Ամերիկյան «Ջորջ Վաշինգտոն» ավիակիրը ժամանել է Ճապոնիա
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկյան «Ջորջ Վաշինգտոն» ավիակիրը ժամանել է Ճապոնիայի Կանագավա պրեֆեկտուրայի «Յոկոսուկա» ռազմակայան։ Սա ավիակրի երկրորդ տեղակայումն է Ճապոնիայում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Kyodo գործակալությունը։
Նավը կփոխարինի Յոկոսուկայում բազավորված ամերիկյան «Ռոնալդ Ռեյգան» ավիակրին։ «Ջորջ Վաշինգտոն»-ն 9,5 տարվա ընթացքում առաջին անգամ կտեղակայվի Ճապոնիայում. այն ավելի վաղ այստեղ է գտնվել 2008-ից մինչև 2015 թվականներին:
Ըստ Ճապոնիայում ԱՄՆ դեսպան Ռահմ Էմանուելի՝ ավիակրի և նրա վրա առկա F-35 կործանիչների ներկայությունը զգալիորեն մեծացնում է տարածաշրջանում ԱՄՆ-ի զսպումը։
ԱՄՆ 7-րդ նավատորմի հրամանատար Ֆրեդ Կաչերն իր հերթին հայտնել է, որ George Washington ավիակիրը Ճապոնիա է վերադարձել արդիականացված, առաջադեմ տեխնոլոգիաներով զինված:

Американский авианосец George Washington прибыл в Японию
Американский авианосец George Washington прибыл на базу Йокосука в японской префектуре Канагава. Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство Kyodo.
Корабль заменит другой американский авианосец -«Рональд Рейган», пришвартованный в Йокосуке. «Джордж Вашингтон» будет дислоцироваться в Японии впервые за 9,5 лет. Ранее он находился здесь с 2008 по 2015 год.
По мнению посла США в Японии Рама Эмануэля, наличие авианосца и истребителей F-35 на нем существенно усиливает сдерживание США в регионе.
Командующий 7-м флотом США Фред Катчер, в свою очередь, заявил, что авианосец «Джордж Вашингтон» вернулся в Японию оснащенный модернизированными, передовыми технологиями.