ՀՀ նախագահը և Ավստրիայի նորանշանակ դեսպանն անդրադարձել են տարբեր ոլորտներում փոխգործակցության ընդլայնման հնարավորություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Ավստրիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռոբերտ Գերշները (նստավայրը՝ Թբիլիսի):
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմից, ՀՀ նախագահը շնորհավորել է դեսպանին նշանակման կապակցությամբ և հաջողություններ մաղթել: «Վստահ եմ, որ Ձեր գործունեությունը կնպաստի և ավելի բարձր մակարդակի կհասցնի մեր համագործակցությունը:
Հայաստանը բարձր է գնահատում և կարևորում է Ավստրիայի հետ համագործակցությունը: Վերջին ժամանակաշրջանում այն ավելի ինտենսիվ է դարձել: Ցանկանում եմ նաև շնորհակալություն հայտնել Ավստրիային, Ավստրիայի իշխանություններին այն աջակցության համար, որ ցուցաբերել են Հայաստանին»,- ասել է նախագահը:
Ըստ աղբյուրի՝ նորանշանակ դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության և ջերմ խոսքերի համար: «Ուրախ եմ, որ կարող ենք արձանագրել, որ մեր երկու երկրների միջև հարաբերություններն ի սկզբանե, 1992 թվականից ի վեր, բարեկամական են եղել, և ինչպես ճշմարտացիորեն նշեցիք, վերջին տարիներին լրացուցիչ դրական դինամիկա և զարգացում է գրանցվել դրանցում»,- ասել է դեսպանը:
Նշվում է, որ հանդիպման ընթացքում կարևորվել է երկու երկրների միջև առկա սերտ համագործակցությունը՝ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ Եվրամիության ձևաչափերով:
Առանձնահատուկ շեշտվել է Հայաստանում Ավստրիական զարգացման գործակալության գնահատելի գործունեության կարևոր դերակատարությունն ու նշանակությունը:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկացմամբ՝ անդրադարձ է կատարվել քաղաքական, տնտեսական, կրթամշակութային փոխգործակցության հետագա ընդլայնման հնարավորություններին:
Կողմերը դրական են գնահատել երկրների միջև տարբեր մակարդակներում արդյունավետ շփումներն ու փոխայցելությունները, որոնք նոր խթան են հանդիսանում տարբեր ոլորտներում արդյունավետ գործակցության ամրապնդման համար:

YEREVAN, DECEMBER 11 , ARMENPRESS. The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Austria to Armenia, Robert Gerschner (residing in Tbilisi), handed over the credentials to President of the Republic of Armenia Vahagn Khachaturyan.
According to the Presidential Office, the President congratulated the Ambassador on his appointment and wished him success. "I am confident that your efforts will contribute to and elevate our cooperation to an even higher level. Armenia highly values and appreciates its cooperation with Austria. In recent times, this cooperation has become more intensive. I also want to express my gratitude to Austria and its authorities for the support they have provided to Armenia," the President said.
The newly appointed Ambassador expressed gratitude for the warm reception and kind words. "I am glad that we can record that the relations between our two countries have been friendly since the very beginning, in 1992, and, as you have noted, in recent years these relations have gained additional positive development," the Ambassador said.
The meeting highlighted the importance of close cooperation between the two countries, both bilaterally and within European Union formats. The significant role and value of the Austrian Development Agency's activities in Armenia were particularly emphasized.
According to the Presidential office, the meeting addressed opportunities for further expanding political, economic, educational, and cultural cooperation.