Մհեր Գրիգորյանը կարևորել է ՀՀ և ՌԴ միջև նավիգացիոն կապարակնիքների կիրառմամբ  պիլոտային նախագծի հաջողությամբ  գործարկումը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի Դաշնության մայրաքաղաք Մոսկվայում այսօր՝ դեկտեմբերի 20-ին, կայացել է Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 23-րդ նիստը։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ նիստի եզրափակիչ ելույթի խոսքով հայկական պատվիրակության ղեկավար, ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը նշել է, որ, ամփոփելով տարեկան արդյունքները, արձանագրում են՝ նախորդ՝ 22-րդ նիստում անելիքների վերաբերյալ ընդունված գրեթե բոլոր որոշումներն իրականցվել են: Փոխվարչապետի խոսքով՝ հատկապես տնտեսական ցուցանիշները շատ տպավորիչ են.
«Միջոցառման շրջանակներում քննարկել ենք կարևոր հարցեր, ինչպես նաև մտքեր ենք փոխանակել այն ուղղություններով, որոնք միջազգային առևտրի փոփոխվող ճարտարապետության  պայմաններում կապահովեն տնտեսական համագործակցության հետագա ամրացումը մեր երկրների միջև։
Ընդգծեմ նաեւ մեր պետությունների մաքսային  ծառայությունների համագործակցության բարձր մակարդակը` ուղղված  համատեղ  օպերատիվ կերպով առաջադրանքները կատարելուն եւ փոխգործակցության զարգացմանը երկարաժամկետ հեռանկարային ապագայում։  Համոզված եմ, որ բեռնափոխադրումների համակարգի   նշանակալի պարզեցումը, հատկապես՝ Վերին Լարսի անցակետում,   կնպաստի լոգիստիկ շղթայի  անխափան գործունեությանը, ինչպես նաեւ դրական կանդրադառնա գործնական կապերի ամրապնդմանն ու մեր տնտեսությունների  մրցունակության բարձրացմանը»,- ասել է ՀՀ փոխվարչապետը:
Մհեր Գրիգորյանը շատ կարևոր է համարել Հայաստանի ու Ռուսաստանի միջև ապրանքների և մարդկանց տեղաշարժը պարզեցնելու, ինչպես նաև թվային տեխնոլոգիաների զարգացման համար նավիգացիոն կապարակնիքների կիրառմամբ  պիլոտային նախագծի հաջողությամբ  գործարկումը՝ նշելով, որ այն  երկու երկրների միջեւ կդառնա նշանակալի քայլ տրանսպորտային լոգիստիկայի կատարելագործման ուղղությամբ։

YEREVAN, DECEMBER 20, ARMENPRESS. The 23rd meeting of the Intergovernmental Commission on Economic Cooperation between Armenia and Russia was held in Moscow on December 19.
Head of the Armenian delegation, Deputy Prime Minister of the Republic of Armenia, Mher Grigoryan, in his closing remarks noted that, after summing up the annual results, they found that almost all the decisions made during the 22nd session had been implemented.
According to the Deputy Prime Minister, the economic indicators are particularly impressive.
"During the event, we discussed important issues and exchanged ideas on directions that will ensure further strengthening of economic cooperation between our countries amidst the evolving architecture of international trade," Deputy PM stated.
"I am convinced that the significant simplification of the cargo transportation system, particularly at the Upper Lars checkpoint, will contribute to the smooth functioning of the logistics chain and have a positive impact on strengthening business ties and enhancing the competitiveness of our economies," Grigoryan said.
The Deputy Prime Minister emphasized the importance of successfully launching a pilot project utilizing navigation seals to streamline the movement of goods and people between Armenia and Russia. He also underscored the need to advance digital technologies to further improve cooperation in the sphere.