Աբխազական ընդդիմությունը պատրաստ է փոխզիջման գնալ կառավարության հրաժարականի դեպքում
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Աբխազական ժողովրդական շարժում» հասարակական կազմակերպության նախագահ Ադգուր Արձինբան, Աբխազիայի խորհրդարանում հանդես գալով կողմնակիցների առջև, հայտարարել է, որ ընդդիմությունը համաձայնել է փոխզիջման գնալ հանրապետությունում իրադրությունը որոշակի պայմաններով կարգավորելու շուրջ բանակցություններում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը:
«Եթե նախագահը կատարի իր խոստումը և հրաժարական տա, ապա մենք կհամաձայնենք, որ նրա պարտականությունները մինչև նոր ընտրությունները կկատարի գործող փոխնախագահը: Բայց պայմանով, որ կառավարությունն ամբողջ կազմով հրաժարական տա և վարչապետի պաշտոնում նշանակվի ընդդիմության ուժերի ներկայացուցիչը», - ասել է Արձինբան՝ հավելելով, որ «այս կերպ մենք բացառում ենք առաջիկա նախագահական ընտրությունների ժամանակ վարչական ռեսուրսի օգտագործման հնարավորությունը»։
Նրա խոսքով՝ Ժողովրդական ժողովի և Հանրային պալատի պատգամավորներից մի խումբ բանակցողներ նման առաջարկություններով գնացել են Աբխազիայի նախագահ Ասլան Բժանիայի մոտ։

Абхазская оппозиция готова пойти на компромисс в случае отставки правительства
Адгур Ардзинба, президент общественной организации “Абхазское народное движение”, выступая перед своими сторонниками в парламенте Абхазии, заявил, что оппозиция согласилась на компромисс в переговорах по урегулированию ситуации в республике при определенных условиях. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство “Интерфакс”.
“Если президент выполняет свое обещание и уходит в отставку, то мы соглашаемся, что его обязанности будет выполнять до новых выборов действующий вице-президент. Но при условии, что правительство уходит в отставку в полном составе и на должность премьер-министра будет назначен представитель оппозиционных сил. Таким образом мы исключаем возможность использования административного ресурса на предстоящих президентских выборах” - сказал Ардзинба.
По его словам, группа переговорщиков из числа депутатов Народного собрания и Общественной палаты обратилась с такими предложениями к президенту Абхазии Аслану Бжания.