Վարչապետի գլխավորությամբ կայացել է Հաշմանդամություն ունեցող անձանց հարցերով զբաղվող ազգային հանձնաժողովի նիստը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ դեկտեմբերի 2-ին տեղի է ունեցել Հաշմանդամություն ունեցող անձանց հարցերով զբաղվող ազգային հանձնաժողովի նիստը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, մինչ օրակարգի քննարկումը, Նիկոլ Փաշինյանն իր խոսքում նշել է, որ նիստն անցնում է Հաշմանդամություն ունեցող անձանց միջազգային օրվա նախօրեին: Վարչապետի խոսքով՝ դա կարևոր առիթ է՝ վերադառնալու հաշմանդամություն ունեցող անձանց հարցերի օրակարգին, չնայած՝ Կառավարության համար այն կարևոր առաջնահերթություն է: Երկրի ղեկավարը նշել է, որ կան բազմաթիվ պատճառներ, որոնք թույլ չեն տալիս ցանկալի առաջընթաց արձանագրել: «Պատճառներից մեկն այն է, որ ենթակառուցվածքները, որոնք ձևավորված են Հայաստանում տասնյակ տարիներ, հաշմանդամություն ունեցող անձանց կարիքների բավարարման տրամաբանությամբ չեն նախագծվել: Եվ եթե ուղիղ ասենք, որևէ բան անելու համար անխուսափելիորեն ժամանակ է պետք»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Ըստ աղբյուրի՝ վարչապետը խոսել է երկրի տնտեսական զարգացման գործում հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց ներուժի լիարժեք ներգրավման կարևորության մասին, որը նաև հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց և նրանց ընտանիքների բարեկեցության ապահովման հարցում հենց իրենց ներգրավվածության խնդիրն է լուծում: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ այս հարցը պետք է հասցեագրել կրթության ոլորտից, քանի որ ներառական կրթության խորքային և ռազմավարական  նպատակներից մեկը նաև սա է:
Ամփոփելով իր խոսքը՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ազգային հանձնաժողովն այն հարթակն է, որը պետք է ապահովի հարցերի ձևակերպումների ամբողջականությունը, ինչպես նաև ընդգծել, որ հետևողականությունն ու շարունակականությունն են ամենահուսալի ու արդյունավետ գործիքները խնդիրների լուծման համար:
Նշվում է, որ օրակարգի շրջանակում ներկայացվել են 2023-2024 թվականների ընթացքում հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների իրացման ձեռքբերումները, մարտահրավերները և ոլորտային նախաձեռնությունները սոցիալական պաշտպանության, առողջապահության, կրթության, բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության, ֆինանսական և բանկային ծառայությունների ոլորտներում:
Վերոնշյալ ոլորտներում կատարված աշխատանքների վերաբերյալ զեկույցներով հանդես են եկել ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը, կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը, առողջապահության նախարարի տեղակալ Արտակ Ջումայանը, կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Հովհաննես Խաչատրյանը:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկացմամբ՝ ծավալվել է քննարկում հաշմանդամություն ունեցող անձանց սոցիալական ներառման համար մատչելի պայմանների ապահովման, ինչպես նաև  հավասար հնարավորությունների ստեղծման հետ կապված հարցերի շուրջ: Նիստի մասնակիցները ներկայացրել են իրենց դիտարկումներն ու առաջարկությունները վերոնշյալ թեմաների շուրջ:
Կարևորելով փոքր խնդիրներ լուծելով առաջ շարժվելու, ինչպես նաև իրագործելի պլան ունենալու անհրաժեշտությունը՝ վարչապետը հանձնարարել է պատասխանատու գերատեսչությունների ղեկավարներին աշխատանքներն իրականացնել ոլորտում առկա խնդիրների գույքագրմամբ և առաջնահերթություն տալ կարճաժամկետ հատվածում իրատեսական լուծման ենթակա խնդիրներին:

Под председательством Никола Пашиняна состоялось заседание Национальной комиссии по вопросам лиц с инвалидностью
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось заседание Национальной комиссии по вопросам лиц с инвалидностью.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, до начала обсуждения вопросов повестки дня, Никол Пашинян отметил, что встреча проходит накануне Международного дня инвалидов. По словам премьер-министра, это важный повод вернуться к повестке вопросов людей с ограниченными возможностями, хотя для правительства это важный приоритет. Глава государства отметил, что существует множество причин, которые препятствуют достижению желаемого прогресса.
“Одна из причин заключается в том, что инфраструктура, которая формировалась в Армении десятилетиями, не была спроектирована с учетом логики удовлетворения потребностей людей с ограниченными возможностями. И, если говорить прямо, неизбежно требуется время, чтобы что-то сделать”, - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр коснулся важности полного вовлечения потенциала людей с ограниченными возможностями в экономическое развитие страны, что также решает проблему их вовлечения в обеспечение благополучия этих людей и членов их семей. Никол Пашинян подчеркнул, что этот вопрос нужно решать со сферы образования, поскольку это одна из глубинных и стратегических целей инклюзивного образования.
Подводя итоги, Никол Пашинян отметил, что Национальная комиссия - это та платформа, которая должна обеспечить целостность формулировки вопросов, а также подчеркнул, что последовательность и преемственность являются самыми надежными и эффективными инструментами решения проблем.
В рамках повестки дня были представлены достижения, проблемы и отраслевые инициативы реализации прав лиц с ограниченными возможностями на 2023-2024 годы в сферах социальной защиты, здравоохранения, образования, высокотехнологичной промышленности, финансов и банковских услуг.
С докладами о работе в вышеуказанных областях выступили министр труда и социальных вопросов Нарек Мкртчян, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, министр высокотехнологической промышленности Мхитар Айрапетян, заместитель министра здравоохранения Артак Джумаян, заместитель председателя Центрального банка Ованес Хачатрян.
Состоялось обсуждение вопросов обеспечения доступных условий социальной интеграции, а также создания равных возможностей для лиц с ограниченными возможностями. Участники заседания представили свои наблюдения и предложения по вышеуказанным темам.
Подчеркнув необходимость двигаться вперед, решая маленькие проблемы, а также иметь выполнимый план, премьер-министр поручил руководителям ответственных ведомств провести работу по инвентаризации существующих проблем и ​​отдавать приоритет вопросам, которые можно реально решать в краткосрочной перспективе.