Մոլդովայի ԱԳՆ-ն կանչել է Վրաստանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատարին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Քիշնևում Վրաստանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը կանչվել է Մոլդովայի ԱԳՆ՝ տեղի նախագահական ընտրությունները հետաքննելու՝ Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեի կոչերի պատճառով։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այդ մասին հայտնել է Մոլդովայի արտաքին քաղաքական գերատեսչության մամուլի ծառայությունը։
«Մոլդովայում Վրաստանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դավիթ Բոչորիշվիլին կանչվել է Արտաքին գործերի նախարարություն՝ կապված Մոլդովայի վերաբերյալ Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեի վերջին հայտարարությունների հետ»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Դիվանագետին հայտնել են մոլդովական կողմի խորը դժգոհության մասին՝ շեշտելով խեղաթյուրված և անհետևողական ձևը, որով վրացի քաղաքական գործիչը հրապարակայնորեն մեկնաբանում է Մոլդովայում ընտրական գործընթացները և եվրաինտեգրման ճանապարհը։ ԱԳՆ-ն նշել է, որ երկու երկրների հարաբերություններում պետք է գերակայի համագործակցությունն ու բարեկամությունը։
Քիշնևն այսպես արձագանքեց Կոբախիձեի այն խոսքերին, որ եթե անհրաժեշտ է հետաքննել ընտրությունների անցկացումը, ապա պետք է սկսել Մոլդովայից, ոչ թե Վրաստանից։ Այդ մասին նա հայտարարել է ի պատասխան ընդդիմության պահանջին՝ միջազգային հետաքննություն անցկացնել խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ, որոնցում հաղթել է իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցությունը։

МИД Молдовы вызвал временного поверенного в делах Грузии
Временного поверенного в делах Грузии в Кишиневе вызвали в молдавский МИД из-за призывов грузинского премьер-министра Ираклия Кобахидзе расследовать президентские выборы в Молдовы. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом сообщила пресс-служба ведомства.
"Временный поверенный в делах Грузии в Молдове Давид Бочоришвили был вызван сегодня в МИД в связи с серией недавних заявлений премьер-министра Грузии Ираклия Кобахидзе о Молдове", — говорится в релизе.
Дипломату заявили о глубоком недовольстве молдавской стороны искаженной и непоследовательной манерой, в которой грузинский политик публично прокомментировал избирательные процессы в Молдове и ее путь к евроинтеграции. В МИД отметили, что в отношениях между двумя странами должны преобладать сотрудничество и дружба.
Так в Кишиневе отреагировали на слова Кобахидзе о том, что если нужно расследовать проведение выборов, то начать следует с Молдовы, а не Грузии. Об этом он заявил в ответ на требование оппозиции провести международное расследование парламентских выборов, на которых победила правящая партия "Грузинская мечта".