Գիտնականները հերքել են Հերոդոտոսի վարկածը հայերի բալկանյան ծագման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գիտնականները հերքել են անտիկ շրջանի հույն պատմիչ Հերոդոտոսի վարկածն այն մասին, թե հայերի նախնիները բալկանյան ծագում ունեն։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ American Journal of Human Genetics ամսագրում հրապարակված հոդվածում նշվում է, որ գենետիկները կարդացել են 57 հայերի ԴՆԹ-ն՝ նրանց պոպուլյացիայի ժողովրդագրական պատմությունն ուսումնասիրելու նպատակով և հաստատել են դիտարկումներն այն մասին, որ ժամանակակից հայերին գենետիկորեն մոտ մարդիկ կովկասյան տարածաշրջանում ապրել են դեռ բրոնզի դարում:
Հոդվածում նշվում է, որ հայերի պատմությունը վաղուց գրավել է հետազոտողների ուշադրությունը։ Դա պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ նրանք ունեն իրենց առաքելական եկեղեցին, այբուբենը և լեզուն, որը պատկանում է հնդեվրոպական լեզվաընտանիքի առանձին ճյուղին:
«Անտիկ շրջանի հույն պատմիչ Հերոդոտոսի հաղորդումների շնորհիվ՝ վարկած է առաջացել, որ հայերի նախնիները Կովկաս են տեղափոխվել Բալկաններից և մասնավորապես Թրակիայից։ Այդ վարկածը հետագայում մատնանշվեց որոշ լեզվաբանների կողմից: Այնուամենայնիվ, ժամանակակից ապացույցները ցույց են տալիս, որ գենետիկորեն նման բնակչություն այս տարածաշրջանում ապրել է առնվազն բրոնզե դարում: Ավելին, ժամանակակից հայերի նախնիների մի զգալի մասը, ըստ ամենայնի, բնակվել է Հայկական լեռնաշխարհում դեռ նեոլիթյան դարաշրջանում»,- ասված է հոդվածում։
Դուբլինի Թրինիթի քոլեջից Անահիտ Հովհաննիսյանը 9 երկրների գիտական ​​կազմակերպությունների գործընկերների հետ ներկայացրել է հայերի ժողովրդագրական պատմության հետազոտությունների արդյունքները։ Ըստ այդմ՝ գիտնականները կարդացել են մարդկանց 34 ամբողջական գենոմ, որոնց նախնիների չորս սերունդներն իրենց համարում էին հայ ժողովրդի ներկայացուցիչներ։ Բացի այդ, հետազոտողներն ընդլայնել են հետազոտության շրջանակը՝ ընդգրկելով գենոմի ամբողջ տվյալներով ևս 23 անհատների, ինչպես նաև ներկայացրել նախկինում հրապարակված հին և ժամանակակից գենոմներին առնչվող տվյալներ:
«Այս գենոմների ուսումնասիրությունը հաստատել է, որ Հերոդոտոսը սխալվում էր, երբ ասում էր, որ հայերի նախնիները գաղթել են Բալկանյան թերակղզուց։ Ժամանակակից հայերը ներկայացնում են բավականին միատարր բնակչություն։
Գենետիկան նաև հաստատել է, որ ժամանակակից հայերի որոշ նախնիներ ապրել են Կովկասում դեռևս նեոլիթյան դարաշրջանում, ինչպես ավելի վաղ հաղորդվել էր հնագույն գենոմների լայնածավալ ուսումնասիրության շրջանակում»,- ասված է հոդվածում:

Ученые опровергли гипотезу Геродота о балканском происхождении армян
Ученые опровергли гипотезу древнегреческого историка Геродота о том, что предки армян имеют балканское происхождение.
Как сообщает Арменпресс, в статье, опубликованной в американском журнале Human Genetics, говорится, что генетики прочитали ДНК 57 армян с целью изучения демографической истории их популяции и подтвердили наблюдения о том, что в Кавказском регионе проживали люди, генетически близкие современным армянам, жили еще в бронзовом веке.
В статье отмечается, что история армян издавна привлекала внимание исследователей. Это связано с тем, что они имеют собственную апостольскую церковь, алфавит и язык, принадлежащий к отдельной ветви индоевропейской языковой семьи.
«Благодаря сообщениям Геродота, греческого историка античного периода, возникла гипотеза, что предки армян переселились на Кавказ с Балкан и в частности из Фракии. На эту гипотезу позже указали некоторые лингвисты, однако современные данные свидетельствуют о том, что генетически схожая популяция жила в этом регионе, по крайней мере, в бронзовом веке. Более того, значительная часть предков современных армян, по общему мнению, жила на Армянском нагорье в эпоху неолита», - говорится в статье.
Анаит Ованнисян из Тринити-колледжа Дублина представила результаты исследования демографической истории армян совместно с коллегами из научных организаций 9 стран. Ученые прочитали 34 полных генома людей, четыре поколения предков которых считали себя представителями армянского народа. Кроме того, исследователи расширили рамки исследования, включив в него еще 23 человека с полногеномными данными, а также представили данные, относящиеся к ранее опубликованным древним и современным геномам.
«Изучение этих геномов подтвердило, что Геродот был неправ, когда говорил, что предки армян мигрировали с Балканского полуострова. Современные армяне представляют собой достаточно однородное население.
Генетика также подтвердила, что некоторые предки современных армян жили на Кавказе еще в эпоху неолита, о чем ранее сообщалось в масштабном исследовании древних геномов», - говорится в статье.