Բելգիացի քաղաքական գործիչները Ադրբեջանին կոչ են արել դուրս բերել զորքերը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից
Բելգիացի քաղաքական գործիչները Ադրբեջանին կոչ են արել  դուրս բերել զորքերը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Բաքվում ընթացող COP 29-ի առիթով Բելգիայի Դաշնային, Ֆլանդրիայի, Վալոնիայի և Բրյուսելի խորհրդարանների 20 անդամ դիմել է Ադրբեջանի կառավարությանը և COP 29-ին մասնակից Բելգիայի կառավարության պատվիրակությանը` երեք հիմնական պահանջներով. Ազատություն Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիներին, ԼՂ հայկական մշակութային ժառանգության պաշտպանություն, ադրբեջանական ուժերի դուրսբերում Հայաստանի Հանրապետության օկուպացված տարածքից, ինչպես նաև՝ Հայաստանի Հանրապետության դեմ ադրբեջանական ցանկացած ագրեսիայի զսպում։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ դատի կենտրոնական գրասենյակի տարածած հաղորդագրությունից, հայտարարությունը ստորագրվել է Բելգիայի հիմանական քաղաքական կուսակցությունների կողմից՝  MR, Les Engagés, DéFI, N-VA, CD&V, Vooruit և Groen։ Առաջին երեքի դեպքում հայտարարությունը ստորագրել են անձամբ կուսակցությունների ղեկավարները։
Բելգիացի քաղաքական գործիչները նախ շեշտում են, որ իբրև COP 29-ը ընդունող երկիր՝ Ադրբեջանը պարտավոր է շոշափելի հավատարմություն ցուցաբերել մարդու իրավունքների, մարդու արժանապատվության և արդարության հիմնարար սկզբունքներին։ Այնուհետև, նրանք նշում են իրենց պահանջները՝ հիշեցնելով 2020 թվականի դեկտեմբերի 16-ից հետո Բելգիայի Դաշնային, Ֆլանդրիայի և Վալոնիայի խորհրդարանների կողմից ընդունված՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ բանաձևերը։
Այդ, ինչպես նաև 2021 թվականի մայիսից և 2024 թվականի հոկտեմբերից հետո Եվրոպական խորհրդարանի կողմից ընդունված բանաձեւերին համահունչ՝ բելգիացի քաղաքական գործիչներն Ադրբեջանի կառավարությանը կոչ են անում.
• Անհապաղ և անվերապահորեն ազատ արձակել Բաքվում պահվող բոլոր հայ ռազմագերիներին, պատանդներին և գերիներին՝ ներառյալ Լեռնային Ղարաբաղի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը
• Ապահովել Լեռնային Ղարաբաղում հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության՝ ներառյալ վանքերի խաչքարերի անձեռնմխելիությունը։ Զերծ մնալ դրանց ալբանացումից, ինչպես նաև պատմական վերանայումներից
• Զերծ մնալ Հայաստանի Հանրապետության դեմ սպառնալիքներից և ցանկացած ագրեսիայից, դուրս բերել ադրբեջանական զինուժը Հայաստանի Հանրապետությունում օկուպացված տարածքներից։
Բացի այդ, համահեղինակները Բելգիայի կառավարության պատվիրակությանը կոչ են անում COP 29-ին մասնակցության ընթացքում գործել վերը նշված խորհրդարանական բանաձևերի ոգուն համահունչ։

Бельгийские политики призвали Азербайджан вывести свои войска с суверенной территории Армении
По случаю проходящей в Баку климатической конференции COP-29 20 членов Федерального, Фламандского, Валлонского и Брюссельского парламентов Бельгии обратились к правительству Азербайджана и делегации бельгийского правительства, участвующей в COP-29, с тремя основными требованиями:
освободить армянских военнопленных, удерживаемых в Азербайджане; защитить армянское культурное наследие Нагорного Карабаха; вывести азербайджанские войска с оккупированной территории Республики Армения, а также сдержать любую агрессию Азербайджана против Республики Армения.
Как передает Арменпресс со ссылкой на сообщение центрального аппарата Ай Дата Бюро АРФД, заявление подписали основные политические партии Бельгии: MR, Les Engagés, DéFI, N-VA, CD&V, Vooruit и Groen. В случае первых трех заявление подписали лидеры партий.
Прежде всего, бельгийские политики подчеркивают, что как принимающая COP-29 страна Азербайджан обязан проявлять ощутимую верность фундаментальным принципам прав человека, человеческого достоинства и справедливости. Затем они излагают свои требования, ссылаясь на резолюции по нагорно-карабахскому конфликту, принятые федеральными парламентами Бельгии, Фландрии и Валлонии после 16 декабря 2020 года.
В соответствии с этим, а также с резолюциями, принятыми Европарламентом после мая 2021 года и октября 2024 года, бельгийские политики обращаются к правительству Азербайджана с призывом:
• Немедленно и безоговорочно освободить всех армянских военнопленных, заложников и пленников, удерживаемых в Баку, включая военное и политическое руководство Нагорного Карабаха.
• Обеспечить неприкосновенность армянского культурного и религиозного наследия в Нагорном Карабахе, включая хачкары. Воздержаться от их албанизации, а также от исторических ревизий.
• Воздерживаться от угроз и любой агрессии против Республики Армения, вывести вооруженные силы Азербайджана с оккупированных территорий Республики Армения.
Кроме того, соавторы призывают делегацию бельгийского правительства действовать в соответствии с духом вышеупомянутых парламентских резолюций во время участия в COP-29.