ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը մերժել է կառավարության ֆինանսավորման օրինագիծը՝ շաթդաունի վտանգ ստեղծելով
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը մերժել է կառավարության ֆինանսավորման մասին օրինագիծը, որն առաջարկել էր խոսնակ Մայք Ջոնսոնը, և որին աջակցում էր ընտրված նախագահ Դոնալդ Թրամփը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Reuters գործակալությունը նշում է, որ տասնյակ հանրապետականներ դեմ են դուրս եկել նորընտիր նախագահին՝ կառավարության աշխատանքի դադարեցման՝ շաթդաունի վտանգ ստեղծելով։
Օրինագծին կողմ է քվեարկել 174, դեմ՝ 235 օրենսդիր։
Թրամփը փորձում էր ճնշում գործադրել օրենսդիրների վրա, որպեսզի օրինագիծն ընդունվի մինչև հունվարի 20-ին իր կողմից նախագահի պաշտոնի ստանձնումը, սակայն նրա կուսակցության որոշ անդամներ հրաժարվել են ընդունել փաթեթը, որով նախատեսվում էր ծախսերի ավելացում և դաշնային կառավարության 36 տրիլիոն պարտքի ավելացում ևս մի քանի տրիլիոնով։
Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Ջոնսոնն ասել է, որ մեկ այլ լուծում կգտնվի՝ առանց մանրամասնելու հաջորդ քայլերը։
Ջոնսոնն օրինագիծը ներկայացրել էր դեկտեմբերի 19-ի կեսօրին: Այդ օրինագծով կառավարության ֆինանսավորումը ներկայիս մակարդակում կպահպանվեր մինչև մարտ, մոտ 100 միլիարդ դոլար կհատկացվեր աղետների հետևանքով տուժածներին։ Բացի այդ, երկու տարով կկասեցվեին պետական պարտքի առավելագույն չափի սահմանափակումները, ինչը Թրամփին թույլ կտար իրականացնել հարկերի կրճատումներ, ինչպես խոստացել էր նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ։
Կառավարության ֆինանսավորման ժամկետն ավարտվում է դեկտեմբերի 20-ին, ժամը 23։59-ին։ Եթե օրենսդիրներին չհաջողվի երկարաձգել այդ վերջնաժամկետը, ապա ԱՄՆ կառավարությունը կսկսի մասնակի շաթդաունը, որի պատճառով, ըստ Reuters-ի, կդադարի ֆինասնավորումն «ամեն ինչի համար՝ սկսած սահմանների պահպանությունից մինչև ազգային զբոսայգիներ»։ Բացի այդ, ավելի քան 2 միլիոն դաշնային աշխատակիցներ կզրկվեն վճարումներից։
ԱՄՆ տրանսպորտի անվտանգության վարչությունը հայտարարել է, որ սուրբծննդյան արձակուրդների այս զբաղված շրջանում ճանապարհորդողները կարող են ստիպված լինել երկար հերթեր կանգնել օդանավակայաններում։

Палата представителей США отклонила законопроект о государственном финансировании, предложенный спикером Майком Джонсоном и поддержанный избранным президентом Дональдом Трампом. Как сообщает Арменпресс, агентство Reuters отмечает, что десятки республиканцев выступили против новоизбранного президента, создав угрозу приостановки работы правительства - шатдауна.
За законопроект проголосовали 174 законодателя, против – 235.
Трамп пытается оказать давление на законодателей, чтобы они приняли законопроект до того, как он вступит в должность 20 января, но некоторые члены его собственной партии отказались принять пакет, который увеличит расходы и долг федерального правительства в размере $36 триллионов еще на несколько триллионов.
Спикер Палаты представителей Джонсон заявил, что будет найдено другое решение, но не уточнил дальнейшие шаги.
Джонсон представил законопроект во второй половине дня 19 декабря. Законопроект позволил бы сохранить государственное финансирование на нынешнем уровне до марта, предоставив почти $100 миллиардов на помощь при стихийных бедствиях. Кроме того, на два года будут приостановлены ограничения на максимальный размер госдолга, что позволит Трампу осуществить обещанное им во время избирательной кампании снижение налогов.
Срок финансирования правительства заканчивается 20 декабря в 23:59. Если законодатели не смогут продлить этот срок, правительство США начнет частичное закрытие, которое сократит финансирование "всего - от безопасности границ до национальных парков", сообщает Reuters. Кроме того, более 2 миллионов федеральных служащих потеряют зарплату.
Администрация транспортной безопасности США объявила, что путешественникам, возможно, придется стоять в длинных очередях в аэропортах во время напряженного сезона рождественских праздников.