Թրամփը ցանկանում է Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև համաձայնության հասնել մինչև իր երդմնակալությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ ընտրված նախագահ Դոնալդ Թրամփը ցանկանում է Իսրայելի և պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման միջև համաձայնության հասնել մինչև իր կողմից նախագահի պաշտոնի ստանձնումը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Կատարի վարչապետ Մուհամեդ բեն Աբդուլռահման Ալ Թանին Sky News-ին տված հարցազրույցում։
«Մենք կապի մեջ ենք ապագա վարչակազմի և նախագահ Թրամփի խորհրդականների հետ։ Մենք փորձում ենք նրանց հետ համակարգել մեր ջանքերը։ Մենք բոլորս համակարծիք ենք և հույս ունենք հաղթահարել այս իրավիճակը նախքան նախագահի կողմից պաշտոնը ստանձնելը, քանի որ առաջնահերթություններ ունենք՝ կայունացնելու իրավիճակը Գազայում, մենք առաջնահերթություններ ունենք՝ վերականգնելու տարածաշրջանային անվտանգությունը», - ասել է նա։
Կատարի վարչապետը հաստատել է, որ տեղի ունեցած շփումներում Թրամփի թիմն ասել է, որ ցանկանում է այս հարցը լուծել մինչև երդմնակալությունը, որը տեղի կունենա հունվարի 20-ին։
«Մենք սա լսել ենք նրա թիմից, նրանց հետ իմ ունեցած զրույցներում նրանք ասել են, որ ցանկանում են, որ դա (խմբ.՝ Համասի հետ գործարքի հարցը) որոշվի հիմա, նույնիսկ այսօր», - ասել է նա։
Մուհամեդ բեն Աբդուլռահման Ալ Թանիի խոսքով՝ Գազայի հատվածում մարտերի դադարեցումը պահանջում է «առավելագույն ճնշում» բոլոր կողմերի վրա։
Խոսելով այն մասին, թե ինչ է նշանակում Թրամփի ընտրվելը Մերձավոր Արևելքի համար՝ Ալ Թանին ասել է, որ կան «շատ ռիսկեր», բայց նաև «շատ հնարավորություններ»։
«Հուսով եմ, որ բոլորը տեսնում են այս հնարավորությունները», - հավելել է նա:
Գազայում հրադադարի շուրջ բանակցություններն առայժմ ձախողվել են։
2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ին ՀԱՄԱՍ-ի հարձակման հետևանքով Իսրայելում զոհվել էր 1200 մարդ, շուրջ 250 մարդ՝ գերեվարվել։ Գազայի հատվածում Իսրայելի պատասխան ռազմական գործողությունների հետևանքով պաղեստինցիների շրջանում զոհերի թիվը գերազանցել է 44 500-ը։

Трамп хочет достичь соглашения между Израилем и ХАМАС до инаугурации
Избранный президент США Дональд Трамп хочет достичь соглашения между Израилем и палестинским радикальным движением ХАМАС до того, как он вступит в должность. Как сообщает Арменпресс, об этом в интервью Sky News заявил премьер-министр Катара Мухаммед бен Абдеррахман Аль Тани.
"Мы находимся в контакте с будущей администрацией и советниками президента Трампа. Мы пытаемся скоординировать с ними наши усилия. Мы все согласны и надеемся преодолеть эту ситуацию до того, как президент вступит в должность, потому что у нас есть приоритеты по стабилизации ситуации в Газе, у нас есть приоритеты по восстановлению региональной безопасности", - сказал он.
Премьер-министр Катара подтвердил, что в ходе имевшихся контактов команда Трампа говорила, что хочет решить этот вопрос до инаугурации, которая состоится 20 января.
"Мы слышали это от его команды, в беседах, которые я с ними вел, они говорили, что хотят, чтобы этот вопрос (вопрос сделки с ХАМАС - ред.) был решен сейчас, даже сегодня", - сказал он.
По словам Мухаммеда бен Абдеррахмана Аль Тани, прекращение боевых действий в секторе Газа требует "максимального давления" на все стороны.
Говоря о том, что означает избрание Трампа для Ближнего Востока, Аль Тани сказал, что существует "много рисков", но также и "много возможностей".
"Я надеюсь, что все видят эти возможности", - добавил он.
Переговоры о прекращении огня в секторе Газа пока провалились.
В результате атаки ХАМАС 7 октября 2023 года в Израиле погибли 1200 человек и около 250 человек попали в плен. В результате ответных военных операций Израиля в секторе Газа число палестинцев превысило 44 500 человек.