գրենլանդիային տիրելը և նրա նկատմամբ վերահսկողություն հաստատելը: Քենը հիանալի կներկայացնի Միացյալ Նահանգների շահերը», - գրել է նա իր Truth Social սոցիալական ցանցում։
2019 թվականին Թրամփի առաջին նախագահական ժամկետի շրջանում ամերիկյան զանգվածային լրատվամիջոցները գրել էին, որ նա շահագրգռված է Գրենլանդիայի ձեռքբերման հնարավորությամբ։ Գրենլանդիան մտնում է Դանիայի կազմի մեջ և ունի լայն ինքնավարության  իրավունքներ։ Թագավորության իշխանություններն այն ժամանակ  հրաժարվել էին Գրենլանդիան վաճառելու քննարկումից՝ գաղափարն անվանելով անհեթեթ:

Комментарий избранного американского президента Дональда Трампа о решающем значении владения Гренландией и контроля над ней является "очень неуважительным" и говорит о том, что Трамп намерен "купить" остров. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявила депутат гренландского парламента от партии "Народное сообщество" Аайя Шемниц.
"Гренландия все еще не продается, - цитирует агентство Ritzau слова политика. - Я думаю, что слова "владение" и "контроль" будущего президента США, который определяет внешнюю и политику безопасности всего западного мира, являются достаточно четким сигналом о том, что они хотят купить Гренландию. И также неуважительно по отношению к датским политикам говорить, что это решение зависит от Дании".
При этом Шемниц не против расширения сотрудничества с США. В качестве примера она приводит открытие в Гренландии американского консульства. Но становиться частью США жители острова не хотят, считает депутат.
"Это решение остается за Гренландией и гренландским народом. Мы расширили самоуправление в Гренландии. И, насколько мне известно, ни одна партия в Гренландии не хочет становиться американскими гражданами", - добавила она.
Ранее избранный президент США Дональд Трамп заявил, что Вашингтону необходимо контролировать Гренландию. "Я с радостью объявляю, что выбрал Кена Хауэри на должность посла Соединенных Штатов в Дании. <...> В интересах национальной безопасности и свободы во всем мире США полагают, что владение и контроль над Гренландией абсолютно необходимы. Кен будет замечательно представлять интересы Соединенных Штатов", - написал он на своей странице в социальной сети Truth Social.
В первый президентский срок Трампа в 2019 году американские СМИ писали, что он интересовался возможностью приобрести Гренландию, которая является территорией в составе Дании и имеет права широкой автономии. Власти королевства обсуждать продажу Гренландии тогда отказались, назвав идею абсурдной.