Ռուսաստանի և Հյուսիսային Կորեայի միջև ռազավարական գործընկերության մասին համաձայնագիրն ուժի մեջ է մտել
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի և Հյուսիսային Կորեայի միջև համապարփակ ռազմավարական գործընկերության մասին համաձայնագիրը, որը հունիսին ստորագրել էին երկու երկրների ղեկավարներ Վլադիմիր Պուտինը և Կիմ Չեն Ընը, ուժի մեջ է մտել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է Կորեայի կենտրոնական լրատվական գործակալությունը:
«Կորեայի Ժողովրդադեմոկրատական ​​Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև Համապարփակ ռազմավարական գործընկերության պայմանագիրն ուժի մեջ է մտել վավերացման փաստաթղթերի փոխանակման օրվանից՝ 2024 թվականի դեկտեմբերի 4-ից, համաձայն պայմանագրի 22-րդ հոդվածի», - հայտնել է գործակալությունը։
Նշվում է, որ վավերացման փաստաթղթերի փոխանակման մասին արձանագրությունը ստորագրել են ԿԺԴՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Կիմ Չեն Գյուն և ՌԴ արտաքին գործերի փոխնախարար Անդրեյ Ռուդենկոն։
Իր հերթին «Ինտերֆաքս» գործակալությունը հիշեցնում է, որ համաձայնագիրը ստորագրվել է Փհենյանում 2024 թվականի հունիսի 19-ին՝ տարբեր ոլորտներում գործընկերությունը և ռազմավարական փոխգործակցությունը խորացնելու նպատակով։ Ռուսաստանն ու Հյուսիսային Կորեան այն վավերացրել են նոյեմբերին։
Պայմանագիրը, մասնավորապես, սահմանում է, որ կողմերից մեկի դեմ զինված ագրեսիայի անմիջական սպառնալիքի դեպքում կողմերը խորհրդակցություններ են անցկացնում՝ համակարգելու իրենց դիրքորոշումները և համաձայնեցնելու միմյանց օգնություն տրամադրելու հնարավոր միջոցները։
Միևնույն ժամանակ, Ռուսաստանի Դաշնությունը և ԿԺԴՀ-ն պարտավորվում են երրորդ երկրների հետ համաձայնագրեր չկնքել՝ ուղղված կողմերից մեկի դեմ, և թույլ չտալ երրորդ երկրներին օգտագործել իրենց տարածքը՝ խախտելու մյուս կողմի ինքնիշխանությունը, անվտանգությունը և տարածքային ամբողջականությունը։

Вступил в силу договор о стратегическом партнерстве между Россией и Северной Кореей
Вступил в силу договор о всестороннем стратегическом партнерстве между Россией и Северной Кореей, подписанный в июне лидерами двух стран Владимиром Путиным и Ким Чен Ыном. Как передает Арменпресс, об этом сообщило Центральное телеграфное агентство Кореи.
“Договор о всеобъемлющем стратегическом партнерстве между Корейской Народно-Демократической Республикой и Российской Федерацией вступил в силу со дня обмена ратификационными грамотами в соответствии со статьей 22 договора - 4 декабря 2024 года”, - сообщило агентство.
Отмечается, что протокол об обмене ратификационными документами подписали заместитель министра иностранных дел КНДР Ким Чжон Гю и заместитель министра иностранных дел Российской Федерации Андрей Руденко.
Агентство “Интерфакс” напоминает, что договор был подписан в Пхеньяне 19 июня 2024 года в целях углубления партнерства и стратегического сотрудничества в различных сферах. Россия и Северная Корея ратифицировали его в ноябре.
Договор, в частности, предусматривает, что в случае непосредственной угрозы вооруженной агрессии против одной из сторон стороны проводят консультации для согласования своих позиций и согласования возможных способов оказания взаимопомощи.
При этом Российская Федерация и КНДР обязуются не подписывать соглашения с третьими странами, направленные против одной из сторон, а также не позволять третьим странам использовать свою территорию для нарушения суверенитета, безопасности и территориальной целостности другой стороны.