ԱՄՆ-ում կարճվել են Դոնալդ Թրամփի դեմ քրեական գործերը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ հատուկ դատախազ Ջեք Սմիթը դատարանին խնդրել է կարճել ԱՄՆ նախագահական ընտրություններում հաղթանակած Դոնալդ Թրամփի դեմ հարուցված գործերը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Սմիթը հայտարարություն է տարածել նոյեմբերի 25-ին։
Սմիթը բացատրել է, որ նոյեմբերի 5-ի ընտրություններում հաղթանակ տանելուց հետո Դոնալդ Թրամփը 2025 թ. հունվարի 20-ին կստանձնի պաշտոնը, իսկ ԱՄՆ Սահմանադրությունն արգելում է դաշնային մեղադրանք և հետագա քրեական հետապնդում իրականացնել պաշտոնավարող նախագահի նկատմամբ։
Նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ Սպիտակ տուն վերադառնալուն պես աշխատանքից կազատի Ջեք Սմիթին։
Ընդհանուր առմամբ, Դոնալդ Թրամփին մեղադրանք է առաջադրվել չորս քրեական գործով։ Նոյեմբերի 25-ին երկու դաշնային գործեր փակվել են. դրանք վերաբերում էին Թրամփի կողմից 2020 թվականի ԱՄՆ նախագահական ընտրություններին միջամտելու փորձերին և գաղտնի փաստաթղթերի ոչ պատշաճ պահպանմանը։
Դոնալդ Թրամփի դեմ նահանգային մակարդակով ևս երկու գործ է հարուցվել՝ Նյու Յորքի և Ջորջիայի նահանգներում։ Առաջինում նախկին նախագահը մեղադրվում է գործարար փաստաթղթերը կեղծելու մեջ։ Երդվյալ ատենակալները նրան մեղավոր են ճանաչել, որից հետո նա բողոքարկել է որոշումը, իսկ դատավորը հետաձգել է գործի քննությունը։
Երկրորդ դեպքում Թրամփը մեղադրվում է  2020 թվականին Ջորջիայում նախագահական ընտրությունների արդյունքների վրա ազդելու փորձի մեջ։
Բացի այդ, Դոնալդ Թրամփի դեմ երկու քաղաքացիական գործ է հարուցվել։ Դրանք վերաբերում են 1990-ականների վերջին նախկին լրագրող Ջին Քերոլի նկատմամբ սեռական ոտնձգություններին, այնուհետև նրան զրպարտելուն:

В США прекращены уголовные дела против Дональда Трампа
Специальный прокурор США Джек Смит подал в суд заявление относительно прекращения дел против Дональда Трампа, победившего на президентских выборах в США. Как передает Арменпресс, Смит подал заявление 25 ноября.
Он пояснил это тем, что после победы на выборах 5 ноября Дональд Трамп 20 января 2025 года вступит на пост президента, а Конституция США запрещает федеральные обвинения и дальнейшее уголовное преследование действующего президента.
В ходе предвыборной кампании Дональд Трамп заявил, что уволит Джека Смита, как только тот вернется в Белый дом.
Всего Дональду Трампу предъявлены обвинения по четырем уголовным делам. 25 ноября два федеральных дела были закрыты. Они касались попыток Трампа вмешаться в президентские выборы в США 2020 года и ненадлежащего хранения секретных документов.
Еще два дела были возбуждены против Дональда Трампа на уровне штатов - в штатах Нью-Йорк и Джорджия. В первом случае бывшего президента обвиняют в фальсификации деловых документов. Присяжные признали его виновным, после чего он обжаловал решение, и судья отложил рассмотрение дела.
Во втором случае Трампа обвиняют в попытке повлиять на результаты президентских выборов 2020 года в Грузии.
Кроме того, против Дональда Трампа возбуждено два гражданских дела. Они касаются сексуального насилия и последующей клеветы на бывшую журналистку Джин Кэрролл в конце 1990-х годов.